Ostrzeżenie: jakie skutki dla zdrowia dzieci ma palenie tytoniu?
Obecnie na całym świecie ponad 10% dzieci poniżej 14 roku życia jest codziennie narażonych na dym tytoniowy w swoich domach. To poważny problem, ponieważ dzieci są znacznie bardziej narażone na negatywne skutki, z jakimi wiąże się palenie tytoniu niż dorośli.
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej właśnie konsekwencjom, jakie ma palenie tytoniu na zdrowie naszych dzieci.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) palenie tytoniu jest główną przyczyną chorób, niepełnosprawności i możliwych do uniknięcia liczby zgonów na świecie. Dowiedz się czegoś więcej na temat wpływu palenia papierosów na zdrowie dzieci.
Palenie tytoniu podczas ciąży
Palenie tytoniu w czasie ciąży jest ogólnie rzecz biorąc bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Narażenie matki na bierne wdychanie dymu papierosowego w czasie ciąży jest również niebezpieczne, ale nie tak bardzo jak bezpośrednie palenie. Palenie tytoniu zmniejsza płodność kobiety i zwiększa ryzyko poronienia.
Jednocześnie badania wykazały, że palenie tytoniu w czasie ciąży może mieć poważne konsekwencje u noworodków. Obejmują one między innymi niską masę urodzeniową, przedwczesny poród, zwiększone ryzyko wad rozwojowych, poważną groźbę wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt itp.
Bez wątpienia palenie w czasie ciąży jest niepotrzebnym i możliwym do uniknięcia ryzykiem dla nienarodzonych dzieci.
Kobiety, które palą papierosy, powinny przestać to robić, gdy tylko zajdą w ciążę lub tak szybko, jak to tylko możliwe. Specjaliści zalecają również ojcom rzucenie palenia. Takie postępowanie pomaga utrzymać środowisko wolne od dymu i pomaga matce w pozbyciu się tego szkodliwego nawyku.
W przypadku matek karmiących piersią ważne jest, aby podkreślić, że tytoń może również przenikać do mleka matki. To naraża dzieci karmione w ten sposób na toksyczne działanie tej substancji.
Efekty, jakie palenie tytoniu wywiera na dzieci
Bierne palenie to narażenie osób niepalących na dym tytoniowy. Pełne dymu papierosowego środowiska powodują, że stale wdychamy toksyczne substancje, które uwalniane są do powietrza przez osoby palące. Te toksyny są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia.
U dzieci bierne palenie jest silnie związane ze wzrostem liczby chorób układu oddechowego, takich jak astma i zapalenie płuc. Prowadzi również do zwiększenia częstości występowania infekcji ucha.
W szczególności możemy powiedzieć, że bierne palenie może prowadzić do takich problemów, jak między innymi:
- Ostre choroby układu oddechowego. Dym tytoniowy może powodować do 30% więcej infekcji, takich jak zapalenie płuc, oskrzeli i oskrzelików.
- Nasilenie objawów ze strony układu oddechowego i ogólnie górnej części ciała. Takich jak ból gardła, ból ucha, kaszel i tym podobne. Narażenie na dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową dróg oddechowych. Może również powodować dyskomfort w oczach i nosie.
- Astma i nasilenie objawów astmy. Dym tytoniowy zwiększa częstotliwość ataków astmy nawet o 20%.
- Większa szansa na zachorowanie na raka płuc w przyszłości.
- Większe ryzyko wystąpienia problemów z sercem.
Dzieci są szczególnie narażone na dym tytoniowy, ponieważ ich ciała nie są jeszcze w pełni dojrzałe i rozwinięte. Oznacza to, że nie są w stanie walczyć ze szkodami powodowanymi przez substancje toksyczne zawarte w tytoniu w taki sam sposób jak osoby dorosłe.
Co więcej, liczba oddechów, które wykonują one na minutę, jest większa niż w przypadku dorosłych – co oznacza, że wdychają po prostu więcej dymu.
Jak uchronić dzieci przed popadnięciem w nałóg palenia papierosów?
Ryzyko, że dzieci w przyszłości zaczną palić, jest większe, gdy ich rodzice są palaczami. Kiedy dzieci dorastają w domu, w którym są świadkami częstego palenia papierosów, mają większą szansę stać się aktywnymi palaczami w wieku dorosłym.
W rzeczywistości wiek, w którym dzieci zaczynają palić papierosy, staje się coraz młodszy. W takich przypadkach skutki palenia tytoniu są znacznie poważniejsze niż u dorosłych i obejmują między innymi:
- Może powodować opóźnienia we wzroście, jak również w rozwoju fizycznym i umysłowym.
- Zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości.
- Predyspozycja do zmian w zachowaniu, takich jak nadpobudliwość i problemy z koncentracją.
- Niektóre badania pokazują, że nastolatki, które palą papierosy, są bardziej skłonne do spożywania alkoholu i zażywania twardych narkotyków. Częściej też podejmują ryzykowne zachowania seksualne.
Należy również podkreślić, że im wcześniej dana osoba zaczyna palić, tym większe stanowi to ryzyko dla jej zdrowia. Jednocześnie rozpoczęcie palenia papierosów w młodszym wieku znacząco utrudnia zerwanie z nałogiem.
Wnioski dotyczące wpływu palenia tytoniu na zdrowie naszych dzieci
Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie tytoniu jest na świecie główną przyczyną chorób, niepełnosprawności i zgonów, którym można zapobiec. Jest ono szkodliwe nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla naszych dzieci. To właśnie one są szczególnie narażone na zawarte w papierosach szkodliwe substancje.
Dlatego też powinniśmy unikać palenia tytoniu w naszych domach i trzymać się z dala od miejsc pełnych dymu papierosowego i toksyn w nim zawartych. Dziś mamy dostęp do wielu narzędzi, które pomogą Ci rzucić palenie. Ty też możesz to zrobić! Zacznij już od dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Flores, A., Iglesias, V., & Oyarzún, M. (2011). Exposición a humo de tabaco ambiental: efectos sobre la salud respiratoria infantil. Neumol pediátr, 6, 16-21.
- Bertrand, P. (2011). Efectos clínicos de la exposición directa e indirecta a tabaco en los niños. Neumología Pediatrica, 8.
- Sánchez-Zamorano, L. M., Téllez-Rojo, M. M., & Hernández-Avila, M. (2004). Efecto del tabaquismo durante el embarazo sobre la antropometría al nacimiento. salud pública de méxico, 46, 529-533.