Stopy obracają się do wewnątrz - co możesz zrobić w takim przypadku?
Do 8 roku życia kąt między stopami i nogami dzieci nie został jeszcze zdefiniowany. Dlatego rodzice dzieci, których stopy obracają się do wewnątrz nie powinni się zbytnio martwić.
W wielu przypadkach możemy zauważyć, że dziecięce stopy obracają się do wewnątrz. Jest to stan znany jako gołębi chód. Czy znasz powód, który to warunkuje?
Co zrobić, gdy dziecka stopy obracają się do wewnątrz?
Obrót nóg rozpoczyna się w czasie ciąży, podczas gdy niemowlęta są jeszcze w łonie matki. Pierwszym krokiem jest to, że dzieci zaczynają układać swoje duże palce u nóg. To działanie nie kończy się całkowicie, dopóki dzieci nie osiągną wieku 8 lat, kiedy w końcu ich stopy osiągną kąt ostateczny.
Z tego powodu przed 8 rokiem życia możesz zauważyć, że Twoje dziecko chodzi z nogami zwróconymi do wewnątrz. Jeśli tak się dzieje – nie ma potrzeby do paniki. Ten problem prawdopodobnie poprawi się bez konieczności leczenia.
Główne przyczyny chodzenia ze stopami zwróconymi do wewnątrz
Rotacja wewnętrzna piszczeli
Jak wskazuje sama nazwa, jedną z głównych przyczyn chodzenia dzieci ze stopami zwróconymi do wewnątrz jest deformacja piszczeli. To odkształcenie powoduje obrócenie stóp do wewnątrz. Ten stan zwykle koryguje się z upływem czasu i nie wymaga żadnego leczenia.
Wrodzona stopa przywiedziona
Inną możliwą przyczyną gołębiego chodu jest wrodzona stopa przywiedziona. Jest to stan, w którym wewnętrzna część stopy obraca się do wewnątrz. Zwykle dzieje się tak w wyniku nieodpowiedniej pozycji dziecka w łonie matki i braku przestrzeni podczas jego wzrostu.
Nawet przy tej deformacji stopy dziecka mogą być elastyczne lub sztywne. Poziom elastyczności wskaże czy leczenie jest konieczne, czy nie. Jeśli terapia jest potrzebna, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiek malucha.
W przypadku dzieci poniżej 1 roku życia leczenie zwykle wymaga gipsu. Celem tego zabiegu jest skorygowanie postawy stopy, zanim dziecko zacznie chodzić. W przypadku starszych dzieci specjaliści prawdopodobnie skorzystają z zabiegu chirurgicznego, aby uwolnić stawy wnętrza stóp. Po takiej operacji będzie wymagane włożenie stóp w gips.
Odwrócenie kości udowej
Odwrócenie kości udowej występuje, gdy ta skręca się do wewnątrz, powodując, że kolana i stopy robią to samo. Wykrywanie tego problemu, gdy dzieci siedzą, jest dość proste, ponieważ mają tendencję do tworzenia litery “W” nogami. Jednocześnie ciężko im siedzieć ze skrzyżowanymi nogami, co jest powszechną pozycją wśród dzieci.
Wyleczenie tego stanu zajmuje więcej czasu, biorąc pod uwagę, że skręt kości udowej może spowodować, że dzieci będą chodzić z nogami zwróconymi do wewnątrz, dopóki nie osiągną wieku ponad 10 lat. Jeśli chodzi o leczenie, najlepiej jest poczekać, aż problem w naturalny sposób się poprawi.
Jeśli u dzieci nadal występuje gołębi chód przed osiągnięciem wieku dojrzewania, może to wymagać operacji w celu skorygowania tego problemu.
Jak rozwiązać ten problem?
Pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić jest obserwowanie dziecka w ciągu kilku dni. Jeśli w tym czasie zauważysz, że u Twojego malucha występuje gołębi chód należy je zabrać do specjalisty. Zazwyczaj lekarz najpierw wykonuje zdjęcie rentgenowskie, a także może przeprowadzić skanowanie w celu potwierdzenia, że ten skręt nie jest czymś znacznie poważniejszym.
Jak wyjaśniliśmy powyżej, większość przypadków nie jest poważna, ponieważ rotacja nóg nie jest całkowicie zdefiniowana do około 8 lub 10 lat. Jeśli Twoje dziecko nadal chodzi z nogami zwróconymi do wewnątrz do tej pory, prosta operacja może rozwiązać problem.
Chirurg umieszcza małe metalowe płytki w obszarze chrząstki lub bezpośrednio formuje stopy, aby wyprostować tę rotację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Accadbled, F., Ibnoulkhatib, A., & Cahuzac, J.-P. (2015). Anomalías rotacionales de los miembros inferiores en la infancia. EMC – Aparato Locomotor. https://doi.org/10.1016/S1286-935X(15)74985-3
- Niedrach, M. (1992). Caring for Your Baby and Young Child: Birth to Age 5. Journal of Human Lactation. https://doi.org/10.1177/089033449200800329
- Sass, P., & Hassan, G. (2003). Lower extremity abnormalities in children. American Family Physician. https://doi.org/10.1097/01.bpo.0000150809.28171.12