Objawy menopauzy – jak sobie z nią radzić?

Objawy menopauzy – jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2018

Czy wiesz, jakie są objawy menopauzy? To faza, przez którą przechodzi każda kobieta. Ma charakterystyczne objawy, które pozwalają się odpowiednio na nią przygotować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Między 40. a 50. rokiem życia kobiety wchodzą w nowy etap przemian zachodzących w ciele: menopauzę. W jej trakcie dochodzi do zakończenia owulacji i zaniku menstruacji. Istnieją jednak jeszcze inne objawy menopauzy, których powinnaś być świadoma. W tym artykule poznasz niektóre z nich.

Objawy menopauzy, podobnie jak inne zmiany zachodzące w ciele człowieka, nie są takie same u każdej kobiety. Mogą różnić się intensywnością, czasem trwania, a nawet momentem występowania.

Chociaż zanik menstruacji to jednoznaczna oznaka początku tego etapu życia, są również inne symptomy. Niektórzy mówią nawet o perimenopauzie – okresie, podczas którego ciało przygotowuje się do nadchodzących zmian.

Jakie są objawy menopauzy?

Poniżej znajdziesz listę najczęściej występujących objawów menopauzy oraz krótki opis każdego z nich. Należy podkreślić, że około 15% kobiet nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas tej fazy życia.

Nieregularne miesiączki

Stają się dłuższe, krótsze, bardziej intensywne lub opóźnione. To wyraźny znak, że system reprodukcyjny kobiety zaczyna zamierać. Zazwyczaj ciągnie się to przez kilka lat, aż do całkowitego zaniku menstruacji. Lekarze twierdzą, że kobieta w pełni wchodzi w etap menopauzy, gdy minie rok od jej ostatniej miesiączki.

Uderzenia gorąca

Będziesz czuła dość duże ciepło mające źródło we wnętrzu Twojego ciała, które obejmuje również twarz. Uderzenia gorąca sprawiają duży dyskomfort, bo podczas nich skóra zazwyczaj się czerwieni.

Uderzenia gorąca mogą zdarzać się kilka razy dziennie. Nocą niektóre kobiety mogą budzić się spocone bez żadnego powodu i mogą źle spać.

Infekcje intymne

Często zdarza się, że kobieta odczuwa większą potrzebę częstego oddawania moczu. Mogą pojawić się również różne infekcje intymne, które muszą być leczone z pomocą lekarza.

Szatynka w różowym swetrze opierająca brodę na złączonych dłoniach

Wahania nastroju

W trakcie menopauzy, podobnie jak i w ciąży, w ciele kobiety zachodzą zmiany hormonalne.

Dlatego też wahania nastroju, nawet w samotności, są całkowicie normalne. Mogą również pojawić się inne uczucia, często bardzo trudne do wytłumaczenia.

Kobieta wchodząca w okres menopauzy może czuć się zirytowana, smutna, zdenerwowana, a nawet zaniepokojona bez wyraźnego powodu.

Bóle głowy

Jak już podkreśliliśmy, każda osoba inaczej reaguje na zmiany zachodzące w organizmie. U niektórych kobiet mogą pojawiać się zmiany naczynioruchowe, które wywołują zawroty lub bóle głowy o różnym natężeniu.

Zmiany w popędzie seksualnym

W wyniku “rewolucji hormonalnej” kobieta może zacząć zauważać zmiany w popędzie seksualnym. W żadnym wypadku nie oznacza to, że już nigdy nie będzie czerpała radości z intymnych zbliżeń.

Zawsze warto porozmawiać z partnerem, by zapewnić Wam obojgu zrozumienie sytuacji. Chociaż pożądanie nadal żyje, suchość pochwy lub brak dotychczasowej wrażliwości mogą sprawić, że współżycie nie jest przyjemne. Podchodź do tematu spokojnie. Możesz być pewna, że niedługo wszystko wróci do normy.

“Objawy menopauzy nie są takie same u każdej kobiety. Mogą różnić się intensywnością, czasem trwania, a nawet momentem występowania.”

Jak dbać o siebie podczas menopauzy

Menopauza, gdy się już rozpocznie, będzie towarzyszyła Ci do końca życia. Dlatego też tak dużą wagę odgrywa zdrowy styl życia. Pomoże on jak najszybciej uporać się z tym etapem.

Oto niektóre dobre nawyki, które mają bardzo duże znaczenie:

  • Zdrowe jedzenie: Zróżnicowana i zdrowa dieta to klucz, ponieważ podczas menopauzy możesz cierpieć na niedobór witamin i minerałów. Lekarze może przeprowadzić badania, by dokładnie określić Twoje dzienne zapotrzebowanie.
  • Ćwiczenia: Aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowe kości i mięśnie. Wspomniane wyżej niedobory wartości odżywczych mogą źle oddziaływać na Twoje ciało. Codzienne ćwiczenia o niskiej intensywności trwające 30 minut zapobiegają takim problemom zdrowotnym jak cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu i złe ciśnienie krwi.
  • Zerwanie z niezdrowym jedzeniem i złymi nawykami: Oznacza to zmniejszenie spożycia tłuszczy, ograniczenie węglowodanów i, jeśli to możliwe, maksymalne ograniczenie spożycia kawy i tytoniu.
  • Opalanie się: 15 minut dziennie na słońcu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Pomaga również zmniejszyć napięcie i poprawia nastrój.
  • W trakcie współżycia warto używać lubrykantów lub zapewnić wysoki poziom doznań, który zadba o naturalne nawilżenie. Ćwiczenia mięśni dna miednicy są również bardzo pomocne.
Kobieta trzymająca rozłożony wachlarz w dłoni - objawy menopauzy i uderzenia gorąca

Czy powinnam brać leki?

Wiele kobiet sięga po specjalne leki, by zmniejszyć objawy menopauzy. To, czy są potrzebne, czy nie, zależy od danej osoby. Decyzja o ich przepisaniu powinna zostać podjęta przez lekarza po dokonaniu oceny sytuacji.

W żadnym razie nie powinnaś podejmować decyzji o przyjmowaniu leków samodzielnie. Każde ciało jest inne, podobnie jak Twoje potrzeby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano, A. (2009). La menopausia. Acta Ginecologica.
  • Capote Bueno, M. I., Segredo Pérez, A. M., & Gómez Zayas, O. (2011). Climaterio y menopausia. Revista cubana de medicina general integral, 27(4), 543-557. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252011000400013
  • Dennerstein L, Lehert P. (2004). Women’s sexual functioning, lifestyle, mid-age, and menopause in 12 European countries. Menopause 2004;11;778-785.
  • Hernández-Valencia, M., Córdova-Pérez, N., Basurto, L., Saucedo, R., Vargas, C., Vargas, A., … & Zárate, A. (2010). Frecuencia de los síntomas del síndrome climatérico. Ginecol Obstet Mex, 78(4), 232-237. http://www.nietoeditores.com.mx/nieto/Ginecologia/2010/abril10/art.original_frecuencia.pdf
  • Landa Goñi, J., Lopes Rauno, P., Hernandez Nunez, J., & Nunez Palomo, S. (2002). Menopausia. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S0212-6567(02)79072-0
  • Landgren BM, Collins A, Csemiczky G, et al. (2004).Menopause transition: annual changes in serum hormonal patterns over the menstrual cycle in women during a nine-year period prior to menopause. J Clin Endocrinol Metab 2004;89:2763-2369.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.