Leczenie skoliozy u dzieci - dowiedz się więcej na ten temat!
Leczenie skoliozy u dzieci powinno odbywać się dopiero po dokładnym badaniu fizykalnym. Poza tym ważne jest przeprowadzenie określonych badań, aby uzyskać lepszą diagnozę. Ponadto specjaliści powinni monitorować pacjenta na każdym etapie jego rozwoju.
Bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat badać i wykrywać ewentualne deformacje kręgosłupa. Ciała dzieci są dość elastyczne i mają tendencję do dostosowywania się w miarę upływu czasu. Jednak skrzywienia kręgosłupa powodowane przez skoliozę mogą stać się trwałe, w zależności od danego przypadku.
Leczenie skoliozy u dzieci może być zachowawcze, ortotyczne lub chirurgiczne, w zależności od powagi przypadku. Czasami specjaliści łączą różne metody, aby uzyskać lepsze rezultaty.
Co to jest skolioza?
Skolioza to deformacja kręgosłupa. Obejmuje to zmianę ustawienia kręgów w trzech płaszczyznach ruchu. Dlatego też kręgosłup nie tylko wygina się w jedną lub drugą stronę, ale także może zyskiwać niechcianą rotację kręgów.
Te skrzywienia mogą być wynikiem wielu różnych przyczyn. W niektórych przypadkach pojawiają się już w dniu narodzin dzieci. Innym razem mogą wynikać z urazu lub interwencji chirurgicznej. I wreszcie mogą zaistnieć z powodu zaburzeń neurologicznych.
Jednak przez większość czasu mamy do czynienia ze skoliozą idiopatyczną, która nie ma określonej przyczyny. Niezależnie od tego, poszczególne typy choroby są zwykle związane z różnymi etapami wzrostu. Dlatego można je nazwać na przykład skoliozą dziecięcą lub młodzieńczą.
Jak rozpoznać skoliozę u dzieci?
Możliwe jest rozpoznanie skoliozy u dzieci po przeprowadzeniu różnych badań, w trakcie których lekarze analizują postawę statyczną i dynamiczną dzieci. Dzięki tym różnym testom możliwa jest ocena kręgosłupa w ruchu. W rezultacie można określić, czy te deformacje dotyczą postawy skoliotycznej czy samej skoliozy.
Ponadto specjaliści zlecają wtedy badania uzupełniające, takie jak prześwietlenia. Ten test pozwala lekarzom na obserwację całego kręgosłupa i pomiar krzywizn kręgów. Wynikiem tych pomiarów są wartości kątowe. I pomagają im wtedy zidentyfikować krzywiznę lub stopień rotacji kręgu. Dlatego też ta metoda służy do określenia stopnia istotności deformacji.
Z drugiej strony rezonans magnetyczny i tomografię komputerową wykonuje się tylko w przypadku poważniejszych sytuacji lub gdy istnieje możliwość wystąpienia innych chorób pokrewnych.
Badanie dziecka ze skoliozą polega na zbadaniu oznak asymetrii w okolicy barków. Poza tym można zauważyć różnicę w kształcie bioder i wewnętrznej części ramion. Ponadto istnieje możliwość, że u dzieci jedna łopatka będzie bardziej wystająca niż druga. Jednak ważne jest, aby odrzucić inne choroby, które mogą powodować te deformacje.
Leczenie skoliozy u dzieci
Po przeprowadzeniu pełnego badania fizykalnego i badań uzupełniających nadeszła pora, by wybrać najlepsze leczenie skoliozy u dzieci. Oczywiście będzie to zależeć od wieku dziecka, ewolucji i stopnia skrzywienia. I na koniec, innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest przyczyna deformacji i rokowania, w zależności od przypadku każdego pacjenta.
Wszystkie te informacje pozwolą lekarzom określić, czy mają do czynienia z przypadkiem skoliozy strukturalnej czy funkcjonalnej. W przypadku skoliozy funkcjonalnej możliwe jest jej wyleczenie poprzez odwrócenie przyczyny lub skorygowanie złej postawy, lub skurczu mięśni.
- Leczenie zachowawcze: jest to pierwszy wybór w przypadku łagodnych i umiarkowanych sytuacji. Fizjoterapia konwencjonalna obejmuje techniki manualne, ćwiczenia gibkości i wzmacnianie mięśni. Ponadto istnieją inne specjalne metody leczenia, takie jak rehabilitacja posturalna i osteopatia, które wydają się być całkiem skuteczne. Pilates również może być bardzo skutecznym wyborem.
- Leczenie ortotyczne: jeśli projekt gorsetu jest prawidłowy, może być całkiem skuteczny w ograniczaniu ewolucji krzywizny. Jednak ważne jest, aby połączyć ten zabieg z ćwiczeniami fizjoterapeuty, aby zapobiec skutkom ubocznym unieruchomienia pleców. Nie jest to dobre leczenie skoliozy w przypadku wyjątkowo łagodnych przypadków, ponieważ prawdopodobnie wystarczyłaby jedynie metoda zachowawcza. Co więcej, jeśli pacjent już potrzebuje operacji, to również nie jest konieczne. Na koniec warto wspomnieć, że gorset taki może być dość irytujący i nastolatki zwykle nie chcą go nosić.
- Operacja chirurgiczna: to leczenie jest przeznaczone dla cięższych przypadków, gdy inne zabiegi nie wydają się wystarczające. Planując operację kręgosłupa, lekarze muszą wziąć pod uwagę rodzaj skrzywienia i jego możliwą ewolucję. Ponadto leczenie fizjoterapeutyczne może być przydatne przed udaniem się na operację.
Im szybciej dzieci zaczną leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze
Regularne kontrole powinny obejmować badanie kręgosłupa. Ponadto rodzice powinni zwracać uwagę na postawę swoich dzieci, gdy one dorastają. Jeśli zauważysz zmianę w kręgosłupie dziecka, możesz udać się do lekarza.
Leczenie skoliozy u dzieci przyniesie lepsze rezultaty, jeśli rozpocznie się po pierwszym pojawieniu się skrzywienia. W zależności od przyczyny, jeśli czas minie, uporanie się z tą chorobą może być bardziej skomplikowane. Dlatego niezwykle ważne jest regularne odwiedzanie lekarza i dbanie o postawę swoich dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Albor Barraza, Carolay Isabel, Yaletza Carolina Díaz Escalante, and Wendy Vanesa Vergara Aron. “Fisioterapia basada en la evidencia para el tratamiento en adultos y niños con escoliosis funcional.” (2017). https://repositorio.udes.edu.co/handle/001/5016
- Andrés Alcoceba, Rafael. “Estudio del método Pilates como tratamiento de la Escoliosis Idiopática en población infantil. Revisión narrativa.” (2017). https://uvadoc.uva.es/handle/10324/26693
- SALDAÑA MURILLOS, ESTIBALIZ YERALDINE. “Pie plano y su relación con la escoliosis en niños del hospital III EsSalud Chimbote, 2017.” (2019). http://200.48.38.121/handle/USANPEDRO/12035
- Salinas, Pedro A. Martínez, et al. “Evolución clínica posterior a tratamiento de escoliosis congénita y múltiples malformaciones óseas: reporte de caso en un gemelo dicigótico.” Revista Mexicana de Ortopedia Pediátrica 20.1 (2018): 49-55. https://www.researchgate.net/profile/Nina-Mendez/publication/328724326_Evolucion_clinica_posterior_a_tratamiento_de_escoliosis_congenita_y_multiples_malformaciones_oseas_reporte_de_caso_en_un_gemelo_dicigotico/links/5bddd1f14585150b2b9d38e3/Evolucion-clinica-posterior-a-tratamiento-de-escoliosis-congenita-y-multiples-malformaciones-oseas-reporte-de-caso-en-un-gemelo-dicigotico.pdf
- Bermeo Taramuel, Katherine Jackeline, and Karla Maholy Gaybor Chancay. Prevalencia de la escoliosis idiopática en adolescentes. Diss. Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Médicas. Carrera de Medicina, 2019. http://repositorio.ug.edu.ec/handle/redug/43934
- Burga Castro, Julissa del Carmen. “Tratamiento fisioterapéutico en escoliosis en S compensada.” (2020). http://repositorio.uigv.edu.pe/handle/20.500.11818/5142