Opowiadania zawierające ważne dla dzieci wartości

Opowiadania dla dzieci pozwalają nie tylko ciekawie zająć czas, ale i niosą wartościowe treści.
Opowiadania zawierające ważne dla dzieci wartości
Elena Castro

Napisane i zweryfikowane przez filolog Elena Castro.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzieci kochają zwierzęta – czy to w naturze czy jako bohaterów w bajkach i opowieściach. Ponieważ opowiadania dla najmłodszych często przekazują wartości za pomocą charakterów zwierząt, świetnie nadają się do edukowania.

Czytaj dalej i poznaj najlepsze edukacyjne opowiadania.

Jak pamiętacie ze szkoły, bajki to krótkie opowiadania, często opisujące przygody zwierząt, które zawsze kończą się edukacyjnym morałem. Te krótkie opowiadania mogą pomóc naszym dzieciom odróżnić dobro od zła i poznać wartościowe cechy i zachowania.

Każda kultura ma swoje charakterystyczne i popularne bajki, więc prawdopodobnie słyszałeś o niektórych z tych historii. Warto zagłębić się także w opowiadania z Twojego regionu lub miasta.

Krótkie opowiadania o ciężkiej pracy

Poniższe bajki są świetnymi przykładami tego, jak lenistwo i pójście na skróty nie zawsze przynosi dobre efekty. W dzisiejszych czasach ludzie często chcą wszystkiego od razu, więc trzeba pamiętać o takich wartościach, jak cierpliwość i wytrwałość.

Możesz odszukać pełne wersje tych bajek w zbiorach z opowiadaniami dla dzieci, bibliotekach lub w Internecie.

Dojarka i jej wiaderko

Pewna dziewczyna szła na targ, żeby sprzedać wiadro mleka. Za pieniądze ze sprzedaży planowała kupić jajka, z jajek wyhodować pisklęta, a następnie sprzedać je, aby kupić jeszcze więcej zwierząt i zarobić więcej pieniędzy. Jednak idąc drogą zamyśliła się i potknęła o kamień. Niestety wiadro upadło, a jego zawartość rozlała się na drogę.

Posiadanie daleko idących planów, pomysłów i projektów to dobra rzecz, ale zwracanie uwagi na to, co przed nami, to jeszcze więcej. Jeśli nie zadbasz o to co masz teraz, projekty z przyszłości mogą nigdy nie ulec realizacji. Pomysły bez osadzenia w rzeczywistości nigdy nie zostaną zrealizowane, bez żadnych zysków.

Mrówka i konik polny

Ta bajka ma podobny morał jak pierwsza historia, ale z nieco innego punktu widzenia. W tym przypadku konik polny spędza lato na śpiewaniu i graniu, podczas gdy pracowita mrówka ciężko haruje, oszczędzając duże ilości pożywienia na zimę.

A co się stało, gdy nadeszła  zima? Konik polny nie miał co jeść. Musiał poprosić mrówkę o pomoc, ale mrówka odmawia. Przecież ona zarobiła ciężką pracą na zimowy pokarm.

Lekcja wynikająca z tej bajki nie dotyczy skąpstwa, ale raczej unikania lenistwa i przekładania zabawy nad pracę. Na przykład, jeśli nauczysz swoje dzieci wytrwałości i pomożesz im dobrze wykształcić nawyki związane z nauką, będą się bardziej skupiać, a to się opłaci im się na dłuższą metę.

Z biegiem lat cele nie stają się łatwiejsze, a nawet przeciwnie- mamy coraz więcej odpowiedzialności. Uczniowie także powinni mieć coraz więcej zadań i umieć zorganizować czas nauki i zabawy.

Krótkie opowiadania o szacunku

Brak szacunku w stosunku do innych jest jedną z naszych największych słabości. Czy jest lepszy sposób, aby nauczyć dzieci pokory, niż za pomocą baśni?

Zając i żółw

W wyścigu między tymi dwoma zwierzętami można łatwo osądzić, że to zając wygra. Jest przecież skoczny i sprawny. Ale wbrew wszelkim przeciwnościom w tej bajce to powolny, ale metodyczny żółw wygrywa.

Zając jest tak pewny siebie oraz swojej wygranej, że ​​nawet ucina sobie drzemkę podczas wyścigu. Jednakże śpi tak długo, że nie może dotrzeć do mety na czas, przed żółwiem.

Wygląd może zawsze mylić, a próżność jest wrogiem. Dzieci nie powinny porównywać się do swoich kolegów z drużyny. Zwycięstwo lub przegrana, najlepsze oceny… to nie jest naprawdę ważne w życiu. Tak naprawdę liczy się wysiłek, jaki się podejmuje i uczciwość.

Lew i mysz

Bajkowy lew i mysz

Pewnego dnia lew schwytał mysz. Ta zaczęła błagać wielkiego lwa i prosić go, by pozwolił jej zachować życie. W zamian za ocalenie mysz obiecała pomoc lwu, o każdej porze dnia i nocy. Lew zawahał się, ale zdecydował się przychylić się do prośby myszy. Puścił ją wolno.

Chwilę później źli myśliwi złapali lwa, który zacząć ryczeć na cały głos prosząc o pomoc. Maleńka mysz to usłyszała i przybiegła uwolnić lwa. Przegryzła pętające go sznury, tak szybko, że zdążył się on uwolnić.

Morał tej historii jest taki, że bardzo ważne jest dobre traktowanie innych, nawet słabszych od siebie. Nigdy nie wiadomo, kiedy możemy potrzebować ich pomocy. Pomaganie bez oczekiwania czegoś w zamian jest również jednym z podstawowych filarów tworzenia silnych przyjaźni i więzi społecznych.

Krótkie opowiadania dla dzieci

Istnieją dziesiątki bajek o wielkiej moralności (Mysz miejska i mysz wiejska, lis i kruk), ale porozmawiamy o takiej, która jest równie odpowiednia dla dzieci, jak dla dorosłych.

Kura znosząca złote jajka

Złote jajka

Spróbuj sobie wyobrazić, że masz kurę, która od czasu do czasu składa złote jajko. Właściciele takiej cennej kury pomyśleli, że na pewno  we wnętrznościach kury musi być ukryte złoto. Postanowili ją zabić i sprawdzić, czy to jest prawda.

Niestety, ku ich zdziwieniu, nie znaleźli w środku złota. Teraz nie mieli ani złotych jaj, ani kury.

Chciwość i niecierpliwość sprawiają, że gubimy się w życiu. Czasami dostosowywanie się do rzeczywistości i dbanie o to, co masz, jest najważniejsze. W każdej chwili możesz stracić, to co najcenniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.