5 rzeczy, które robią szczęśliwe mamy - poznaj je!

Zastanawiasz się czasami jak zachowują się szczęśliwe mamy i jakie zachowania są dla nich typowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
5 rzeczy, które robią szczęśliwe mamy - poznaj je!
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Szczęśliwe mamy są pełne entuzjazmu i ochoty na cieszenie się nowym dniem z rodziną. Nie ma znaczenia czy pracują na cały etat, na pół czy też zajmują się domem. Szczęśliwa matka cieszy się każdym dniem, bo jest wdzięczna za życie z dziećmi u boku. Inaczej widzi wówczas świat, co znajduje odzwierciedlenie w jej codzienności.

Istnieją jednak różne typy matek. Niektóre krzyczą, grożą, poniżają, a nawet ignorują swoje dzieci, bo same nie są szczęśliwe. Jesteś szczęśliwą czy nieszczęśliwą mamą? Istnieją pewne jasne różnice pomiędzy jednym a drugim typem. 

Na ich podstawie będziesz w stanie ustalić, który reprezentujesz i dostosować swoje zachowanie w razie jeśli nie czujesz się dobrze ze swoją codziennością i potrzebujesz zmiany nastawienia.

1. Szczęśliwe mamy nie dążą do perfekcji

Szczęśliwe matki wiedzą, że perfekcja jest nieosiągalna i nie mają na jej punkcie obsesji. Nie stawiają sobie mało realistycznych wymagań w kwestii sprzątania czy innych aspektów życia. Nie porównują swoich dzieci z innymi, bo wiedzą, że każde dziecko ma inne tempo rozwoju i nie ma w tym nic złego.

Szczęśliwe matki z nikim nie rywalizują, wiedzą, że perfekcja nie istnieje i że na błędach można się uczyć, gdyż życie to ciągły rozwój.

2. Potrafią wybierać priorytety

Szczęśliwe matki nie kłócą się i nie obrażają o byle co. Co więcej, nie krytykują swoich dzieci, bo wiedzą, że może to poważnie zaszkodzić ich samoocenieWolą im natomiast pomagać i prowadzić tak, by otrzymywały to, czego potrzebują na drodze do celu.

Szczęśliwe matki czują się dziwnie, gdy słyszą krzyki i rozkazy innych rodziców. Same wolą spokojnie prowadzić dziecko zapewniając mu instrukcje zamiast wydawania nakazów.

Matka z dzieckiem

3. Szczęśliwe mamy są szczere

Szczęśliwa matka jest szczera i jej dzieci wiedzą, że gdy mama coś mówi, mówi to na serio. Czasami zdarza jej się zażartować, ale gdy coś obiecuje, wywiązuje się z tego. W przeciwnym razie dziecko traci zaufanie. Matka powinna budować zaufanie, by dzieci miały w niej oparcie. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, szczęśliwa matka przynajmniej stara się to osiągnąć.

4. Słuchają naprawdę

Szczęśliwe matki słuchają opowieści dzieci, jakiekolwiek by one nie były. Słuchanie oznacza intencjonalną próbę zrozumienia, a nie natychmiastowe odpowiadanie. Nie ma nic piękniejszego od matki trzymającej dziecko w ramionach i słuchającej, co ma ono do powiedzenia. 

Szczęśliwa matka umie słuchać, śmiać się, rozumieć i doradzać w odpowiednich momentach.

Matka z dzieckiem

5. Szczęśliwe mamy codziennie uczą dzieci czegoś nowego

Matka, które codziennie uczy dzieci nowych rzeczy wie, że każdy dzień jest okazją do nauki. Szczęśliwa matka wie, że dzieci nie zadają głupich pytań i że ich ciekawość jest ważna, więc należy reagować na nią z szacunkiem i miłością.

Matka wie, że powinna uczyć swoje dzieci wszystkiego, od tego, że niebo jest niebieskie po to, że czasami powinny zamknąć buzię, by okazać innym szacunek.

Szczęśliwa matka robi te 5 rzeczy każdego dnia, a do tego wstaje z uśmiechem na ustach i wyciąga energię nawet z najbardziej ponurych dni. Szczęście to nie cel do osiągnięcia, to droga, którą przechodzi się każdego dnia. Tego właśnie matki powinny uczyć swoje dzieci. Szczęśliwy rodzic zaraża szczęściem swojego malucha.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.