Bajki na dobranoc dla dzieci - jakie znaczenie ma ich czytanie
Czy czytasz dziecku bajki na dobranoc przed snem każdej nocy? Podkreślimy niektóre z wielu zalet tego pięknego zwyczaju w tym artykule.
Poza tworzeniem przyzwyczajenia, to, co robimy, gdy kładziemy dzieci do łóżka i czytamy im bajki na dobranoc, oferuje im bezpieczną i stabilną rutynę. Ten cudowny nocny rytuał niesie za sobą wiele zalet dla najmłodszych.
Dlaczego czytanie bajki na dobranoc jest zdrowym nawykiem?
Czytanie dzieciom bajki na dobranoc jest jedną z rutynowych czynności, które my jako rodzice wprowadzamy niemal automatycznie. Nasze dzieci uwielbiają tę wyjątkową chwilę, która sprawia, że czujemy się z nimi bardziej związani. Tworzymy intymną przestrzeń do zamknięcia tego jakże pracowitego dnia.
Z pewnością będziesz zaskoczony tym, że ten prosty gest jest jedną z najważniejszych czynności, które możesz dla nich zrobić, szczególnie w wieku od 2 do 4 lat.
Na tym etapie niemowlęta muszą czuć się bezpiecznie z powodu dużej liczby lęków, które napotykają. Czytanie im bajki na dobranoc to jeden z najlepszych sposobów na zapewnienie im bezpieczeństwa.
Rutyna
Dzieci potrzebują rutyny, ponieważ zapewnia im to bezpieczeństwo. Poznają świat i wszystko zmienia się stale dla nich. Dlatego, gdy są w stanie przewidzieć co nastąpi, odprężają się.
Po zabawie przychodzi kąpiel, kolacja, myjemy ręce i zęby, bajki na dobranoc, a potem śpimy. Te rytuały pozwalają im odpocząć i lepiej spać.
Czują się kochane
Prosty fakt, że zarezerwujesz swój cenny czas na spędzenie go z nimi, jest bardzo wzbogacający dla was obojga. Dlatego ważne jest, aby zapomnieć o telefonie lub wszystkich oczekujących zadaniach na tę chwilę.
Słuchanie Twojego głosu, odczuwanie bliskości i obserwowanie intonacji, jaką nadajesz każdej części historii, sprawia, że Twoje dziecko czuje się urzeczone, kochane i ważne.
Bez wątpienia czytanie bajki na dobranoc to najlepszy sposób na zakończenie dnia pełnego przygód.
Pomaga im to w przetwarzaniu ich doświadczeń
W ciągu całego dnia dzieci stają przed wieloma nowymi sytuacjami. Być może pokłócili się z jednym ze swoich przyjaciół w szkole lub czuli się nieswojo po tym, jak nie rozumieli, co powiedział ich nauczyciel. To tylko przykłady możliwych scenariuszy, które mogły się wydarzyć im tego dnia.
Ich mały świat rośnie co sekundę i nie zawsze łatwo jest przyswoić lub strawić to wszystko, co dzieje się wokół. Kiedy słuchają bajki, widzą, jak się w niej odbijają, identyfikują niektóre z ich lęków i niepewności i poznają sposoby, aby stawić im czoła.
Oznacza to, że ważne jest również wybrać odpowiednie historie adekwatne do poziomu ich dojrzałości.
Poza wiekiem każde dziecko rozwija się w zupełnie inny sposób i musisz to uszanować. Wybierz historie, które są w stanie przekazywać jasne i pozytywne wiadomości w prosty i rzetelny sposób.
Nie musisz wyjaśniać im, co się dzieje. Zaufaj im, że otrzymali część historii, której potrzebowali w danej chwili. Może to być nawet terapeutyczne. W tym sensie nigdy nie powinno się wymuszać tego, co przyswajają ze swojego otoczenia.
Wzmocnienie kognitywne
Chociaż ta chwila jest bardziej związana z emocjonalną częścią i odpoczynkiem, słuchanie opowieści na dobranoc pomoże im nauczyć się nowych słów i form ekspresji oraz rozwinąć umiejętności językowe.
Ponadto, poprawi to ich koncentrację, śledząc wątek fabuły i rozumiejąc go od początku do końca, jednocześnie wykorzystując swoją wyobraźnię.
“Czytanie dzieciom bajki na dobranoc jest jedną z rutynowych czynności, które włączamy niemal automatycznie. Maluchy kochają tę chwilę, która sprawia, że czujemy się bardziej połączeni i związani ze sobą.”
To je relaksuje
Dobra historia to idealny sposób na zakończenie dnia. Dzieci kojarzą tę chwilę z czasem, aby iść spać i zaczynają naturalnie się uspokajać.
Wybierz bajki na dobranoc ze szczęśliwym zakończeniem. Spraw, by Twój głos brzmiał miękko. Staraj się zmniejszać intensywność światła i zawsze rób to, gdy leżą już w łóżku. Zobaczysz, że o wiele łatwiej jest w taki sposób zapoczątkować zdrowe nawyki związane ze snem.
Zawsze ta sama historia!
Nie bądźcie zaskoczeni, jeśli Wasze dzieci będą Was wielokrotnie prosić o czytanie tej samej bajki na dobranoc. Jak już powiedzieliśmy, czują się spokojniej i bezpieczniej, kiedy są w stanie przewidzieć niektóre rzeczy i wiedzieć co się wydarzy.
Znajomość wszystkich słów, które wypowiesz, pomoże im uporządkować w swojej głowie wszystko, co wydarzyło się przez cały dzień.
Z drugiej strony sposób, w jaki się uczymy to powtarzanie. Dzieci odkryją coś nowego podczas każdej okazji, kiedy czytasz im tę historię.
Przez cały czas będą przyswajać nowe słowa, doświadczenia i ponownie przeżywać emocje, które odczuwały po raz pierwszy.
Nie możesz zapomnieć o limicie
Nasze dzieci muszą czuć się kochane i chronione. Granice to sposób, w jaki postrzegają, że ich kochamy i że dbamy o nie, ponieważ wciąż nie wiedzą czego potrzebują w danej chwili.
Jeśli powiesz im, że przeczytasz tylko jedną historię – muszą uszanować tę umowę. W ten sposób uczysz ich dotrzymywać słowa z obu stron.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rondón, F. E. (2017). Beneficios de leer cuentos a nuestros niños. http://erevistas.saber.ula.ve/index.php/educere/article/viewFile/12204/21921923315
- Gavilano Llerena, J. N. (2019). Los cuentos infantiles estimulan la imaginación de los niños de educación inicial. http://repositorio.untumbes.edu.pe/handle/UNITUMBES/1387
- BLANCO, V. L. UN CUENTO, UN GRAN AMIGO. https://archivos.csif.es/archivos/andalucia/ensenanza/revistas/csicsif/revista/pdf/Numero_13/VICENTA_LLORET_2.pdf