Utrzymanie domu w czystości - poznaj kilka sztuczek i niezbędnych porad

Utrzymanie domu w czystości - poznaj kilka sztuczek i niezbędnych porad

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2019

Utrzymanie domu w czystości i porządku to estetyka. Jest to również kwestia zdrowia fizycznego i psychicznego całej rodziny. W końcu kto nie chciałby mieć idealnie czystego domu bez żadnych komplikacji? Prawdopodobnie myślisz, że to niemożliwe.

Dlatego przedstawimy kilka przydatnych wskazówek, które pokażą, że utrzymanie domu w czystości nie jest wcale taką trudną sprawą. Doradzimy również jak to zrobić w prosty i skuteczny sposób. Na początek najlepiej jest ustalić procedury.

Pierwszym zadaniem będzie zorganizowanie sprzątania według obszaru. Innymi słowy, ustaw godzinę i dzień dla każdego zadania. Jeśli masz dzieci, Twoja lista prac będzie się mnożyć. Jeśli jednak będziesz trzymać się ustalonego harmonogramu bez problemu osiągniesz swoje cele.

Jak zorganizować sprzątanie domu?

Sprzątanie i utrzymanie w domu czystości obejmuje szereg regularnych i okresowych zadań. Niektóre powinny być wykonywane raz lub kilka razy w tygodniu, a nawet codziennie. Wszystko zależy od czasu, jaki możesz poświęcić na te działania.

Jakąkolwiek częstotliwość wybierzesz do czyszczenia domu, będzie ona miała swoje wady i zalety. Dlatego nie przejmuj się i opracuj swoją własną rutynę, która najbardziej Ci odpowiada.

Jeśli zdecydujesz się codziennie sprzątać, największą korzyścią jest to, że wystarczy poświęcić tylko niewielką część każdego dnia, aby to zrobić dokładnie. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się ustanowić cotygodniowy dzień sprzątania, będziesz musiała wykonać wszystkie zadania w ciągu tylko jednego dnia.

Kobiety, które wybierają czyszczenie raz w tygodniu, często robią to w dzień wolny od pracy, a nie odpoczywają.

Inną opcją jest ustanowienie dwutygodniowej rutyny, która ma na celu dokładne czyszczenie jednego obszaru w swoim domu. W ten sposób konserwacja jest znacznie łatwiejsza. Na przykład możesz zacząć dzień od sypialni, następnie przejdź do garażu, swojej pralni i tak dalej.

Rola dzieci

Jeśli masz dzieci i partnera, nie zapomnij ich w to zaangażować. Dzięki ich uczestnictwu osiągniesz swój cel przy Twoim mniejszym wysiłku.

Kobieta gotowa do sprzątania

Jednak to nie wszystko. W trosce o całą rodzinę spraw, aby każdy z nich utrzymywał dom w czystości. W rezultacie będą oni bardziej skłonni, by dbać o czystość i porządek wszystkich rzeczy.

Ponadto musicie to robić codziennie, albo co najmniej co tydzień. Sugerujemy przeprowadzenie generalnych porządków na wiosnę lub jesienią.

Utrzymanie domu w czystości – kilka ważnych wskazówek

Uwzględnienie czasu i włożenie w codzienną rutynę sprzątania całego swego serca sprawi, że konserwacja będzie łatwiejsza oraz wygodniejsza, gdy nie będziesz mieć czasu na generalne porządki.

Aby ułatwić Ci pracę, bez wątpienia musisz dokonać początkowej inwestycji. Oznacza to zakup niezbędnych narzędzi i środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do każdego obszaru domu.

Zastosuj poniższe wskazówki w praktyce, jeśli chodzi o regularną procedurę czyszczenia. Jeśli to zrobisz, uda ci się utrzymać swój dom w czystości i porządku:

Wentyluj swoją sypialnię

Codzienne wpuszczanie do pomieszczenia świeżego powietrza jest najważniejsze. Podobnie jak wpuszczanie światła słonecznego. Ten codzienny zwyczaj zapobiegnie wzrostowi pleśni, która powstaje z powodu zbyt wysokiej wilgotności.

Pozbądź się kurzu

Aby usunąć kurz z mebli i przedmiotów, najlepiej użyć odkurzacza. Jeśli go nie masz, znajdź produkt specjalnie przeznaczony do czyszczenia tych obszarów.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty te mają oleistą konsystencję, która nawilża powierzchnie mebli i usuwa kurz. Ponadto, chroni przed gromadzeniem się kurzu, który powoduje alergie. Z tego powodu nie zalecamy używania ścierek.

Czyszczenie podłóg

Przeznacz 5 minut dziennie, aby przeprowadzić ogólne zamiatanie całego domu. Po zakończeniu sprzątania całego kurzu, okruchów i wszystkiego innego, użyj mopa do podłogi z ulubionym środkiem dezynfekującym.

Możesz również przygotować swoją domową miksturę do czyszczenia podłóg. Wszystko, co musisz zrobić, to wymieszać 1 litr wody, 2 łyżki octu i 1 łyżkę sody oczyszczonej.

Jeśli robisz to codziennie, zapobiegasz temu, by wszelkie brudy naprawdę zostały na Twoich podłogach w domu. Pozostawienie dużego bałaganu bez nawet najmniejszego sprzątania może utrudnić ich późniejsze usunięcie. Ponadto pamiętaj, że ilość kurzu, która gromadzi się codziennie w Twoim domu jest dość duża.

„Oprócz zadań, które musimy wykonywać codziennie, co tydzień lub co miesiąc, istnieją również specjalne zadania roczne lub półroczne. Sugerujemy przeprowadzenie ich wiosną i jesienią ”.

Pościel

Zalecamy codzienne ścielenie łóżka i zaszczepianie tego samego nawyku u dzieci. Idealnym rozwiązanie będzie zmiana wszystkich pościeli co około 5 dni.

Powierzchnia kuchenna

Kuchnia jest obszarem domu, który dość często się brudzi. Oznacza to, że musisz inwestować czas każdego dnia, aby utrzymać ją w czystości.

Jest całkiem prawdopodobne, że podczas gotowania rozlejesz lub rozpryśniesz odrobinę sosu lub oleju. Jeśli nie wyczyścisz go od razu, będzie to trudniejsze podczas późniejszego sprzątania.

Utrzymanie czystości w domu z dzieckiem

Wśród rzeczy, w które trzeba się zaopatrzyć, aby łatwiej wyczyścić kuchnię są ścierki, rękawice gumowe, środki odtłuszczające, środki dezynfekujące, soda oczyszczona i ocet.

Jeśli wyczyścisz kuchnię zaraz po zakończeniu gotowania, zobaczysz, jak łatwo jest usunąć wszelkie pozostałości, które spadły lub się wylały.

A jeśli masz jakieś plamy z tłuszczu, które trudno usunąć – mamy dla Ciebie dobrą sztuczkę. Dodaj na nią trochę sody oczyszczonej, a następnie polej na to ocet. Spowoduje to reakcję chemiczną, która szybko rozpuści substancję.

Więcej porad dotyczących cotygodniowego i sezonowego sprzątania

Utrzymywanie w czystości obszarów z drewna

  • Polakierowane i zaimpregnowane drzwi możesz czyścić czystą wodą z mydłem. Następnie opłucz i wytrzyj je czystą szmatką.
  • Jeśli masz drewniane podłogi z plamami oleju, możesz je przetrzeć lotnym rozpuszczalnikiem. Natychmiast zetrzeć mydłem i wrzącą gorącą wodą. Na koniec podgrzej wosk za pomocą podwójnego kotła i przetrzyj nim zabrudzony obszar.

Czyszczenie innych materiałów

  • Do czyszczenia sztućców używaj zmywaka i wody z mydłem. Następnie spłucz i pozostaw do wyschnięcia na suszarce.
  • Aby wyczyścić ostrze noża z rdzy, powinnaś wbić je lekko w coś brudnego, a następnie przetrzeć je wełną lub zamszem.
  • Użyj wybielacza lub kwasu octowego – trzech łyżek stołowych na litr – lub soli rozcieńczonej octem. W przypadku ubrudzonych płytek lub pozostałości wapnia na ścianach należy użyć kwasu solnego rozpuszczonego w wodzie.

Utrzymanie domu w czystości i zachowanie dobrej higieny w całym miejscu zamieszkania pomoże zapobiegać infekcjom i innym typom chorób w Twojej rodzinie. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergii na kurz, pleśń i sierść zwierząt.

Dzięki temu również stworzysz nieskazitelne środowisko, które przyczyni się do ogólnego dobrego samopoczucia całej Twojej rodziny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.