Plamy na zębach stałych u dzieci i dorosłych

Plamy na zębach stałych u dzieci i dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2018

Jeśli chcesz się uśmiechać bez wahania, lepiej wypracuj sobie zdrowe nawyki. Plamy na zębach stałych mogą pojawić się u każdego, także u dzieci. Oto kilka wskazówek, jak im zapobiegać.

Posiadanie zdrowych białych zębów jest pragnieniem każdego. Niestety, plamy na zębach stałych pojawiają się w wyniku naturalnych procesów, na które wszyscy jesteśmy narażeni.

Dlatego jest to jeden z najbardziej znaczących problemów stomatologicznych. Te plamy mogą być spowodowane przez niektóre leki, złą higienę lub genetykę.

Istnieje kilka rodzajów plam, które można rozpoznać po ich kolorze. Kiedy wiesz, jaki rodzaj plamy na zębach stałych Ciebie dotyczy, możesz podjąć odpowiednie kroki, aby skutecznie je wyeliminować.

Współczesna estetyka stomatologiczna stała się trendem i dostępnych jest wiele innowacyjnych zabiegów wybielania.

Plamy na zębach stałych – rodzaje

Przebarwienia na zębach stanowią stałe zagrożenie, które wpływa zarówno na zęby stałe, jak i na mleczne. W zależności od koloru plamy można zidentyfikować jej możliwą przyczynę. Najczęstsze plamy na zębach stałych są następujące:

Białe plamy

Białe plamy mogą być spowodowane przez:

  • Ubytki: Kiedy ubytki są w początkowej fazie, na zębach widać białą powierzchnię ze względu na demineralizację szkliwa. Te plamy można wyeliminować za pomocą specjalnego fluoru.
  • Fluoroza: jej wykrycie jest bardzo łatwe ze względu na charakterystyczne cętki. Fluoroza jest spowodowana nadmiernym stosowaniem fluoru od najmłodszych lat. W niektórych krajach woda pitna zawierająca dużą ilość fluoru uszkadza zęby.

Brązowe plamy

Brązowe plamy pojawiają się na skutek złych nawyków żywieniowych. Są to powierzchowne plamy, które zwykle znajdują się po wewnętrznej części zębów.

Są one spowodowane spożywaniem ciemnych napojów, takich jak kawa, cola i czerwone wino. Mogą pojawiać się również u osób palących papierosy. Nikotyna powoduje zmiany w oryginalnym kolorze zęba.

Plamy na zębach stałych pojawiają się w wyniku naturalnych procesów, na które wszyscy jesteśmy narażeni”.

Szare plamy

Te plamy powstają w wyniku urazu. Kiedy ząb zostanie uderzony lub dozna wstrząsu na skutek naszego upadku w walce czy w wypadku, zmienia swój naturalny kolor na szary odcień z powodu martwicy miazgi. Martwica miazgi to śmierć nerwu wewnątrz zęba,

W skrajnych przypadkach dana osoba może odczuwać dyskomfort podczas żucia i może potrzebować leczenia endodontycznego w celu złagodzenia bólu.

Dziecko myje zęby

Czarne plamy

Czarne plamy mogą być spowodowane przez:

  • Płyn do płukania ust: produkty te zawierają substancję przeciwbakteryjną o nazwie chlorheksydyna. Ich nadmierne stosowanie może powodować czarne plamy. Wygląd czarnych plam zależy od takich czynników, jak stężenie chlorheksydyny i czas jej stosowania.
  • Tatar: Jest to bardzo częsty problem u osób cierpiących na choroby takie jak paradontoza. Płytka zamienia się w kamień nazębny, który gromadzi się na powierzchni zębów. Może to powodować nieświeży oddech i utratę szkliwa.

„Istnieją produkty dentystyczne, których nie należy stosować bez odpowiedniego nadzoru stomatologa. Aby uniknąć tego rodzaju plam, przed użyciem nowych produktów skonsultuj się z lekarzem”.

Zielone plamy

Zielone plamy na zębach stałych są spowodowane złą higieną jamy ustnej. Pojawiają się u nasady zębów i są bardzo powszechne u dzieci i nastolatków, które nie przestrzegają zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zaniedbanie szczotkowania zębów może powodować gromadzenie się bakterii na zębach i dziąsłach. Po dłuższym czasie powoduje to fenazę, która z kolei prowadzi do rozkładu krwi w dziąsłach.

Żółte plamy

Główną przyczyną żółtych plam jest płytka bakteryjna, która powstaje w wyniku rozkładu resztek jedzenia. To w połączeniu ze złymi nawykami szczotkowania może spowodować, że zęby przyjmą żółty odcień.

3 sposoby na pozbycie się plam na zębach

Nieestetycznym plamom na zębach można zapobiec często odwiedzając dentystę. Specjalista może zaproponować jeden z następujących zabiegów:

Czyszczenie dentystyczne

Jest to głębokie czyszczenie wykonywane przez specjalistę, podczas którego można usunąć plamy, kamień nazębny osadzony pod dziąsłami i płytkę bakteryjną.

Kobieta pokazuje biały uśmiech

Co najmniej dwa czyszczenia zębów są zalecane co roku. Pomoże to zagwarantować zdrowe dziąsła i ochronić zęby przed próchnicą.

Wybielanie zębów

Jest to zabieg estetyczny polegający na nakładaniu na zęby aktywnych składników, które przenikają i pomagają usunąć plamy po wewnętrznej i zewnętrznej stronie zębów.

Jest zaskakująco skuteczny zabieg, w wyniku którego można uzyskać błyszczące zęby i jaśniejszy uśmiech.

Pierścienie dentystyczne

Pierścienie dentystyczne to rodzaj pokrowca nakładanego na zęby, na których widoczne są trwałe plamy. Stosuje się je szczególnie w przypadku plam, które są spowodowane przez leki lub nadmierne stosowanie fluoru.

Znasz powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć?”. Nie inaczej jest w tym przypadku. Najlepiej zapobiegać pojawianiu się plam na zębach. Podobnie jak w kwestii wielu innych przypadłości, plam można uniknąć, stosując kilka prostych codziennych czynności.

Nie czekaj, aż na zębach pojawią się plamy, aby zacząć dbać o zęby!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.