Zapalenie wyrostka u dzieci: jak można je rozpoznać?

Zapalenie wyrostka u dzieci: jak można je rozpoznać?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zapalenie wyrostka robaczkowego często występuje u dzieci, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie.

Zapalenie wyrostka to zapalenie małego organu w ciele dziecka nazywanego wyrostkiem robaczkowym. To cienki kawałek jelita o grubości wynoszącej około dziewięć centymetrów, który wyrasta z jelita grubego. Po dzień dzisiejszy lekarze nie odkryli jaką pełni funkcję, ale wygląda na to, że chroni jelita przed infekcjami.

Mama i tata powinni wiedzieć, że zapalenie wyrostka może pojawić się nawet tuż po narodzinach dziecka. Z tego powodu często zastanawiamy się co powoduje stan zapalny w wyrostku. Odpowiedź jest dość prosta. Gdy dojdzie do zatkania tego odcinka, zaczynają gromadzić się w nim masy kałowe (kał), które prowadzą do uszkodzenia ścian organu. Rozwija się stan zapalny i infekcja.

Zapalenie wyrostka może pojawić się u nowo narodzonych dzieci.

Kiedy do tego dojdzie, pojawia się opuchlizna, która z czasem powiększa się. Ból lokuje się zazwyczaj w dolnej części brzucha z prawej strony. Koncentruje się w tak zwanym punkcie McBurneya. Lekarze uważają go za punkt odniesienia podczas stawiania diagnozy.

W niektórych przypadkach dziecko może poczuć się odrobinę lepiej po napadzie ostrego bólu. To nie jest dobry znak, bo może wskazywać na początki zapalenia otrzewnej. To błona, która wyściela większość organów w jamie brzusznej. Zapalenie otrzewnej jest wywoływane przez pęknięcie wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka u dzieci – jak je rozpoznać

Lekarze zazwyczaj nie stwierdzają od razu zapalenia wyrostka robaczkowego. Diagnoza stawiana jest dopiero po przeprowadzeniu serii badań. Musisz przestrzegać zaleceń lekarza i wykonać wszystkie badania, bo zapalenie wyrostka u dziecka można z łatwością pomylić z innymi zaburzeniami funkcjonowania jelit, które są o wiele mniej poważne (na przykład z nieżytem żołądka i jelit) lub grypą.

Niemowlę śpiące na kolanach mamy

Oto objawy, które mogą wskazywać na zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka:

  • Najpierw pojawia się zazwyczaj ból o niewielkim natężeniu, usytuowany w górnej części brzucha lub w okolicy pępka. Do tego z czasem dochodzi gorączka, utrata apetytu, biegunka, zaparcia i dreszcze.
  • Wraz z upływem godzin, ból zwiększa się i migruje w okolice dolnej części brzucha.
  • Oczywiście jeśli dziecko odczuwa te dolegliwości, nie będzie chciało robić rzeczy, które zazwyczaj lubi, na przykład biegać, bawić się lub jeść. Gdy zauważysz, że dziecko nadal chce się bawić, nie powinnaś się aż tak denerwować.

Jeśli zaobserwujesz powyższe objawy u swojej pociechy, powinnaś skontaktować się z pediatrą i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Jeśli dziecko odczuwa bardzo duży ból, od razu udaj się do najbliższego szpitala lub wezwij karetkę.

Czynniki ryzyka

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego to główna przyczyna operacji jamy brzusznej u dzieci po ukończeniu drugiego roku życia. Chociaż może wystąpić w każdym wieku, ryzyko jego wystąpienia wynosi 5% u dzieci, które nie mają jeszcze dwóch lat. Najwięcej przypadków odnotowuje się u chłopców między 10 a 12 rokiem życia.

Dlatego warto zastanowić się jakie czynniki wywierają wpływ na występowanie zapalenia wyrostka u dzieci. Niektóre z czynników ryzyka to:

  • Predyspozycje genetyczne: ryzyko zwiększa się, jeśli mama lub tata w przeszłości przechodzili zapalenie wyrostka.
  • Infekcje: nieżyt żołądka i jelit, infekcje wirusowe, itp.
  • Niestrawność: dieta z niedużą ilością błonnika jest szkodliwa dla organizmu.
  • Urazy: urazy jamy brzusznej.

Leczenie zapalenia wyrostka

Chłopiec leżący na boku na kanapie

Niestety jeśli zostanie postawiona pewna diagnoza, konieczne jest wykonanie operacji usunięcia wyrostka (appendektomii). Na szczęście postępy w medycynie w ostatnich latach, sprawiły, że zabieg jest szybki i prosty. Poza tym dzieci szybciej przechodzą rekonwalescencję niż dorośli.

Gorączka, wymioty, brak apetytu i ból brzucha to najczęstsze objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci.

Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że podczas operacji okaże się iż wyrostek wygląda normalnie. Ale w takim przypadku lekarz z pewnością go usunie i będzie szukał innych przyczyn bólu brzucha. Bez względu na wszystko musisz wierzyć, że Twój maluszek jest silny i przezwycięży wszystkie trudności.

Większość dzieci szybko wraca do zdrowia po usunięciu wyrostka. Dlatego nie przejmuj się za bardzo. Czuwaj nad zdrowiem malucha i zawsze miej pod ręką telefon do zaufanego lekarza, który będzie w stanie pomóc Ci w nagłych przypadkach.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.