Wybuchowy temperament nie jest synonimem charakteru
Ile razy, gdy dziecko wpada w złość lub reaguje w niewłaściwy sposób, z pewnością słyszałeś, jak jego rodzice lub krewni mówią: „Ma swój charakter!” Ale musisz zacząć rozumieć, że wybuchowy temperament nie jest synonimem charakteru. W rzeczywistości nikt nie powinien być dumny z bycia złym usposobieniem.
Wybuchowy temperament i charakter – uproszczona definicja
Charakter odnosi się do zestawu cech, cech lub okoliczności, które wskazują na naturę danej osoby i odróżniają ją od innych. To właśnie charakter kształtuje osobowość człowieka. To także sposób, w jaki reaguje on na różne sytuacje i odnosi się do innych.
W przeciwieństwie do tego, wybuchowy temperament jest związany z postawą lub predyspozycją do szybkiego wpadania w złość i bez wyraźnych powodów. Jest on związany z negatywnym, a nawet agresywnym stanem ludzi, którzy mówią, że są w złym humorze.
Dodatkowo możemy kojarzyć takie zachowanie z osobami bezkompromisowymi lub nieelastycznymi, które nie słuchają, nie przyjmują rad innych ludzi i szybko tracą cierpliwość.
Dla równowagi, każdy z nas ma charakter. Innymi słowy, wszyscy ludzie go mają, a dokładniej jakiś typ charakteru, ale nie wszyscy ludzie mają wybuchowy temperament. Tak więc wybuchowy temperament nie jest równoznaczny z posiadaniem charakteru lub silnym charakterem. Po prostu jest to jeszcze jedna cecha, cecha charakteru i osobowości człowieka.
Nie myl tych terminów
Ludzie, którzy przechwalają się swoimi ostrymi zachowaniami i reakcjami, uważają, że każdy powinien pogodzić się z ich wybuchami złości, brakiem taktu i empatii dla innych. Jednak powinni oni wiedzieć, że bycie w złym humorze nie jest usprawiedliwione silnym charakterem.
W rzeczywistości nie powinno to sprawiać, że czują się silni i potężni. Powinni wiedzieć, że są po prostu w złym humorze i że nie ma w tym nic dobrego ani specjalnego.
Co więcej, gdybyśmy poprosili niektórych psychologów, aby o tym porozmawiali, być może powiedzieliby, że osoba, która nie umie się kontrolować, nie tylko nie ma silnego charakteru, ale prawdopodobnie ma problemy z samokontrolą.
Z kolei osoba o silnym charakterze potrafi się kontrolować, by nie tracić panowania nad sobą bez uzasadnionych powodów. Co więcej, wie, jak być i zachowywać się w stosunku do innych, rozmawiając z nimi i zwracając się do nich z dobrymi manierami, szacunkiem i uczuciem.
Wybuchowy temperament nie jest synonimem silnego charakteru
Nie tylko zgadzamy się z tym, że wybuchowy temperament nie jest równoznaczny z charakterem lub byciem osobą z silną osobowością. Co więcej, odważymy się stwierdzić, że wybuchowy temperament i silny charakter to antonimy. Oto kilka argumentów na poparcie tej tezy:
- Osoba o silnym charakterze kontroluje się w ekstremalnych sytuacjach. Wybuchowy człowiek natychmiast traci panowanie nad sobą, krzycząc, grożąc i obrażając każdego, bez powodu i bez sensu.
- W przeciwieństwie do osoby o predyspozycjach do „Obrażę tego, kto ze mną zadziera, bez namysłu”, osoba o silnym charakterze jest predysponowana do obserwowania i analizowania wszystkiego wokół siebie, zanim coś powie lub zrobi.
- Kto ma silny charakter, będzie szukał solidnych argumentów, aby komuś odpowiedzieć lub w razie potrzeby zadziałać. Wybuchowa osoba tylko krzyczy i obraża innych.
- Bycie negatywnym, pochopnym lub bezczelnym to nie to samo, co bycie pozytywnym, miłym i spokojnym. Pozwalanie, by gniew wydobył z Ciebie to, co najgorsze, to nie to samo, co umiejętność kontrolowania siebie poprzez przemyślenie rzeczy. Lepiej być i spędzać czas ze spokojnymi ludźmi niż z tymi, którzy tracą panowanie nad sobą z byle powodu.
- Silny charakter oznacza umiejętność słuchania i odbierania krytyki oraz umiejętność modyfikowania zachowań, aby stać się lepszą osobą. Ponadto wiąże się on z chęcią nieustannego poszerzania wiedzy i ćwiczenia postawy. Z kolei osoba o wybuchowym temperamencie dodaje tylko więcej obelg do swojej listy, aby mogła ich użyć w każdej sytuacji. Ktoś taki ignoruje krytykę i przechwala się swoimi negatywnymi zachowaniami, które do niczego nie prowadzą.
Nie usprawiedliwiaj złego zachowania swojego dziecka
Dzisiaj ludzie mają tendencję do przyciągania uwagi, a czasami też za wszelką cenę. Dlatego niektórzy rodzice są dumni ze swoich dzieci, kiedy okazują one swój wybuchowy temperament, ponieważ wierzą, że oznacza to silny charakter. A jeśli chodzi o ich wychowanie, nie robią im jednak żadnej przysługi.
Popieranie złych zachowań u dzieci może mieć negatywny wpływ na ich rozwój i kształtowanie się osobowości. Natomiast bardzo pozytywne jest pielęgnowanie dobrego postępowania u dzieci i młodzieży, aby rozwinęły u siebie w ten sposób silne charaktery.
Lepiej jest zachęcać do posiadania prawego, krytycznego i racjonalnego charakteru, ze zdolnością do samokontroli emocjonalnej i cechującego się obiektywizmem, tolerancją i empatią. Ten typ sprawi, że takie osoby będą wyróżniać się na tle innych i będą znacznie lepiej radzić sobie w różnych sferach teraźniejszych i przyszłych oraz osiągać swoje cele.
Podsumowując
Zły humor nie jest równoznaczne z posiadaniem silnego charakteru. Jeśli ktoś ma wybuchowy temperament, może ma też kiepski charakter. Jednak w większości przypadków takie zachowanie oznacza po prostu słaby charakter. Chociaż te stwierdzenia mogą rozzłościć tych, którzy szczycą się swoim temperamentem…
Ludzie o silnej osobowości nie tracą opanowania tak łatwo. Mają wiele zasobów, które pozwalają im przetrwać wiele różnych sytuacji i wchodzić w interakcje z ludźmi. Kultywowanie złego zachowania nie jest godnym uwagi postępowaniem. Każdy przecież może nieustannie krzyczeć lub reagować agresją z byle powodu, nieprawdaż?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez, A. I. (2002). Temperamento, carácter; personalidad. Una aproxímacíon a su concepto e interacción. Revista complutense de educación, 13(2), 617. Recuperado de http://redined.mecd.gob.es/xmlui/bitstream/handle/11162/125984/17441-17517-1-PB.PDF?sequence=1&isAllowed=y
- Shaffer, D. R. (2009). Desarrollo social y de la personalidad. México: Thomson, 2002. Recuperado de http://opendata.dspace.ceu.es/bitstream/10637/2171/1/Indice.pdf
- Madero, B. Q. (2003). Personalidad madura: temperamento y carácter (Vol. 3). Publicaciones Cruz O., SA. Recuperado de https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=cj59fVERnq4C&oi=fnd&pg=PA9&dq=personalidad+y+mal+car%C3%A1cter&ots=Hqa2QVeWBx&sig=Nu5Z0bumLspWq-5kEukTKqUp6hs#v=onepage&q=personalidad%20y%20mal%20car%C3%A1cter&f=false