Kiedy dzieci odczuwają wstyd przed cielesnością?

Kiedy dzieci odczuwają wstyd przed cielesnością?

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2019

Jednym z obowiązków rodzica jest stopniowe przekazywanie dziecku wiedzy o ludzkim ciele, w tym także odpowiadanie na pierwsze pytania dotyczące współżycia itp. Najlepiej jest odpowiedzieć na te pytania w sposób prosty i szczery. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy dzieci odczuwają wstyd.

Stopniowe, odpowiednie do wieku, uświadamianie dziecka na temat jego własnej cielesności jest ważne dla zapewnienia ochrony jego prywatności. Kiedy dzieci odczuwają wstyd, ważne jest szanowanie tych uczuć.

Wstyd u dziecka jest wskaźnikiem, że staje się świadome swojego ciała. Ponadto zaczyna zauważać różnice między płciami.

Jest to dowód także na ich chęć kontroli i podejmowania własnych decyzji. Dzieci mogą odczuwać pewnego rodzaju mieszankę autonomii i wstydu. Na ogół te odczucia zaczynają się pojawiać, gdy dzieci mają około trzech lub czterech lat.

Rola rodzica

Reakcja rodziców na te uczucia powinna być naturalna, spontaniczna i odpowiadać na to, co wyrażają ich dzieci. Ważne jest, aby oboje rodzice byli w stanie wyjaśnić te uczucia swoim dzieciom.

W tym wieku dzieci zaczynają być świadome swoich ciał. Rodzice mają jedno z najważniejszych zadań, a ich pomoc na tym etapie rozwoju może wpłynąć na przyszłość dzieci. Znajomość różnic między ciałami obu płci i wyjaśnienie im granic nauczy dzieci dbania o siebie. Ponadto nauczą się szanować siebie i podniosą swoją samoocenę.

Niezależność, gdy dzieci odczuwają wstyd

Kiedy dzieci odczuwają wstyd, pomaga im to także uczyć się niezależności. Zaczynają budować autonomię, gdy zdają sobie sprawę, że potrafią samodzielnie radzić sobie w pewnych sytuacjach.

Jedną z pierwszych rzeczy może być pozwolenie dzieciom na samodzielne chodzenie do łazienki, ale upewnij się, że nadal czuwasz w pobliżu. Jeśli wiedzą, że mogą same się umyć, zyskują pewność siebie.

Kiedy dzieci odczuwają wstyd?

Biorąc prysznic, nie należy pozostawiać małych dzieci bez opieki. Możesz zostawić zasłonę nieco uchyloną i pozwolić dziecku się umyć i wysuszyć, jeśli chce i potrafi zrobić to samodzielnie.

Dzieci mogą się też ubierać, o ile je nadzorujesz. Noszenie bielizny podczas wykonywania innych zadań w pokoju jest bardzo pomocne dla rozwoju niezależności. Na basenie lub plaży musisz uszanować chęć dziecka do przebrania się w zamkniętych miejscach lub pod przykryciem ręcznika.

Dzieci odczuwają wstyd w towarzystwie rodziny lub w szkole

Kiedy dzieci idą w odwiedziny do domów krewnych i chcą prywatności, aby pójść do łazienki, wziąć prysznic lub się ubrać, musisz im to zapewnić. Dobrze jest porozmawiać z dziadkami, wujami lub kuzynami o etapie, przez który przechodzą Twoje dzieci.

Jak zawsze priorytetem jest podjęcie środków w celu ochrony dziecka, starając się nie wpływać na jego prywatność. Możesz porozmawiać z ludźmi, którzy będą tymczasowo odpowiedzialni za Twoje dzieci, aby wyjaśnić, co czują i jak radzicie sobie w domu.

Ponadto musisz podjąć działania w domu z rodzeństwem oraz z przyjaciółmi ze szkoły. To normalne, że na tym etapie rozwoju Twoje dziecko może potrzebować chwili odosobnienia. Jeśli nie jest to możliwe, przynajmniej upewnij się, że wszyscy w pokoju są tej samej płci.

Kiedy dzieci zaczynają się tak czuć, nie jest dobrym pomysłem patrzenie na obszary, które próbują ukryć. Dlatego zalecamy obchodzenie się z tym tematem w sposób naturalny, aby dziecko wiedziało, że jest to normalny proces.

Jeden proces, kilka etapów

Zainteresowanie dzieci seksualnością zaczyna się w wieku około dwóch lat. W tym momencie dzieci zwykle pytają, skąd pochodzą. Jednak wtedy nie odczuwają jeszcze wstydu.

W wieku około trzech lat zaczynają się zastanawiać nad różnicami między chłopcami i dziewczętami. Uświadomią sobie również, że chłopcy i dziewczęta mają różne ciała. Następnie zaczynają identyfikować się z rodzicami tej samej płci i potrafią wskazać i nazwać obszary intymne.

Poszanowanie wstydu u dzieci

Dzieci odczuwają wstyd w wieku czterech lat. Dotąd nieznane uczucie zażenowania miesza się z ich pragnieniem niezależności. Ponadto nie chcą, aby patrzyli na nich obcy ludzie. Nie lubią też zajęć czy testów fizycznych ani pytań o ich ciało.

Chłopiec chowa się za drzewem

Jeśli kąpiesz swoje dzieci w domu, nadszedł czas, aby pozwolić im robić to samodzielnie. Celem jest ustanowienie granic i zachowanie ich prywatności. W przeciwnym razie dzieci mogą odczuwać zdezorientowanie, nie wiedząc, co jest normalne, a co nie.

Po sześciu latach dzieci nie pozwalają rodzicom przebywać z nimi w łazience. Rozumieją już role kobiet i mężczyzn. W wieku około dziewięciu lat dzieci zazwyczaj mają przyjaciół tej samej płci i zaczynają interesować się osobami płci przeciwnej.

Kiedy dzieci odczuwają wstyd, jest to całkowicie normalny proces. Odczucie to postępuje zgodnie z wiekiem i przechodzi przez różne etapy. Bardzo istotne jest zadbanie o spokój najmłodszych, aby pokazać im, że jest to całkowicie naturalne i że mają pełne wsparcie ich rodziców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.