Pedagogika, to nauka która jest rozwijana już od setek lat. W tym artykule poznasz koncepcje J.J. Rousseau, które rozpoczęły wiele pozytywnych zmian w nauce
Napisane i zweryfikowane przez pedagog María Matilde.
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej ideom pedagogicznym głoszonym przez francuskiego myśliciela z czasów Oświecenia, czyli Jean-Jaquesa Rousseau. Jego pomysły wywarły istotny wpływ na utworzenie i systematyzację współczesnych systemów edukacyjnych. Czy wiesz, jak jak rozwijała się pedagogika w tamtych czasach oraz jak wpłynęło to na jej dzisiejszą formę?
Pedagogika Jean-Jaquesa Rousseau
Główną ideą pedagogiki Jeana-Jaquesa Rousseau było umieszczenie dzieci i ich potrzeb w centrum uwagi, w ciągu trwania całego procesu edukacyjnego. Swoją teorię pedagogiczną opisał szczegółowo w jednej ze swoich najbardziej uznanych prac, Emile, czyli o Edukacji (1762). Ta książka jest traktatem filozoficznym o naturze i edukacji człowieka od dzieciństwa.
Myśl polityczna, społeczna i filozoficzna Jean-Jaquesa Rousseau
Urodzony w Genewie 28 czerwca 1712 roku Jean-Jaques Rousseau był pedagogiem, filozofem, muzykiem i botanikiem. Jego idee polityczne stanowiły istotną część teoretycznych podstaw intelektualnego i kulturalnego ruchu oświecenia.
W późniejszych czasach stały się również bardzo ważnym czynnikiem w powstaniu rewolucji francuskiej oraz grały rolę w tworzeniu demokracji w Europie.
W swoim myśleniu polityczno-społecznym Rousseau bronił państwa republikańskiego (a negował rządy autorytarne i monarchię) jako jedynej akceptowalnej formy rządu. Swoje idee polityczne i społeczne ujawnił i opisał w swojej pracy: Umowa społeczna, czyli zasady prawa politycznego (1762).
Rousseau pisał, że w tym kontekście: to lud powinien mieć suwerenność oraz ogólną wolę i prawo stanowienia prawa. Według Rousseau był to sposób na zagwarantowanie dobra wspólnego obywateli, pochodzących ze wszystkich klas społecznych.
Pedagogika Jean-Jaquesa Rousseau- ciąg dalszy
Jean-Jaques Rousseau wniósł duży wkład w pedagogikę, poprzez swoje filozoficzne myślenie w odniesieniu do edukacji – co było oczywiście zgodne z jego filozofią polityczną i społeczną.
Tak więc w Emile, czyli o Edukcji sugeruje naturalną ewolucję dzieci i dorosłych, których wskazuje jako szlachetnych i dobrych z natury. Pisał również o konieczności uczenia i formowania dzieci, aby mogły stawić czoła całemu społeczeństwu, które określa jako skorumpowane.
Według niego to właśnie edukacja dzieci ma szansę poprawić losy całych społeczeństw.
Pedagogika Jean-Jaquesa Rousseau: dobroć człowieka i natury
Pedagogika Rousseau sugeruje i opisuje system edukacyjny, który bierze pod uwagę naturalną ewolucję i rozwój dzieci i człowieka jako sposób przystosowania się do społeczeństwa i ulepszenia go. Ponadto filozof ten radził, aby nauczanie odbywało się w otoczeniu natury i przyrody oraz w stałym kontakcie z nią.
Według niego, aby zmaksymalizować rozwój dziecka, edukacja powinna być zgodna z rytmem natury, a nie narzuconym rytmem społeczeństwa. Co więcej, powinno przywiązywać wagę do interesów dzieci, szanując ich możliwości, a nie traktować jak dorosłych i zmuszać ich do wielogodzinnego ślęczenia nad książkami.
Rousseau zaproponował edukację podzieloną na okresy. Pierwszy etap charakteryzował się głównie wychowaniem fizycznym i aktywnością na świeżym powietrzu, który mógł trwać do 4 roku życia. Następnie, w wieku od 2 do 12 lat, zaproponował edukację ukierunkowaną na rozwój zmysłów zewnętrznych i artystyczną.
Następnie, dzieci w wieku od 12 do 15 lat miały uczestniczyć w edukacji bardziej nastawionej na wiedzę – czysto intelektualnej. I na koniec młodzież, która skończyła 15 do 18 lat – uczona była wychowania moralnego i etyki.
Obrona edukacji uwzględniającej wrażliwą i delikatną naturę dzieci i specyfikę ich wieku.
Edukacja musi zapewniać dzieciom rozwój za pomocą pobudzania wszystkich zmysłów. Co więcej, wiedza powinna wynikać z indywidualnego doświadczenia z naturą, przedmiotami i ludźmi, którzy otaczają dziecko.
Obrona wolności człowieka. Oznacza to sprzeciw wobec wszelkiego rodzaju edukacji, która jest sztywna, surowa lub oparta na karach i zbyt wysokich wymaganiach.
Wprowadzenie dydaktyki wychowawczej, polegającej na rozwijaniu samodzielności dzieci oraz zdolności do obserwacji i rozumienia otoczenia. Ponadto, ważne jest poddanie się prawom natury. To samo dotyczy relacji międzyludzkich.
Nauczyciele muszą przestrzegać zasady „unikanie niepotrzebnej interwencji”. Innymi słowy, powinni „robić wiele, nie robiąc nic”. Oznacza to, że rolą nauczyciela jest pełnienie funkcji przewodnika w procesie nauczania-uczenia się, a nie wykonywanie zadań za dziecko i podawanie gotowych rozwiązań i odpowiedzi.
Nauczanie różnych rodzajów zawodów, zarówno rzemieślniczych, jak i rolniczych, jako sposób uczenia się zawodów i przydatnych umiejętności. W ten sposób człowiek może zarobić na życie i strzec swojej wolności.
Gdy dzieci osiągną wiek 16 lat, muszą wrócić do społeczeństwa. Wykształcenie moralne musi przygotować ich do dobrych uczynków.
Przy czym ich edukacja moralna powinna opierać się na dobrych uczuciach, dobrej ocenie i dobrej woli.
Rousseau sugeruje także potrzebę zapewnienia edukacji seksualnej u młodzieży po 16 lub 17 roku życia. Ponadto sugeruje unikanie nadmiernego mówienia o religii w dzieciństwie. Uważał, że dzieci będą stopniowo zdobywać wiedzę na ten temat samodzielnie. Ponadto Rousseau promował religię serca, a nie religię opartą na prawdach i zakazach religijnych.
Pedagogika i dziedzictwo Jeana-Jaquesa Rousseau
Aktywne nauczanie w otoczeniu przyrody, uwzględnianie interesów i specyfiki psychiki dzieci oraz obrona wolności słowa i wypowiedzi… Oto podstawowe założenia tego francuskiego myśliciela.
Rozważał on formację i edukację dzieci tak, aby wyrosły na dobrych ludzi oraz podkreślał potrzebę czynienia dobrych uczynków, abyśmy mogli żyć w społeczeństwie dążącym do ulepszenia.
W ten sposób prezentują się niektóre z głównych pomysłów edukacyjnych i filozoficznych, które rozwinął J.J. Rousseau.
Podobnie jak wkład filozoficzny innych myślicieli edukacyjnych, koncepcje pedagogiczne Rousseau oznaczały wielki postęp i zmiany w jego czasach. Jego najbardziej postępowe pomysły dały podwaliny do rozwoju bardziej demokratycznej i powszechnej edukacji, skupionej na rzeczywistych potrzebach dzieci i młodzieży.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Gutiérrez-Pozo, Antonio. (2023). Aproximación filosófica a la pedagogía paidocéntrica. Sophia, Colección de Filosofía de la Educación, (34), 159-179. http://scielo.senescyt.gob.ec/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1390-86262023000100159
Peña, A. K. R., Gaviria, D. A. M., y Cruz, C. O. (2015). Relaciones del saber sobre la educación y la formación (pedagogía) y del saber sobre lo humano (antropología) en Comenio, Rousseau y Kant: Aportes de la antropología pedagógica. Pedagogía y Saberes, (43), 9-28. https://revistas.pedagogica.edu.co/index.php/PYS/article/view/3864
Rousseau, J. J. (2023). El Contrato Social. Editorial Alma.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.