Rozzłoszczone dziecko - 5 sposobów jak z nim rozmawiać
Bardzo często zdarza się, że dzieci się denerwują, gdy nie otrzymują tego, o co proszą lub w sytuacji, gdy muszą zaakceptować odmowę. W takich przypadkach najważniejsze jest to, aby skorzystać z kilku wskazówek, by powstrzymać ich napady złości. Gniew jest typową reakcją wszystkich ludzi, którzy nie osiągną swego zamierzonego celu. W przypadku dzieci, te epizody złości są stałe i mogą wynikać z różnych sytuacji. Dlatego przedstawimy Ci sposoby rozmów, które pozytywnie wpłyną na Twoje rozzłoszczone dziecko.
Jako matka możesz cierpieć, gdy widzisz swoje rozzłoszczone dziecko. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że to normalna reakcja, o której musisz się wiele nauczyć. Należy wykryć źródło zaistniałego konfliktu, aby mogło to być lekcją, gdy następnym razem Twoje dziecko się zdenerwuje.
Rozzłoszczone dziecko – 5 sposobów na rozmowę z nim
Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci rozmowę z rozzłoszczonym dzieckiem. W takich przypadkach zalecamy zachowanie spokoju i cierpliwości. Na pewno dojdziesz w nich do wprawy!
1. Nigdy nie pozwól na przegraną z Twojej strony!
Pierwszą wskazówką na rozmowę, która pozytywnie wpłynie na Twoje rozzłoszczone dziecko jest nie tracić panowania nad sobą. W takich przypadkach najlepiej jest usiąść u jego boku i czekać, aż ta furia przejdzie mu całkowicie.
Oprócz kopania i krzyczenia, Twoje dziecko może również używać niebezpiecznych gestów, aby uzyskać nad Tobą przewagę. Jeśli jesteś sfrustrowany, lepiej poświęć trochę czasu, aby odzyskać kontrolę nad sobą, a następnie wróć do niego. Gdy zachowasz spokój, sprawisz, że dziecko się uspokoi.
2. Pomóż dziecku się zrelaksować
Jeśli możesz, pomóż swojemu dziecku zdać sobie sprawę, że musi nauczyć się być spokojnym. Dzięki temu uniknie większości ataków histerii. Z pewnością rozluźnienie jego ciała jest bardzo przydatnym narzędziem do przezwyciężenia fizycznych trudności, takich jak stres, przewlekła niecierpliwość lub napady złości.
Możesz wskazywać dziecku proste wskazówki, które pomogą mu kontrolować jego gniew. Istnieją podstawowe techniki relaksacji, oddychania, koncentracji lub sposoby wentylacji. Korzystanie z tych metod pozwoli jemu ominąć natłok negatywnych emocji.
3. Staraj się unikać gniewu
Zalecamy zwracanie uwagi na sytuacje, które frustrują Twoje dziecko, a w konsekwencji prowadzą do gniewu. Jeśli, na przykład, Twój maluch rozpłacze się, gdy chce pić, zawsze powinnaś zabrać ze sobą butelkę wody, aby ugasić jego pragnienie.
Z drugiej strony, jeśli uważasz, że to kaprys, powinnaś spróbować to zmienić. Możesz go gdzieś zabrać w ciekawe miejsce, dać mu zabawkę lub zrobić coś, czego się nie spodziewa, aby sprawić, by zapomniał o tym, czego chciał.
“Dziecko może uczyć dorosłego trzech rzeczy: być szczęśliwym bez powodu, zawsze być czymś zajętym i wiedzieć, jak dążyć z całej siły do tego, czego chce.”
–Paulo Coelho–
4. Użyj poprawnego tonu
Dziecko, które nie otrzyma jasnych informacji, będzie miało trudności ze słuchaniem tego, co zostało do niego powiedziane. Z tego powodu, że dzieci interesują się wszystkim, co dzieje się wokół nich, szybko się rozpraszają. Stąd potrzebne jest powtarzanie rzeczy często kilka razy, zanim maluch weźmie je pod uwagę.
Jeśli używasz właściwego tonu podczas mówienia, może to być skuteczne tylko wtedy, gdy dziecko zna swoje ograniczenia. Jeśli tak nie jest, ważne jest, abyś nauczyła się być bardziej zdecydowana. W przeciwnym razie ryzykujesz utratą kontroli i autorytetu.
5. Naucz dzieci, aby wyrażały swoją frustrację słowami
Czasami rozzłoszczone dziecko uderza lub rzuca przedmiotami. W takich przypadkach musisz wyraźnie zaznaczyć, że nie zaakceptujesz żadnego aktu przemocy z jego strony. Jeśli nadal będzie to robić, musi zrozumieć, że jego negatywne działania będą miały konsekwencje.
Gdy dziecko wie, że może uzyskać to, czego chce, za pomocą agresywnego gestu, na pewno nigdy nie przestanie się tak zachowywać. Dlatego konieczne jest, abyś nauczyła go wyrażać swoją frustrację słowami.
6. Nie poddawaj się
Ostatnia wskazówka, która przyda Ci, kiedy Twoje rozzłoszczone dziecko zmusi Cię do poważnej rozmowy, to nigdy się nie poddać. Bez względu na to, jak długo trwa gniew, ważne jest, aby nie ulec jego irracjonalnym prośbom ani nie próbować negocjować z dzieckiem, kiedy krzyczy. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy jesteś w miejscu publicznym i chcesz za wszelką cenę powstrzymać jego płacz.
Jeśli się poddasz, nauczysz go, że jest to właściwy sposób na zdobycie tego, czego chce. Sprawia także, że dziecko czuje, że ma kontrolę.
Krótko mówiąc, musisz pamiętać, że powyższa porada ma na celu uspokojenie dzieci w proaktywny i pozytywny sposób, gdy są one zezłoszczone, bez konieczności stosowania jakiegokolwiek rodzaju kary. Dzięki niej możesz wreszcie pożegnać się na zawsze z jego notorycznymi napadami złości!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sanchez de Bustamante, M. (2019). Debates sobre crianza con apego en medios de comunicación argentinos: mamis famosas y la secta del colecho. Comunicación y medios, 28(40), 156-168. https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0719-15292019000200156&script=sci_arttext
- Alcázar Olán, R. J. (2012). Tipos de ira en niños.
- García, C. Las emociones en los niños. https://edukame.com/sites/default/files/pdf_las_emociones_en_los_ninos_v2.0_previo.pdf