Codzienne mycie włosów: poznaj zalety tego zwyczaju!

Codzienne mycie włosów to temat, który wywołuje nieco kontrowersji. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, czy warto wybrać taką opcję.
Codzienne mycie włosów: poznaj zalety tego zwyczaju!

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2019

Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy codzienne mycie włosów to dobry pomysł. Niektórzy eksperci sugerują, że powinniśmy myć włosy codziennie. Inni zaś twierdzą, że należy myć głowę jedynie wtedy, kiedy jest taka potrzeba.

W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jakie zalety ma codzienne mycie włosów. Dowiedz się, czy jest to odpowiednia opcja dla Ciebie!

Czy codzienne mycie włosów jest zdrowe?

Owszem, codzienne mycie włosów ma swoje zalety. Ale wszystko zależy od tego, jaki masz typ włosów i skóry głowy. Innymi słowy, taki schemat mycia włosów może się sprawdzić – ale po prostu nie u wszystkich. Nie chodzi więc o odkrycie, czy codzienne mycie włosów jest dobre, tylko o to czy jest dobre dla Ciebie.

Mówiąc najogólniej, przetłuszczające się nadmiernie włosy i skóra głowy muszą być oczyszczane częściej. Są osoby, których gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Częściowo sytuacja ta zależy od czynników genetycznych.

Z drugiej zaś strony, skóra głowy nieprodukująca nadmiaru sebum oraz suche włosy które potrafią tych naturalnych olejów dużo wchłonąć sprawiają, że oznak przetłuszczenia nie ma nawet przez kilka dni. Suche włosy skorzystają, jeśli przestaniesz dodatkowo odtłuszczać je i wysuszać codziennie szamponem, zwłaszcza, jeśli używasz wyłącznie szamponu, bez maski czy odżywki.

Czy włosy należy myć codziennie?

Przede wszystkim używaj niewielkich ilości szamponu i odżywki. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia substancji chemicznych w skórze głowy. Twoje włosy nie będą też zbytnio przesuszone ani obciążone. Nadużywanie mocnych szamponów może prowadzić do podrażnienia skóry głowy.

Na co dzień najlepszy jest łagodny, neutralny szampon. Możesz sięgnąć po szampon apteczny lub naturalny. Jeśli masz przetłuszczające się włosy, nakładaj maski i odżywki na włosy od uszu w dół. Przy włosach suchych możesz nałożyć je na całość pasm.

Lekką odżywkę możesz stosować codziennie mając włosy suche. Cięższe maski stosuj rzadziej. Przy włosach przetłuszczających się, tego typu produkty możesz nakładać co kilka myć.

Dziewczynka - codzienne mycie włosów

Poszukaj w sklepach z naturalnymi kosmetykami odpowiednich produktów dla siebie, opartych na naturalnych środkach myjących, ziołach i ekstraktach produktów zwłaszcza wtedy, gdy Twoje włosy przetłuszczają się silnie i wymagają codziennego mycia.

Serie kosmetyków do włosów przetłuszczających się często mają w składzie zioła. Te do włosów suchych z kolei zawierają składniki nawilżające takie jak aloes czy gliceryna oraz oleje – w tym olej kokosowy, migdałowy, arganowy lub masło shea.

Kiedy używać suchego szamponu?

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz umyć włosów wtedy, kiedy tego potrzebują, możesz sięgnąć po suchy szampon. To tymczasowe rozwiązanie, które odświeży wygląd włosów, ale ich nie oczyści. Suche szampony wchłaniają jednie część sebum. W efekcie, włosy są bardziej puszyste.

Suchy szampon należy najpierw wyczesać, a kiedy będzie już to możliwe zmyć go dokładnie wodą i szamponem.

Przetłuszczające się nadmiernie włosy i skóra głowy muszą być oczyszczane częściej. Są osoby, których gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum.

Mycie włosów a ich wypadanie

To normalne, że podczas mycia wypada nam nieco włosów. Choć ta informacja może Cię zaskoczyć, tracimy około 100 włosów dziennie. To norma. A więc kiedy pocieramy dość energicznie skórę głowy i przeczesujemy włosy, te najsłabsze wypadają. Łatwo je zauważyć i poczuć na dłoniach wtedy, kiedy są mokre. Zwłaszcza ciemne włosy kontrastują wyraźnie z białą pianą.

Może Ci się więc wydawać, że podczas mycia tracisz wyjątkowo dużo włosów. To jednak nieprawda. Po prostu wtedy wypadają włosy, które i tak były już w ostatniej fazie wzrostu, czyli telogenie. Nie obawiaj się, że to samo mycie powoduje wypadanie włosów.

Te włosy które znajdujesz na dnie wanny czy brodzika i tak by wypadły, niezależnie od tego czy myłaś akurat głowę, czy nie. Wystarczy przeczesanie ich ręką, poruszenie przy ubieraniu swetra czy szczotkowanie.

Czy codzienne mycie przeciwdziała łysieniu?

Według specjalistów zajmujących się dermatologią w szpitalu klinicznym San Carlos w Madrycie, pierwszym krokiem do leczenia łysienia jest codzienne mycie głowy.

Jednocześnie, doktor Sergio Vañó, koordynator zespołu trychologicznego w szpitalu Ramón y Cajal podaje, że częste używanie szamponu nie powoduje nasilenia wypadania włosów.

Dzieje się tak, ponieważ szampon nie przedostaje się do wnętrza cebulek włosowych. To właśnie tam androgeny wpływają na wrażliwe na ich działanie mieszki włosowe.

Jakie zalety ma codzienne mycie włosów?

Eksperci z tej dziedziny zgadzają się co do tego, że codzienne mycie włosów to zdrowy nawyk – u osób, których włosy i skóra wykazują potrzebę tak częstego mycia. Innymi słowy, nie warto próbować na siłę przyzwyczajać włosów do rzadszego mycia ponieważ nie zawsze się to udaje. Nie należy też zbyt często myć włosów, które nie są przetłuszczone.

Mycie włosów nie powoduje ich wypadania.

Odpowiednio częste mycie włosów pozwala na usunięcie brudu, sebum i martwego naskórka z włosów i ze skóry głowy. Dzięki temu włosy są czyste, świeże, nie zachowują się na nich nieprzyjemne zapachy, są też oczyszczone z resztek kosmetyków takich jak żele i lakiery. Oczyszczanie jest też ważne w kontekście zanieczyszczeń środowiskowych, mających wpływ na włosy.

Optymalnie dopasowane mycie włosów sprawia też, że zmywamy z nich resztki ciężkich masek i odżywek. Dzięki temu włosy są dłużej świeże, a kolejne aplikacje drogeryjnych i domowych kosmetyków dadzą lepsze efekty.

Dogłębne oczyszczanie z resztek produktów jest szczególnie ważne u osób, których włosy zbyt mocno się przetłuszczają. Dobrze oczyszczone włosy są błyszczące, gładkie i pełne objętości.

Podsumowując, codzienne mycie włosów to dobry pomysł jeśli Twój typ włosa i skóry głowy tego wymagają. Skorzystaj z naszych wskazówek i znajdź dla siebie odpowiedni schemat oczyszczania włosów. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się zdrowymi, lśniącymi pasmami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dias MFRG, Loures AF, Ekelem C. Hair Cosmetics for the Hair Loss Patient. Indian J Plast Surg. 2021 Dec 27;54(4):507-513.
  • Rucker Wright D, Gathers R, Kapke A, Johnson D, Joseph CL. Hair care practices and their association with scalp and hair disorders in African American girls. J Am Acad Dermatol. 2011 Feb;64(2):253-62.
  • Punyani S, Tosti A, Hordinsky M, Yeomans D, Schwartz J. The Impact of Shampoo Wash Frequency on Scalp and Hair Conditions. Skin Appendage Disord. 2021 Apr;7(3):183-193.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.