Zabawki DIY: podaruj dziecku radość
Zabawki DIY sprawią, że Twój maluch będzie spędzał mniej czasu przed ekranem komputera. Zachęcisz go także do rozwijania kreatywności, a nawet zadbasz o środowisko naturalne.
Wiadomo, że zabawki DIY posiadają wiele zalet. Mogą pobudzić wyobraźnię maluch, zająć go bez uciekania się do technologii i sprawić, że zacznie troszczyć się o naturę. Co więcej, pozwolą Co zaoszczędzić trochę pieniędzy.
W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci zacząć tworzyć własne zabawki DIY.
Zabawki DIY: gwarancja dobrej zabawy
Czy chciałabyś, aby Twoje dziecko bawiło się samodzielnie stworzonymi zabawkami? Chcesz nauczyć je recyclingu i dbania o środowisko naturalne? Uważasz, że nie ma sensu wydawać mnóstwa pieniędzy na coś, co za chwilę mu się znudzi?
Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, postaw na zabawki DIY. Oprócz wyżej wymienionych zalet dają również możliwość spędzenia całej rodzinie wspólnego, kreatywnego popołudnia bez udziału technologii i ekranów. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów.
1. Zamki i rakiety z kartonowych tub
Papierowe ręczniki zazwyczaj znajdują się na kartonowych tubach, które często są wyrzucane. Jeśli zbierzesz kilka i dodasz do nich tuby z papieru toaletowego, będziesz w stanie robić zabawki DIY dla chłopców i dziewczynek.
Możesz na przykład stworzyć zamek z bajek. Wystarczy, że weźmiesz trzy lub cztery tuby i przytniesz je na różną wysokość. Następnie wykonaj dach z kartonu, papierowych rożków i kleju. Potem pomaluj go na kolor przypominający cegłę lub beton.
Jeśli chcesz wykonać rakietę, będziesz potrzebowała kartonowej tuby, rożka z papieru i podstawy z kartonu. Pomaluj ją na wybrany kolor lub udekoruj kolorowym papierem i pastą.
2. Zabawki DIY – lalki i marionetki
Małe dzieci uwielbiają przedstawienia z udziałem marionetek. A co jeśli mogłyby stworzyć swoje własne postaci, a potem pokazać przedstawienie całej rodzinie?
Do stworzenia marionetek użyj starych rękawiczek i skarpet oraz dodaj oczy i włosy z kartonu i wełny. Jeśli chcesz stworzyć marionetkę, musisz zaopatrzyć się we włóczkę, kijek lub gałązkę, karton i klej.
Cały proces jest dość prosty. Po pierwsze musisz wykonać kształt wybranej postaci i przyczepić do jej korpusu za pomocą sznurka lub nitki ramiona i nogi. Następnie dołącz z tyłu kijek. Dzięki temu marionetka ożyje, gdy zaczniesz pociągać za sznurki.
3. Geometryczne kształty i kolory
W zależności od wieku dziecka, możesz wykorzystać zabawki DIY do nauki kolorów, liczb, liter, a nawet kształtów. W tym celu nie będziesz potrzebowała aż tylu materiałów.
Możesz na przykład wyciąć figury geometryczne z grubego kartonu. Następnie pomaluj karty na taki sam kolor, co kształty. Potem poproś malucha, by znalazł pasujące do siebie pary. Będzie mógł uczyć się podczas zabawy.
4. Zabawa w łowienie
Odrobina wyobraźni i kreatywności pozwoli Ci wymyślić wspaniałe gry i zabawy dla dzieci. Możecie na przykład bawić się w łowienie ryb z materiału. Zacznij od wycięcia ryb z różnokolorowych materiałów. To dość proste.
Następnie dołącz “pętlę” z wełny, która będzie przedstawiała usta ryby. Wędka składa się z kijka, sznurka i haczyka ze spinacza (lub czegoś podobnego) na samym końcu.
Połóż ryby na podłodze. Dziecko stojące na krześle musi złapać ryby nabierając je na haczyk. Ta gra zapewni całe godziny świetnej zabawy!
Zabawki DIY są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Musisz tylko zobaczyć co masz w domu i rozwinąć skrzydła wyobraźni.
Polecamy stworzenie pudełka, w którym będziesz trzymać przydatne materiały. Możesz wyjąć je w deszczowy dzień, gdy normalne gry i zabawy nie przyciągają uwagi malucha.
Co powinno się w nim znaleźć? Plastikowe butelki, pokrywki, karton, nitka, pudełka, kolorowy papier, guziki… praktycznie wszystko, co byś wyrzuciła, a co można odratować. Twoje dziecko ucieszy się mogąc zrobić coś innego, a Ty pomożesz mu stworzyć zabawki i bawić się razem z rodziną.
Nie ma wątpliwości, że zabawki DIY umożliwią stworzenie świata pełnego przygód. Pozwolą także cieszyć się samodzielnie wykonanymi projektami. Jeśli dziecko jest bardzo małe, możesz samodzielnie wykonać dla niego zabawki i podarować mu je w prezencie – z pewnością bardzo się ucieszy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garcia, A., & Llull, J. (2009). El juego infantil y su metodología. Madrid: Editex.
- Instituto de consumo de Extremadura. Un juguete para cada edad. Extraído de: https://saludextremadura.ses.es/filescms/incoex/uploaded_files/CustomContentResources/UN_JUGUETE_PARA_CADA_EDAD.pdf
- AIJU. (2019). Juego y juguete 2019/2020 – Guía AIJU. AIJU, Instituto Tecnológico de Producto Infantil y Ocio. https://guiaaiju.com/guias/Guia-AIJU-2019-20.pdf