Kolczyki dla niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć

Kolczyki dla niemowląt: wszystko, co musisz wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia, 2018

Czy wiesz, że kolczyki dla niemowląt mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka? W tym artykule chcemy porozmawiać o tym, dlaczego niektórzy ludzie uważają przekłuwanie uszu dziecka za szkodliwe.

Kolczyki dla niemowląt zakładane w bardzo młodym wieku to zwyczaj głęboko zakorzeniony w wielu częściach świata. Robi się to głównie ze względów estetycznych. Jednak wiele osób jest przeciwko tej praktyce. Niektórzy uważają nawet, że jest to forma krzywdzenia dzieci.

Niektórzy rodzice nie zastanawiają się zbyt długo, podejmując tę decyzję w momencie narodzin córki. Zwykle stanowi to po prostu element tradycji.

Ostatnio jednak wiele osób jest przeciwnych przekłuwaniu uszu od najmłodszych lat. W Wielkiej Brytanii istnieje nawet kampania, która ma na celu doprowadzenie do zakazania tego zwyczaju. Czy kolczyki dla niemowląt naprawdę stanowią zagrożenie dla dzieci?

Kolczyki dla niemowląt - uśmiechnięte dziecko

Dlaczego kolczyki dla niemowląt miałyby stanowić zagrożenie?

Ci, którzy sprzeciwiają się przekłuwaniu uszu, uważają, że czyn sam w sobie nie daje dzieciom żadnych korzyści. Uważają to za niepotrzebne cierpienie. Kiedy uszy dziecka są przekłuwane, odczuwa ono ból, strach i udrękę.

Twierdzą, że zwyczaj jest po prostu sposobem zaspokojenia kaprysów rodziców. Aby „poprawić” estetykę, dziewczęta poddawane są całkowicie bezsensownym i niepotrzebnym praktykom.

Niektórzy uważają, że jeśli dziecko nie płacze, gdy przekłuwa mu się uszy, oznacza to, że „to nie boli”. Niestety niekoniecznie jest to prawda.

Układ nerwowy niemowląt nie jest w pełni rozwinięty. W konsekwencji mogą one reagować na bodźce inaczej niż dorośli. Nie oznacza to natomiast, że w ich mózgach nie zachodzą procesy neuronalne. Ponadto pulsujący ból uszu towarzyszący przekłuwaniu naraża dzieci na stres.

Czy kolczyki dla niemowląt mogą powodować infekcje?

Chociaż materiały używane do przekłuwania uszu są hipoalergiczne, czasami reakcja organizmu nie jest dobra. Może to spowodować inne negatywne konsekwencje, takie jak infekcje ucha.

Objawy infekcji ucha to:

  • Obrzęk.
  • Zaczerwienienie.
  • Obecność ropy.
  • Wrażliwość na dotyk, którą dziecko wyraża poprzez płacz lub jęk.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, nie czekaj, aż same ustąpią. Skontaktuj się z lekarzem. Infekcje mogą powodować poważne powikłania, takie jak ciężkie reakcje alergiczne, zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej i keloidy.

Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z pediatrą tak szybko, jak to możliwe. Nie próbuj samodzielnie usuwać kolczyka. W ten sposób możesz zadać dziecku wielki ból.

Symbol znęcania się nad dziećmi

Kampanie walczące o zakaz tej tradycji postrzegają ją jako formę krzywdzenia dzieci. Określają ją również jako kwestię płci. Uważają, że jest to sposób na „identyfikację” kobiet z czysto kulturowych powodów.

Oczywiście istnieją inne znacznie bardziej okrutne formy krzywdzenia dzieci. Niemniej jednak, przekłuwanie uszu dziecka nadal jest decyzją podejmowaną przez rodziców, która generuje niepotrzebny ból.

Kolczyki dla niemowląt - dziewczynka śpi ze smoczkiem

Skąd moda na kolczyki dla niemowląt?

Po drugiej stronie walki o kolczyki dla niemowląt jest wielu ludzi, którzy wspierają i praktykują tę tradycję. Wielu z nich zdecydowało się przekłuć uszy własnych córek i nie widzi w tym nic złego.

Wśród ich głównych argumentów jest to, że kolczyki dla niemowląt są piękne i pomagają odróżnić płeć dziecka, gdy jest jeszcze bardzo małe. Uważają także, że lepiej jest przekłuwać uszy w młodszym wieku, aby uniknąć większego bólu w przyszłości.

Punktem na korzyść dla tych, którzy decydują się na przekłuwanie uszu córek, jest to, że większość szpitali proponuje, aby zrobić zaraz po urodzeniu dziecka. Jest to nie tylko wygodne, ale również przeprowadzane w środowisku sanitarnym, w którym podejmowane są wszystkie działania mające na celu ochronę zdrowia dziecka.

Jak zwykle w takich przypadkach obie strony mają swoje argumenty. Jednakże, omawiając ten temat, możemy przestać postrzegać go jako „tradycję”, ale raczej jako praktykę, która ma swoje zalety i wady. Więc pomyśl dwa razy, zanim zdecydujesz się przekłuć uszy dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.