Taekwondo: liczne korzyści, jakie daje dzieciom

Taekwondo: liczne korzyści, jakie daje dzieciom
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2018

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić wiele społecznych, fizycznych i psychologicznych korzyści, jakie daje dzieciom trenowanie taekwondo. Ta dyscyplina wymaga wytrwałości, uczy podstawowych wartości i zapewnia w zamian ogromne korzyści.

Wbrew powszechnej opinii taekwondo nie jest agresywnym sportem ani nie zachęca do agresji. Nie wymaga nawet wielkiej siły do ​​ćwiczenia.

Podobnie jak inne dyscypliny sportowe, ta koreańska sztuka walki rozwija fizyczne możliwości ciała.

Taekwondo to także bardzo techniczna dyscyplina, która pomaga dzieciom nauczyć się kontrolować swoje ciało. Stanowi kompletny trening, ucząc wartości społecznych i psychologicznych.

Co to jest taekwondo?

Ta sztuka walki opiera swoją filozofię na uprzejmości, uczciwości, wytrwałości, opanowaniu i niezłomnym duchu.

Taekwondo to tysiącletnia sztuka walki pochodzenia koreańskiego. Cechuje się różnymi technikami wykorzystującymi dłonie, stopy, łokcie, pięści, a nawet kolana. Obejmuje również elementy samoobrony.

Oprócz poziomu fizycznego lub technicznego taekwondo reprezentuje całą filozofię opartą na pięciu zasadach: uprzejmości, uczciwości, wytrwałości, samokontroli i niezłomnego ducha.

Jest to jedna z najbardziej znanych i najbardziej rozpowszechnionych sztuk walki. Szacuje się, że ponad 30 milionów ludzi praktykuje taekwondo w ponad 144 krajach.

Taekwondo stało się także sportem olimpijskim. Początkowo był to sport pokazowy w Seulu 1998. Pierwsza konkurencja olimpijska odbyła się podczas Igrzysk w Sydney w 2000 roku.

Choć to nieoczywiste, nagradzanie dobrego zachowania może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Sprzęt potrzebny podczas treningów

Aby uprawiać ten sport, konieczny jest Dobok. Jest to kombinezon treningowy, który składa się ze spodni i kurtki – odpowiednika kimona w innych sztukach walki. Ważne jest również noszenie Ti, pasa wskazującego stopień lub poziom zawodnika.

 

W walce zwykle wymagane jest użycie rękawic polipropylenowych (ochraniaczy) i butów ochronnych. Zwykle obowiązkowe jest stosowanie ochraniaczy, zwłaszcza ochraniaczy na usta i język.

Ponadto, w zależności od poziomu zaawansowania uczestników, można nosić kask, ochronny pancerz, ochraniacze goleni i ochraniacze przedramion.

Korzyści z taekwondo

Taekwondo daje ogromne korzyści fizyczne, ale także uczy różnych wartości i umiejętności, które pomagają złagodzić charakter dziecka.

Ten sport może stać się sposobem na życie dla tych, którzy go praktykują. Jest to narzędzie do osiągnięcia równowagi fizycznej i psychicznej.

Ta koreańska sztuka walki dąży do urzeczywistnienia istoty ludzkiej we wszystkich znaczeniach. W przypadku dzieci pomaga im przejść przez najbardziej skomplikowane etapy rozwoju, wpajając ważne wartości osobiste i zdrowe nawyki.

Korzyści fizyczne

  • Poprawia siłę mięśni, a także wytrzymałość układu krążenia.
  • Zwiększa elastyczność, zwinność i giętkość.
  • Pomaga rozwinąć koordynację i równowagę.
  • Zapewnia kontrolę i znajomość własnego ciała. Ponieważ osiąga się to poprzez podstawowe ruchy, ale na poziomie wysoce technicznym, dziecko jest przygotowane do przyszłych działań o większym stopniu trudności.

Korzyści psychologiczne i społeczne

Taekwondo pomaga również w złagodzeniu charakteru dzieci. Młodzi ludzie posiadający ogromne pokłady energii stają się bardziej świadomi swojego ciała i otoczenia.

Nawet najbardziej nieśmiałe i zamknięte w sobie dzieci zyskują pewność siebie, poczucie własnej wartości i inicjatywę.

  • Poprawia koncentrację i dyscyplinę.
  • Poprzez opanowanie ciała, dziecko zyskuje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Ponadto uczy się efektywniej współpracować ze swoim środowiskiem.
  • Dziecko poznaje znaczenie ważnych wartości, takich jak uczciwość, lojalność, koleżeństwo, praca zespołowa, szacunek i pokora.
  • Jest to okazja do wspierania edukacji kulturalnej. Poprzez taekwondo dzieci poznają zwyczaje, tradycje i sposoby myślenia, które różnią się od ich własnych. Uczą się także tolerancji i solidarności.
taekwondo

Kilka wskazówek dotyczących taekwondo

Chociaż ta dyscyplina opiera się na walce, nie jest agresywnym sportem. Podstawą taekwondo jest samoobrona, a nie atak.

Co więcej ten sport ma na celu przynieść pokój i tolerancję tym, którzy go praktykują. Jest to idealna pomoc w kierowaniu niewyczerpanej energii dzieci, szczególnie jeśli mają zaburzenia takie jak ADHD.

Idealny wiek do rozpoczęcia uprawiania tego sportu to około 4 lat. Lepiej zacząć od najmłodszych lat, ponieważ chociaż taekwondo ma ogromne zalety, to jest bardzo techniczne i jego opanowanie zabiera dużo czasu.

Zmiany nie następują z dnia na dzień, a opanowanie podstaw i rozwój umiejętności wymaga wiele wysiłku, wytrwałości i dyscypliny.

Dlatego obecność i pomoc rodziców ma fundamentalne znaczenie. Będą musieli przypominać swoim dzieciom o ich wartościach, obowiązkach i zadaniach, zachęcać ich, gdy uważają, że nie robią postępu, a przede wszystkim ich wspierać.

Najważniejsze jest to, aby dziecko było zadowolone z tego, co robi i środowiska, w którym się znajduje i aby zawsze wkładało cały swój entuzjazm oraz wysiłek w każdy dzień praktyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.