Dlaczego panny młode noszą biel w dzień ślubu?
Biel nadal pozostaje najczęściej wybieranym kolorem dla panien młodych, mimo że coraz więcej kobiet wybiera inne kolory. Ale czy wiesz, dlaczego panny młode noszą biel w dniu ślubu? Wyjaśnimy tę i inne tradycje weselne poniżej.
Dlaczego panny młode noszą biel w dniu ślubu?
Pochodzenie
Chociaż łatwo założyć, że panny młode noszą biel od zawsze, nie jest to do końca prawdą. Mimo że wydaje się to długą tradycją, dopiero w XX wieku biel stała się dominującym kolorem sukien ślubnych.
Kolory w średniowieczu
W średniowieczu panny młode używały różnokolorowych sukienek, aby cieszyć się tym wyjątkowym dniem. Właściwie w 1660 r. hiszpańska infantka Teresa z Hiszpanii na swoim ślubie z Francuzem Luisem XIV miała na sobie czarną sukienkę.
XIX wiek – elitarne narzeczone noszą białe ubrania
Dopiero w XIX wieku panny młode zaczęły ubierać się na biało. To był kolor sukni ślubnej Królowej Anglii w 1840 roku. Ślub Królowej Wiktorii był jednym z najbardziej spektakularnych wesel w historii Anglii i był opisywany w gazetach na całym świecie.
Obrazy przedstawiają Królową, czyli pannę młodą ubraną na biało. Królowa Wiktoria nawet podczas odnowienia przysięgi małżeńskiej pojawiła się w swojej białej sukni ślubnej.
Po zobaczeniu promiennej sukni królowej Wiktorii wiele kobiet zapragnęło podobnie bajkowego ślubu. W ten sposób biel stała się nowym standardem sukien ślubnych.
Chociaż prawdą jest, że do XX wieku biel była używana tylko przez bogate i potężne rodziny z ówczesnej epoki, od tego momentu kolor biały zaczął się coraz bardziej zakorzeniać w kulturze. W końcu stał się oficjalnym ślubnym kolorem, ponieważ powoli został przyjęty przez wszystkie klasy społeczne.
Znaczenie – dlaczego panny młode noszą biel
Znaczenie koloru białego pozostało takie samo, pomimo upływu lat. Kiedy panny młode noszą biel, chcą wyrazić czystość, niewinność i szczerość.
Chociaż znaczenie i przewaga koloru białego nie uległy zmianie, zdarza się, że panny młode wybierają różne odcienie bieli, które wcześniej nie były powszechne.
Kolor białawy czy kość słoniowa to warianty, które są dziś często używane. W ten sposób zakres możliwości jest jeszcze większy, dzięki czemu panna młoda może wyglądać w ten dzień wyjątkowo i wyrażać swoją osobowość poprzez idealnie dobraną suknię ślubną.
Inne tradycje związane z dniem ślubu
Coś nowego
Noszenie czegoś nowego symbolizuje zmiany i nowe doświadczenia, do których drzwi otwiera ten wielki krok zwany małżeństwem. Może to być coś prostego, ponieważ większość tego, co panna młoda nosi w dniu ślubu, jest nowa.
Rzeczywiście, suknia ślubna, którą ma na sobie panna młoda, zwykle sama w sobie jest czymś nowym. Suknia może służyć jako „coś nowego” i tym samym łatwo pozostać w zgodzie z tą tradycją.
Coś starego
Podobnie jak noszenie czegoś nowego oznacza przyszłość, noszenie czegoś starego symbolizuje przeszłość. Panny młode mają przy sobie coś starego, aby pokazać ciągłość więzi rodzinnych i przyjaźni, pomimo małżeństwa. Przedmiotami stosowanymi zgodnie z tą tradycją są zazwyczaj pamiątki rodzinne, jak również welon matki lub babci.
Dzisiaj wiele narzeczonych zrywa z tym stereotypem o pozostawieniu przyjaciół i rodziny, aby pokazać, że zawsze będą sobą. Aby to zaznaczyć, wybierają przedmioty codziennego użytku, takich jak perfumy lub szminka, których najczęściej używają.
Coś pożyczonego
Używanie czegoś pożyczonego w dniu ślubu oznacza, że osoba, która Ci go pożyczyła, podziela z Tobą te szczęśliwe chwile.
Zwykle osoba, która pożyczy Ci ten przedmiot, jest już po ślubie i chce w ten sposób przekazać Ci szczęście i mądrość, pożyczając Ci coś swojego. A przynajmniej tak tłumaczony jest ten zwyczaj.
Coś niebieskiego
Noszenie czegoś niebieskiego nie oznacza zerwania z tradycją, która mówi, że panny młode noszą biel. Jest to po prostu kolejna tradycja sama w sobie. Kolor niebieski symbolizuje miłość i wierność partnerowi.
Niebieski można wziąć ze sobą na ślub w postaci dyskretnych akcesoriów, takich jak podwiązka, lub w inny sposób przykuwających uwagę, takich jak buty.