Dziecko połknęło jakiś przedmiot: co robić?
Jeśli dziecko połknęło jakiś przedmiot, przede wszystkim należy zachować spokój i spróbować dowiedzieć się,co to było.
Połknięcie przedmiotu przez dziecko może być względnie banalnym incydentem. Jako rodzic nie możesz wpadać w panikę. Zamiast tego musisz działać szybko, szczególnie w wyjątkowych przypadkach, które wymagają pomocy medycznej.
W większości przypadków, gdy dziecko połknęło jakiś przedmiot, sytuacja nie jest niebezpieczna. Jeśli nie pojawiają się żadne negatywne objawy, pilna pomoc może nie być potrzebna.
Ciało obce najprawdopodobniej zostanie wydalone naturalnie w ciągu 24-48 godzin. W niektórych przypadkach może to potrwać do 5 dni.
Oczywiście można udać się do szpitala w celu wykonania zdjęcia rentgenowskiego, które pomoże zlokalizować obiekt w układzie trawiennym dziecka. Z reguły powaga sytuacji zależy od wielkości i kształtu połkniętego przedmiotu w stosunku do wieku dziecka.
Należy pamiętać, że tylko obiekty znajdujące się w przełyku i takie, które mają rozmiar utrudniający ich transport przez przewód pokarmowy, będą widoczne podczas badania endoskopowego.
W większości przypadków, jeśli nie następują żadne objawy negatywne, oznacza to, że pilna pomoc medyczna nie jest potrzebna. Aczkolwiek zawsze warto skonsultować się z pediatrą, gdy dziecko połknęło jakiś przedmiot. Jeśli był to toksyczny obiekt, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, aby uniknąć powikłań.
Co zrobić, jeśli dziecko połknie jakiś przedmiot?
W przypadkach, gdy dziecko połknęło jakiś przedmiot i przestało się odzywać lub wykazuje trudności w oddychaniu, podejmij następujące kroki:
- Stań za dzieckiem i połóż ręce na jego piersi.
- Przechyl dziecko do przodu na wysokości pasa, aż jego górne drogi oddechowe znajdą się w pozycji równoległej do podłogi.
- Drugą ręką pięć razy mocno uderz dziecko między łopatkami.
- Jeśli przedmiot nie wypadnie, złóż dłoń w pięść i umieść ją powyżej pępka dziecka. Połóż drugą rękę nad zamkniętą pięścią i zadaj 5 stanowczych ciosów.
- Kontynuuj poprzedni krok, aż obiekt wypadnie lub dziecko zacznie oddychać lub kaszleć.
- Jeśli dziecko traci przytomność, poszukaj pomocy medycznej, gdyż jest to nagły przypadek i pomoc jest niezbędna.
- Wykonaj zabieg resuscytacji krążeniowo-oddechowej, jeśli potrafisz.
- Jeśli dziecko może mówić, uspokój je i zapytaj o przedmiot, który połknęło.
Rzeczy, których należy unikać, jeśli Twoje dziecko połknęło jakiś przedmiot
- Nie panikuj. Musisz zachować spokój mimo niepokoju i zmartwienia. Pomoże to zachować spokój Twojemu dziecku i pozwoli Ci działać skutecznie.
- Nie próbuj wydobywać obiektu niebezpiecznymi manewrami. Te próby są skazane na niepowodzenie.
- Nie próbuj wywoływać wymiotów u dziecka. Możesz spowodować wdychanie treści żołądkowej przez dziecko.
- Nie podawaj dziecku płynów. Może to przesunąć połknięty przedmiot i zmienić go w całkowitą przeszkodę, jeśli wcześniej była to tylko częściowa przeszkoda.
Ciało obce najprawdopodobniej zostanie wydalone naturalnie w ciągu 24-48 godzin. W niektórych przypadkach może to potrwać do 5 dni.
Kiedy udać się do szpitala?
Bądź czujny, jeśli Twoje dziecko połknęło jakiś przedmiot. Następujące objawy bądź przypadki wymagają pomocy medycznej:
- Ból szyi lub gardła.
- Jeśli dziecko kaszle i oddycha z trudem z powodu obiektu, który zaklinował się w jego drogach oddechowych.
- Jeśli dziecko wymiotuje lub ma bóle brzucha.
- Kiedy dziecko nie może przełknąć śliny.
- Jeśli połknięty przedmiot był baterią, magnesem lub ostrym przedmiotem.
- Jeśli skóra dziecka staje się sina lub blada.
- Wszelkie inne objawy duszenia.
Czy można zapobiec połykaniu przedmiotów przez dziecko?
- Nie pozwalaj dziecku bawić się małymi przedmiotami.
- Nadzoruj dziecko podczas posiłków i zawsze staraj się kroić jego jedzenie na małe kawałki.
- Wprowadź stałe pokarmy do diety dziecka.
- Naucz dziecko, jak jeść spokojnie, bez mówienia z pełną buzią i jak prawidłowo żuć.
- Nie pozwalaj swojemu dziecku chodzić i biegać podczas jedzenia ani bawić się jedzeniem lub przedmiotami w ustach.
- Dzieci w wieku poniżej 4 lat nie powinny spożywać pokarmów, których nie mogą łatwo pogryźć i zjeść, takich jak cukierki, popcorn lub całe orzechy.
- Twoje dziecko nie powinno być karmione, gdy płacze.
- Upewnij się, że zabawki dziecka są odpowiednie dla jego wieku. Zabawki nie powinny zawierać małych elementów.
Podsumowując, musisz pamiętać, że większość przedmiotów połkniętych przez dzieci jest usuwanych z kałem jeden lub dwa dni po tym, jak dziecko je połknęło.
Dlatego wystarczy obserwować stolec dziecka, aby upewnić się, że przedmiot został wydalony. Czasami wydalenie obiektu może potrwać do 3 tygodni.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Topjian, A. A., Nadkarni, V. M., & Berg, R. A. (2009). Cardiopulmonary resuscitation in children. Current Opinion in Critical Care. https://doi.org/10.1097/MCC.0b013e32832931e1
- Cyr, C., Hagel, B. E., Pless, I. B., Scott, J. W., Yanchar, N. L., Zelman, M., … Warda, L. J. (2012). Preventing choking and suffocation in children. Paediatrics and Child Health. https://doi.org/10.1093/pch/17.2.91
- Sidell, D. R., Kim, I. A., Coker, T. R., Moreno, C., & Shapiro, N. L. (2013). Food choking hazards in children. International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology. https://doi.org/10.1016/j.ijporl.2013.09.005