Seksualność kobiety a karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Seksualność kobiety a karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2018

Pojawienie się w rodzinie dziecka to powód do głębokiego szczęścia. Maluszek rozświetla życie wszystkich. Jest jednak pewien temat, który pomija się często w literaturze dla świeżo upieczonych mam – chodzi o seksualność kobiety.

Co ciekawe, istnieje ścisły związek między tym, jak wygląda seksualność kobiety a karmieniem piersią. W czasie ciąży życie intymne partnerów nie doświadcza zwykle poważnych problemów. Zmiany hormonalne w czasie karmienia piersią mogą jednak poważniej odbić się na tej dziedzinie życia.

Seksualność kobiety a karmienie piersią czyli konsekwencje wahań hormonalnych

Seksualność kobiety oraz etap karmienia piersią są regulowane przez hormony. Po porodzie ssanie piersi przez dziecko stymuluje wydzielanie hormonu znanego jako prolaktyna.

Hormon ten pobudza wydzielanie mleka matki. Hamuje jednak estrogeny i testosteron. Stąd też w sposób nieunikniony pojawia się znaczne obniżenie libido.

Co więcej, w obliczu tego typu zmian hormonalnych, pojawia się suchość pochwy, wybuchy gorąca i stan rozdrażnienia przypominający menopauzę. Oczywiście należy pamiętać, że u każdej kobiety zmiany przebiegają inaczej. Dlatego należy się dokładnie przyjrzeć własnemu ciału oraz temu w jaki sposób funkcjonuje. Wszystko jest tymczasowe – rozluźnij się i nie zapominaj o tym. Hormony normalizują się mniej więcej trzy do czterech miesięcy po porodzie.

Kobieta czyta książkę, a mężczyzna chce się kochać

Karmienie piersią – konsekwencje fizyczne

Seksualność kobiety a karmienie piersią to temat, który wymaga poruszenia kwestii zmian fizycznych. Kilka dni po narodzeniu dzieci są bardzo wymagające i należy skupić na nich całą swoją uwagę. To z kolei wywołuje niezwykle silne zmęczenie fizyczne i wyczerpanie u matki. Nie da się ukryć, że odbije się to echem na życiu seksualnym obojga partnerów. Rzadko kiedy mają oni chwilę dla siebie.

U kobiet, które urodziły naturalnie, mogło wystąpić rozdarcie krocza lub jego nacięcie. Wywołuje to ból i uniemożliwia czerpanie przyjemności z seksu przez jakiś czas po porodzie. Dlatego właśnie gdy już partnerzy zdecydują się na penetrację, zaleca się delikatność i dodatkowe zastosowanie środka nawilżającego. Liczą się pieszczoty, czułość, długa gra wstępna i całe mnóstwo miłości. Seks sam w sobie schodzi na dalszy plan.

Emocjonalne skutki karmienia piersią

Omawiając temat jakim jest seksualność kobiety a karmienie piersią, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – ten emocjonalny. Podczas pierwszych dni a nawet tygodni po porodzie, więź matki z dzieckiem jest niezwykle silna i stale rośnie.

Jest to spowodowane endorfinami. Zalewają one organizm świeżo upieczonej mamy, co z kolei wpływa na stworzenie pełnej miłości i czułości atmosfery. Cała jej miłość i uwaga są przeznaczone tylko i wyłącznie dla dziecka.

Matka potrzebuje przestrzeni dla siebie i dla dziecka. Partnerzy mogą ze sobą szczerze rozmawiać, przytulać się, całować, zasypywać czułościami, ale mało prawdopodobne, żeby kobieta chciała wtedy seksu. Wielu mężczyzn odczuwa w tej sytuacji odrzucenie i obawiają się, że zostali zepchnięci na dalszy plan.

Karmienie piersią

Seks podczas etapu karmienia piersią – jaki jest?

Stopniowe powracanie do życia seksualnego sprzed porodu jest procesem długim i czasem nieco problematycznym. Po pierwsze należy pamiętać, że kobieta jest obolała po porodzie. Towarzyszą jej liczne zmiany fizyczne. Co więcej, nie można zapomnieć o burzy hormonów.

Co więcej, w czasie zbliżenia ciało kobiety uwalnia oksytocynę. To ten sam hormon, który jest odpowiedzialny za stymulację wydzielania mleka z piersi matki. Nic zatem dziwnego, że podczas seksu wycieka mleko. Jest to jednak czynnik, który w niczym nie przeszkadza, co więcej, niektórzy mężczyźni uważają go za dodatkowo atrakcyjny element.

“Prolaktyna wpływa na wydzielanie mleka i hamuje wydzielanie estrogenów i testosteronu. Dlatego pojawia się znaczny spadek libido.”

Czy karmienie piersią może sprawiać rozkosz?

Tak, odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Niektóre kobiety osiągnęły orgazm podczas karmienia piersią. W przypadku wielu z nich stało się to przyczyną głębokiego poczucia winy i pewnej formy zniesmaczenia.

Musisz jednak wiedzieć, że okoliczności te wynikają tylko i wyłącznie z działania hormonów i nie ma w tym nic złego. Dzieje się tak, ponieważ podczas karmienia piersią wydziela się oksytocyna. Jest to ten sam hormon, który obkurcza macicę i jest wydzielany podczas stymulacji seksualnej. Nie masz na to wpływu, odpręż się i nie stresuj.

Seksualność kobiety i karmienie piersią – kilka wskazówek jak to pogodzić

Przyznajmy to otwarcie: seks w czasie karmienia piersią może być nieprzyjemny i wywoływać u kobiety brak pewności siebie.

Jeżeli jednak zastosujesz wspomniane poniżej wskazówki, możesz poprawić swoje życie seksualne i bardziej się nim cieszyć:

  • Zachowaj spokój i miej otwarty umysł. Wybieraj momenty, w których jesteś odprężona.
  • Aby mieć pewność, stosuj dozwolony w czasie karmienia piersią środek antykoncepcyjny.
  • Czynnikiem kluczowym jest komunikacja z partnerem. Mów mu otwarcie, na co masz ochotę a czego nie chcesz robić do czasu, gdy Twoje ciało się zregeneruje. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.
  • Nie milcz gdy coś Cię boli. Seks ma być przyjemny dla obojga partnerów.
  • Nie czuj się źle, że w czasie seksu cieknie Ci mleko z piersi. To naturalne i całkiem przejściowe.
  • Daj sobie czas. Pozwól też partnerowi należycie Cię wspierać. Dzięki temu będziesz odprężona i będziesz cieszyć się zbliżeniami aż do czasu gdy wszystko wróci do normy.

Podsumowując, seksualność kobiety a karmienie piersią to zdecydowanie temat zasługujący na naszą uwagę. Jedno nie wyklucza drugiego. Pamiętaj jedynie o zachowaniu odpowiedniej komunikacji z partnerem i o tym, żeby dać sobie czas na całkowity powrót do siebie po porodzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Un regalo para toda la vida. Guía de la lactancia materna. Carlos González. Ed. Temas de Hoy, 2006.
  • La Liga de la Leche Internacional. El arte femenino de amamantar. México: Pax, 2001.
  • Manual de Lactancia Materna. De la teoría a la práctica. Comité de Lactancia Materna de la Asociación Española de Pediatría. Ed. Panamericana, 2008.
  • Portalatín, B. ¿Qué pasa con la sexualidad durante la lactancia? 2013. El Mundo | Salud.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.