Sposoby dzięki którym dziecko poczuje się wyjątkowo

Sposoby dzięki którym dziecko poczuje się wyjątkowo
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2018

Możliwość nauczania i prowadzenia dziecka przez życie to jeden z największych i dających największa satysfakcję, obowiązków rodzica. Czasami jednak możesz wątpić w to, czy jesteś w stanie sprawić aby Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo.

Wiemy, że jako matka życzysz mu wszystkiego najlepszego. Dlatego podzielimy się kilkoma sposobami, dzięki którym Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo.

Stosuj te porady i techniki aby stworzyć silniejszą więź poprzez okazywanie swojej miłości do dziecka.

1. Utrzymuj kontakt wzrokowy. To pierwszy sposób który sprawi, że Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo

Możesz myśleć, że samo słuchanie tego co mówi Twoje dziecko wystarczy aby zrozumieć co chce wyrazić. W rzeczywistości jednym ze sposobów dzięki którym Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo, jest poświęcenie chwili aby spojrzeć mu w oczy kiedy próbuje Ci coś przekazać.

Mama z córką

To sprawi, że dziecko poczuje się wyjątkowo i zauważy, że naprawdę zwracasz na nie uwagę. Może nie pomyśli o tym ten sposób, ale emocjonalnie to dla niego bardzo ważne. Możesz również zadać mu kilka pytań na temat tego, co właśnie Ci powiedział.

Dziecko zauważy, że zwracasz uwagę na to, co mówi i robi. Jeśli Twoje dziecko chce Ci coś powiedzieć a jesteś zajęta, poproś aby chwilę poczekało i jak najszybciej wygospodaruj chwilę aby je wysłuchać.

Taka czynność nie tylko sprawia, że maluszek czuje się wyjątkowo, ale także poprawia komunikację.

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo małe i nie potrafi jeszcze mówić, kontakt wzrokowy staje się jeszcze ważniejszy. Będzie starało się wyrazić i ważne jest, abyś zwracała na nie uwagę.

Podczas gry lub karmienia, skorzystaj z okazji nawiązania kontaktu wzrokowego.

2. Spędzaj z dzieckiem czas bez rozproszeń

Innym sposobem na to, aby Twoje dziecko czuło się wyjątkowo, jest poświęcenie czasu na bycie z nim bez przerw. To nie musi być cały dzień i nie musi odciągać Cię od wszystkich obowiązków.

Wystarczy poświęcić dziecku trochę czasu i naprawdę się na nim skupić.

Istnieją różne sposoby:

  • Przeczytaj mu bajkę na dobranoc
  • Weź je na spacer w parku każdego dnia przed kolacją
  • Baw się z nim przez dziesięć minut przed wyjściem do pracy

To tylko trzy propozycje. Możesz wybrać coś, co lubisz robić wspólnie.

Poświęcając czas swojemu dziecku, zignoruj lub wyłącz telefon komórkowy i skoncentruj się na tym, co robicie razem.

Mama z synem

3. Zapytaj swoje dziecko o rzeczy które są dla niego ważne

Jako matka, zapewne ciągle rozmawiasz ze swoim dzieckiem i omawiasz z nim różne rzeczy.

Jednym ze sposobów na to aby poczuło się wyjątkowe i ważne jest zadawanie mu pytań o to co go martwi, interesuje a nawet, o to co go przeraża.

Nie pytaj go tylko: “Jak minął Ci dzień w szkole?” I nie akceptuj tylko odpowiedzi “w porządku”. Zapytaj o szczegóły.

Zapytaj dziecko, czy ma jakieś pytania, czy jest szczęśliwe, czy jest coś, co mu przeszkadza. To świetny sposób na poznanie go i budowanie zaufania.

Twój maluch zobaczy, że jego życie ma dla ciebie znaczenie. Będzie czuć się komfortowo jeżeli będzie musiał Cię o coś zapytać czy poprosić. Ważne jest, aby nie krytykować niczego, co mówi.

Jeśli maluch zrobił coś naprawdę niewłaściwego, możesz wytłumaczyć mu, dlaczego było złe.

4. Zainteresuj się jego pasjami

Chociaż ulubiony pluszak Twojego dziecka, nie wywołuje u Ciebie takiej ekscytacji jak u niego, pokaż mu, że Cię interesuje. To już ostatni z naszych sposobów na to aby sprawić by Twoje dziecko czuło się wyjątkowe.

Kiedy demonstrujesz miłość do tych samych rzeczy, które kocha Twoje dziecko, będzie wiedzieć jak ważne jest dla Ciebie.

Słuchaj z entuzjazmem, kiedy mówi o nowym zamku z piasku i nowej książce do kolorowania. Pokaż, że podzielasz jego pasje i rozrywki, aby sprawić by poczuł się komfortowo i miał wsparcie.

Włącz te cztery metody do swoich rutyn, dzięki którym Twoje dziecko poczuje się wyjątkowo w codziennym życiu. Są łatwe do naśladowania, a wyniki obejmują lepszą komunikację, lepsze zrozumienie i bardziej pewne siebie dziecko.

Wszystko czego potrzebujesz to kilka minut dziennie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.