Ciałopozytywność przy dziecku- dlaczego jest ważna?

Ciałopozytywność przy naszych maluchach - dlaczego jest ważna?
Ciałopozytywność przy dziecku- dlaczego jest ważna?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jako rodzice mamy obowiązek uczenia naszych dzieci pozytywnego spojrzenia nie tylko na otaczający świat, ale także na nie same. I tym właśnie zajmuje się ciałopozytywność.

Dzieci są jak gąbki – uczą się na podstawie tego, co widzą u swoich rodziców. Słuchają wszystkiego, co mówimy i naśladują wszystko, co robimy. Mając to na uwadze, rodzice ponoszą wielką odpowiedzialność nie tylko za wychowanie dzieci, ale także za ich rozwój emocjonalny i ich rozwój osobisty.

Sygnały, które wysyłamy naszym dzieciom o ich ciałach, mają ogromną wagę. Dlatego musimy ich uczyć o ciałopozytywności.

Bardzo ważne jest, aby rodzice mieli świadomość, że krytykowanie własnego wyglądu przed dziećmi może mieć poważne konsekwencje. I to bez względu na to, jak małe są nasze dzieci. Oczywiście nie chcesz, aby Twoje dzieci miały kompleksy z powodu ich własnego ciała i wyglądu.

Dlatego tak ważne jest, aby pomóc im kochać swoje ciała w najzdrowszy możliwy sposób, a w tym pomoże Ci ciałopozytywność.

Ciałopozytywność i dzieci

Twoje dzieci nie muszą dorastać, myśląc non stop o swoim wyglądzie. Znacznie ważniejsze jest, aby zwracały uwagę na swoje zdrowie. Mając to na uwadze, musisz dać dobry przykład, aby Twoje dzieci miały pozytywny wzór do naśladowania… Bez względu na Twoją obecną kondycję fizyczną.

Ciałopozytywność - dziewczynka przegląda się w lustrze

Jako rodzic zawsze chcesz modelować zdrowe zachowania swoich dzieci. Jeśli masz obsesję na punkcie swojej wagi i Twoje dzieci to widzą, to jakiego przekazu uczysz?

Twój maluch może zrozumieć, że są tak urocze i atrakcyjne, jak obraz, który widzą w lustrze. Może to utrudnić dzieciom rozwijanie prawidłowych wzorców dotyczących urody, wagi i tego, co oznacza być zdrowym.

Rodzice, którzy niepochlebnie wyrażają się o wyglądzie

Kiedy dzieci widzą, jak ich rodzice krytykują wagę lub wygląd innej osoby, mogą myśleć, że tego rodzaju interakcja jest akceptowalna. Jednak w rzeczywistości graniczy to z nadużyciami i jest bez wątpienia emocjonalnie szkodliwe. Dzieci, które widzą tego rodzaju wymianę słowną, mogą internalizować ją jako coś zupełnie normalnego.

Mogą również przyjąć ten sam nawyk we własnych relacjach. Jednocześnie mogą odczuwać pociąg do związków, w których tego rodzaju wymiana werbalna wydaje się powszechna, znajoma, a przez to pożądana… Bez względu na to, czy są inicjatorami, czy odbiorcami.

Ciałopozytywność – jak nauczyć jej dzieci?

Najlepszą wiadomością, którą rodzice mogą wysłać swoim dzieciom, jest to, że piękno ma wiele różnych form. Jednym z najważniejszych celów, jeśli chodzi o nasze ciało, jest zdrowie. Musisz skoncentrować się na wewnętrznej urodzie swojego dziecka.

Jednocześnie wskaż osoby, które z wyglądu przypominają twoje dzieci, jako ważne punkty odniesienia. Może to służyć jako pozytywny czynnik motywujący, aby Twoje maluchy zaakceptowały swoje unikalne cechy fizyczne.

 

Czy obraz ciała wpływa bardziej na dziewczynki niż na chłopców?

Zarówno chłopcy, jak i dziewczęta cierpią z powodu kulturowych i społecznych wzorców dotyczących wizerunku ciała i tego, co oznacza być atrakcyjnym. Jednak jeśli chodzi o mężczyzn, wygląd zawsze był mniej ważny, gdy chodzi o ogólny sukces w życiu. I świadomie lub nieświadomie przesłanie to przekazywano z pokolenia na pokolenie.

ciałopozytywność - nastolatka przegląda się w lustrze

Problemy z wizerunkiem ciała i zaburzeniami odżywiania występują zarówno u chłopców, jak i dziewcząt. Czasami obsesja na punkcie wyglądu fizycznego przybiera inną formę, zwaną dysmorfią ciała. Odnosi się to do obsesji na punkcie zwiększania objętości ciała. Innymi słowy, odwrotna anoreksja.

Niektóre z tych problemów z obrazem ciała osoby pozostają niewykryte lub nierozpoznane u dzieci. To może wyjaśniać niektóre z różnych dostępnych statystyk.

Ciałopozytywny przekaz. Rodzice muszą rozwiązać swoje problemy z wizerunkiem ciała

Rodzice muszą być świadomi tego, co robią i mówią, oraz jak się zachowują. Obejmuje to sposób, w jaki traktują siebie, ponieważ wysyła to potężne przesłanie do ich dzieci. Zatem musimy wziąć pod uwagę rodzaje wiadomości, których chcemy, aby nasze dzieci się uczyły i edukować je o pozytywności ciała.

 

Jest to również korzystne dla matek, które mogą w ten sposób nauczyć się akceptować swoje ciało po porodzie. Powrót do formy po porodzie wymaga czasu. Zrozumienie tego może być bardzo ważne i pomoże zminimalizować tendencję do zniechęcania i krytykowania swojego ciała po ciąży.

Najlepszym antidotum na niezadowolenie z wyglądu ciała jest ćwiczenie zdrowych nawyków. Jeśli więc nie jesteś zadowolona z czegoś, co ma związek z Twoim ciałem, obierz satysfakcję ze swojego wyglądu za cel do osiągnięcia.

Ważne jest, abyśmy wszyscy zdawali sobie sprawę z różnych rodzajów piękna, ponieważ istnieje wiele różnych typów sylwetek. Jeśli chcesz czuć się dobrze z tym, jak siebie widzisz, staraj się być jak najlepsza dla siebie. Bądź gotowa przezwyciężyć problemy związane z wizerunkiem ciała wraz z dziećmi. I zawsze rób to obierając pozytywny punkt widzenia i wspierające podejście.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.