Chłopcy też są kochający i opiekuńczy czyli edukacja emocjonalna chłopców

Chłopcy też są kochający i opiekuńczy czyli edukacja emocjonalna chłopców

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2018

Nasi chłopcy są tak samo czułymi, bliskimi i troskliwymi dziećmi, jak nasze córki. Czułość nie jest cechą charakterystyczną wyłącznie dla dziewcząt. Musimy pozbyć się tego stereotypu, aby wychować chłopców, którzy mają inteligencję emocjonalną.

Powinniśmy wychowywać naszych synów, aby rozumieli i doceniali miłość i czułość jako pozytywne cechy, chłopcy bowiem również ich potrzebują.

Nawet dzisiaj musimy przyznać, że nasze społeczeństwo wciąż ma tendencję do akceptowania tego sztywnego systemu, który nakazuje chłopcom być silnymi, stoickimi i odważnymi. Jednocześnie dziewczęta powinny być służebne, wrażliwe i ładne. Ten podział na płeć determinuje, niemal siłą, nie tylko utrwalony obraz, ale także narzuca sposób odnoszenia się do otoczenia.

Wczorajsi chłopcy, którzy są teraz mężczyznami, z trudem rozmawiają o swoich emocjach. Często trudno im wyrazić swoje uczucia lub być otwarcie empatycznym, gdy wymagają tego pewne sytuacje.

Mimo to od samego początku jest coś, co musimy jasno zrozumieć. Płeć męska nie jest wyłączona z własnej głębi emocjonalnej. Chłopcy i mężczyźni mają swój własny język miłości. Oni również mogą być i są zdolni do przekazywania uczucia….

Powinniśmy jednak promować te umiejętności u naszych synów już od najmłodszych lat. Bez wątpienia pozwoli im to żyć bogatszym życiem emocjonalnym.

Ważne jest, abyśmy nauczyli naszych chłopców, że nie powinni bać się pokazywać swoich emocji. Powinniśmy kierować nimi, aby byli artystami zdrowych relacji dziś i w przyszłości. Wychowanie dzieci z inteligencją emocjonalną to mądre wychowanie naszych dzieci. Jest to coś, na co zasługuje każde dziecko.

Testosteron w mózgu i neuronach lustrzanych u mężczyzn

Różowy mózg

Wcześnie w macicy matki, płody męskie zaczynają odczuwać intensywny, ale stopniowy wzrost testosteronu. Poziom testosteronu drastycznie spada po urodzeniu dziecka i pozostaje na niskim poziomie aż do dojrzewania. Neurolodzy udowodnili, że hormon ten determinuje sposób, w jaki małe obszary mózgu są rozmieszczone i połączone.

Między innymi sprawia to, że chłopcy czasami przetwarzają informacje w inny sposób. Wyjaśnia to również, dlaczego chłopcy są czasami bardziej impulsywni niż dziewczęta lub zachowują się bardziej konkurencyjnie. Nie zapominajmy jednak, że że kobiecy mózg ma również niewielką ilość “testosteronu”. Oczywiście jest ona znacznie mniejsza.

Czy to oznacza, że testosteron sprawia, że chłopcy są bardziej agresywni i mniej uczuciowi?

To tradycyjna koncepcja. Nauczono nas, że chłopcy przychodzą na świat z genetycznymi predyspozycjami do bycia silniejszymi i bardziej agresywnymi niż dziewczęta. To nieprawda. Agresja i uczucie nie mają nic wspólnego z genetyką – a przynajmniej nie w takim stopniu, w jakim lubimy myśleć. Są one oparte są na modelach edukacyjnych.

  • Chłopcy powinni być kształceni z taką samą bliskością, intuicją i uczuciem jak dziewczęta.
  • Chłopcy nigdy nie rodzą się agresywni. Jeśli chłopiec jest agresywny, ma to związek z modelami zachowań, z którymi został wychowany. Niektórzy chłopcy są naciskani na pewne zachowania, aby udowodnić swoją “męskość”. Jest to bardzo szkodliwy, toksyczny i nieodpowiedni sposób wychowywania dzieci.

Mężczyźni mają również neurony lustrzane

Tata gra z synem w piłkę

Neurony lustrzane pełnią zasadniczą funkcję w naszych zdolnościach poznawczych. Pomagają nam nawiązywać kontakty z innymi. Pozwalają nam postawić się na ich miejscu, naśladować je, zrozumieć i połączyć się z nimi emocjonalnie.

  • Tradycyjnie mówi się, że tylko kobiety posiadają ten typ neuronu. Wiara ta opiera się na tym, że kobiety często mają większą skłonność do zrozumienia i troski. Są również bardziej skłonne do nawiązywania ciepłych i uczuciowych relacji oraz do zrozumienia perspektyw innych ludzi.
  • Nadszedł czas, aby wszystko uporządkować. Płeć męska ma również neurony lustrzane. W rzeczywistości młodzi chłopcy, podobnie jak dziewczęta, są bardzo wrażliwi na emocje. Łączą je natychmiast z twarzą matki, kiedy ta się uśmiecha. W ten sam sposób łączą je z ojcami, kiedy Ci troszczą się o nich z uczuciem i radością.

Chłopcy są tak samo zdolni do empatii i nawiązywania kontaktów z innymi, jak dziewczęta. Jeśli jednak w młodym wieku zaczniemy tłumić ich emocje, to najprawdopodobniej znikną one pod wpływem tej presji. Jednocześnie będą się one wydawały odległe. Nie jest to właściwy sposób wychowania Twojego syna.

Znaczenie edukacji emocjonalnej syna

Mama czule całuje syna w głowę

Twoi synowie też wiedzą, jak się przytulać. Martwią się o swoją mamę. Boją się, jeśli zobaczą, że płaczesz. Twoi chłopcy śmieją się, gdy tatuś jest szczęśliwy. Synowie szukają możliwości, aby być blisko swoich ojców, uczuć, opieki i zabawy.

Nie ma w tym nic złego. Przeciwnie, patrzenie, jak wasze maluchy mogą pokazać swoje emocje w pozytywny sposób, jest wspaniałe. Pięknie jest widzieć swoich synów, którzy szukają ciepła u innych i potrafią je autentycznie przekazywać.

Dlatego pamiętaj codziennie o tym, jak ważne jest edukowanie swoich synów z inteligencją emocjonalną. Nigdy nie wpadaj w klasyczny błąd mówiąc coś takiego jak “chłopcy nie płaczą” lub naciskając na synów, aby byli stoiccy i tłumili swoje emocje. Jeśli to zrobicie, wyślecie na świat niekompetentnych i niedojrzałych ludzi, którzy są ogromnie nieszczęśliwi.

Kształć z miłością i pozwól, aby zarówno Twoi synowie, jak i Twoje córki byli zdolni do okazywania uczuć.

Obrazki dzięki uprzejmości pana Pascala Campion


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.