Cierpliwość u rodziców – 5 sposobów na jej osiągnięcie

Cierpliwość u rodziców – 5 sposobów na jej osiągnięcie
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Cierpliwość to cnota, o którą trzeba dbać wychowując dziecko, które w przyszłości stanie się odbiciem nas samych. Oto kilka wskazówek dla niecierpliwych rodziców.

Gdy dziecko rośnie, rosną również wymagania mamy i taty. Na czas dorastania należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Dzięki temu będziesz w stanie dobrze znieść każdy z etapów rozwoju malucha.

Niecierpliwi rodzicie nie osiągają tak dobrych rezultatów jak ci, którzy podchodzą do macierzyństwa i ojcostwa w spokojniejszy sposób. Oczywiście zdarzają się sytuacje, które są skomplikowane i trudno nad nimi zapanować, na przykład niemiłe słowa skierowane przez dziecko w stronę rodzica, gdy zostało upomniane za to, że było niegrzeczne.

Dziecko obserwując rodzica może zacząć naśladować jego niecierpliwość.

Gdy zostajesz opiekunem dziecka powinnaś być świadoma tego, że leży przed Tobą wiele wyzwań i trudnych momentów. Weź głęboki oddech, gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji i spróbuj zareagować w inny sposób. Świadomość tego, że zawsze może wydarzyć się coś niewygodnego, może sprawić, że będziesz spoglądała na wszystko z innej perspektywy.

Spróbuj skorzystać z poniższych wskazówek, które podpowiedzą, jak zachować spokój w sytuacjach, które wystawiają Twoją cierpliwość na próbę. Pamiętaj, że stanowisz przykład dla dziecka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w trudnych sytuacjach będzie reagowało tak samo jak Ty.

Niecierpliwi rodzice – jak ich rozpoznać?

Smutny chłopiec siedzący na dywnie między klockami i grożąca mu palcem mama

Krzyki, agresywne zachowanie, zalewanie się łzami, chęć porzucenia wszystkiego i ucieczki – to tylko kilka zachowań typowych dla niecierpliwych rodziców. Wychowywanie dziecka nie jest łatwe, a chwilowe załamania są normalne. Jednak jeśli takie zachowania pojawiają się często, stanowią powód do niepokoju.

Dziecko naśladuje to, co dzieje się w domu. Dlatego też nie powinno Cię dziwić, że zacznie zachowywać się podobnie do Ciebie. Co więcej, niesprawiedliwe jest ocenianie go, jeśli najpierw nie przeanalizujesz wpływu, jaki na nie wywierasz.

Cierpliwość i kontrola to nieodłączna część rodzicielstwa.

Zdarza się, że jesteś wyczerpana, miałaś zły dzień i potrzebujesz chwili samotności. Jednak zanim wyżyjesz się na miłości swojego życia, powinnaś odkryć w sobie pokłady samokontroli. Oto sposoby, które pozwolą Ci ją powiększyć.

Jak zachować cierpliwość?

Chociaż możesz czuć się przytłoczona życiem w szalonym tempie, powinnaś odkryć sposób, by zachować cierpliwość. Podnoszenie głosu, niepotrzebne kary i złe traktowanie dziecka mogą zniknąć z Twojego repertuaru zachowań, jeśli będziesz stosowała się do poniższych zaleceń:

Chłopiec opierający twarz na ręku i pochylająca się nad nim mama pokazująca cierpliwość
  • Zachowaj spokój: Unikaj wpadania w złość i desperackich krzyków. Bezwiednie wymagamy od dzieci, by nie traciły kontroli, gdy my już dawno o niej zapomniałyśmy. Słuchaj z miłością tego, co chce powiedzieć Twoje dziecko, a następnie poszukaj sposobu, by z czułością wytłumaczyć mu swoje stanowisko.
  • Bądź stała w swoich zachowaniach: Dziecko nie uczy się słuchając Twoich słów o tym, co jest dobre, a co złe, ale raczej obserwując Twoje zachowania. Dlatego tak istotna jest stałość w tym, co robisz i co mówisz. Jeśli prosisz dziecko, by nie krzyczało, sama nie powinnaś krzyczeć. Jeśli chcesz, by więcej czytało, wyłącz telewizor i weź interesującą książkę.
  • Postaraj się okazać empatię: Postaw się na chwilę na miejscu dziecka. Postaraj się zrozumieć, co czuje (złość, wstyd, strach, smutek lub frustrację). Jeśli będziesz w stanie zrozumieć jego uczucia, będziesz też w stanie lepiej podejść do całej sytuacji.
  • Postaraj się być elastyczna: Słyszenie “nie” po raz setny może być bardzo irytujące. Nie bądź aż tak surowa dla dziecka i daj mu możliwość próbowania nowych rzeczy. Nie używaj takich słów jak: “Bo nie pozwalam i już”, bo sprawiają one, że tracisz wiarygodność w oczach dziecka.
  • I oczywiście postaraj się zachować cierpliwość: Cierpliwość, którą straciłaś w wyniku braku zrozumienia, zmęczenia lub niezadowolenia. Trudny czas przeminie. Wykorzystuj każdą chwilę, by zbliżyć się do dziecka i nigdy nie zgub swojej drogi w chwilach gniewu.

Warto wypróbować te podpowiedzi. Mogą sprawić, że staniesz się lepszą osobą oraz pomóc kształtować życie Twojego dziecka. Mamo, tato – nie martwcie się i idźcie przez życie krok za krokiem obok swoich małych aniołków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.