Jak rozwiązywać konflikty bez negatywnego wpływu na dzieci?
Umiejętność radzenia sobie z problemami jest niezbędna w każdym związku, ale szczególnie kluczowa staje się po założeniu rodziny. Niewłaściwe rozwiązywanie sporów może bowiem poważnie zaszkodzić dzieciom. W tym artykule dowiesz się, jak rozwiązywać konflikty bez negatywnego ich wpływu na swoje dzieci.
Każde z nieporozumień jest inne. Same konflikty mogą mieć też wiele form. Mogą wahać się od małych sprzeczek po wielkie awantury. Dodatkowo mogą być też bardzo szkodliwe w perspektywie długoterminowej.
Różnego rodzaju konflikty i problemy to normalne zjawisko w każdym związku. Jednak umiejętność rozwiązywania sporów bez negatywnego wpływu na dzieci jest niezwykle ważną kwestią. Szczególnie powinniście się upewnić, że cała sytuacja się nie rozwinie w niepożądaną stronę.
Dowiedz się więcej na ten temat poświęcając kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!
Konflikty to coś w pełni naturalnego
Lekarze Les i Leslie Parrot zwracają uwagę, że konflikty są bardzo typowym zjawiskiem w relacjach uczuciowych. Gdy się o tym fakcie dowiesz, to okaże się, że przestaną być dla Ciebie one sytuacją kryzysową. W efekcie tego pary mogą je postrzegać nawet jako okazję do rozwoju.
Brak konfliktów i kłótni w ramach pary nie oznacza, że będziecie mieć świetne relacje w przyszłości. W rzeczywistości małżonkowie, którzy nie chcą ze sobą walczyć, są narażeni na ryzyko, jakie niosą ze sobą nierozwiązane kłótnie i konflikty.
Zdaniem Lesa i Leslie Parrot pary, które unikają konfrontacji i nie spierają się ze sobą, często „zastępują gniew” zamiast radzić sobie ze swoimi emocjami. Niektóre z tych substytutów obejmują między innymi depresję, jedzenie więcej niż to konieczne, a nawet choroby typowo fizyczne.
Z kolei Gloria Pérez i Victoria Pérez w swojej książce „Ucząc się żyć razem: konflikt jako szansa na rozwój” (oryg. Learning to live together: conflict as an opportunity for growth), stwierdzają, że same konflikty nie są ani pozytywne, ani negatywne. Wszystko bowiem w rzeczywistości zależy to od tego, jak sobie z nimi poradzisz.
Konflikty mogą jednak być bardzo bolesne, jeśli zwracasz uwagę na rzeczy nieistotne, zachowujesz się nieodpowiedzialnie lub mówisz coś nieprzyjemnego drugiej osobie. Wszystko to może jedynie pogorszyć całą sytuację.
Jak rozwiązywać konflikty jako para bez wywierania negatywnego wpływu na dzieci?
Poniżej przedstawiamy Ci kilka wskazówek, które pozwolą Ci szybko i sprawnie rozwiązywać konflikty:
- Staraj się radzić sobie z konfliktami we właściwym czasie i miejscu. Na przykład rozwiązuj wszelkie problemy wtedy, gdy dzieci nie ma w domu. Upewnij się też, że masz wystarczająco dużo czasu na omówienie danej sprawy, gdy oboje jesteście spokojni.
- Zachowaj prywatność Waszych konfliktów. Brak szacunku i gorące scysje powinny być zawsze w pełni prywatne. Upewnij się, że Twoich dzieci nie ma w pobliżu, gdy się kłócicie.
- Pomyśl o odroczeniu momentu przedyskutowania problemu. Jeśli któreś z Was nie chce w tej chwili się tą kwestią zajmować, to zastanów się przez chwilę. Nie czekaj jednak dłużej niż jeden dzień.
- Poproś o przerwę. Jeśli dyskusja się staje nadmiernie gorąca, pamiętaj, że możesz poprosić o przerwę. W ten sposób oboje możecie się uspokoić, zanim znów zaczniecie się kłócić.
„Miej zaufanie do czasu. To właśnie on w wielu wypadkach daje najlepsze wyjście z wielu gorzkich sytuacji”.
Gdy dzieci są obecne podczas konfliktów…
Czasami dzieci są nieuchronnie obecne w tych chwilach, gdy Ty i Twój partner zaczynacie ze sobą dyskutować. Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby wykonać kilka ważnych kroków, aby nie skrzywdzić swoich dzieci.
- Wyjaśnijcie im jako para, że to nie one nie stanowią przyczynę Waszego problemu. Czasami, gdy dzieci widzą, jak ich rodzice kłócą się ze sobą, to myślą, że to właśnie one są za to odpowiedzialne.
- Powiedz im, że spór toczy się wyłącznie między wami dwojgiem i nie chodzi tutaj o nie.
- Powiedzcie im też, że próbujecie znaleźć rozwiązanie, ale bez konieczności wyjaśniania, na czym polega problem.
- Bądźcie dla nich wzorem. Możecie całą tę sytuację odwrócić tak, aby Twoje dzieci postrzegały kłótnie i konflikty jako kolejną okazję do nauki. Naucz je, jak rozwiązywać spory w konstruktywny sposób. Pokaż im, jak wygląda spokojna dyskusja oparta na wzajemnym szacunku. Następnie na zmianę słuchajcie siebie nawzajem i mówcie uprzejmie tak, aby się lepiej zrozumieć.
Dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak rozwiązywać konflikty bez negatywnego wpływu na dzieci?
Oczywistym jest to, że konstruktywne rozwiązywanie konfliktów jest bardzo korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego partnera. Kiedy rozwiążecie już problem i dzielące Was różnice jako para oraz wspólnie znajdziecie rozwiązanie, poczujecie się bardziej zjednoczeni i silniejsi. Dlatego właśnie wzmocnicie swój związek.
Ponadto jeśli Wasze dzieci zobaczą, jak radzicie sobie z takimi konfliktami, nauczą się radzić sobie z własnymi problemami w ten sam sposób. Nauczą się cennych umiejętności, takich jak negocjacje i rozwiązywanie sporów metodami dialogu.
Krótko mówiąc, w domu ważna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów bez negatywnego wpływu na dzieci. Gdy rodzice często kłócą się ze sobą lub nie rozwiązują problemów, wpływa to naprawdę niekorzystnie na ich dzieci.
To sprawia, że dzieci stają się bardziej podatne na problemy osobiste, gdy już osiągną wiek dorosły. Konstruktywne zarządzanie konfliktami z partnerem zapewni natomiast Twoim dzieciom dobry model relacji do naśladowania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Parrot, L. y Parrot, L. (2011). Asegure el éxito en su matrimonio antes de casarse. Editorial Vida. España.
- Pérez, G. y Pérez, M.V. (2011). Aprender a convivir: el conflicto como oportunidad de crecimiento. Narcea ediciones. España: Madrid.
- Moreno Martín, F. (1999). La violencia en la pareja. Revista Panamericana de Salud Pública. https://scielosp.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1020-49891999000400008&lng=es&nrm=iso&tlng=es
- Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2011). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. http://www.escritosdepsicologia.es/descargas/revistas/vol4num1/vol4num1_5.pdf
- Morón Gaspar, R. (2006). Terapia integral de pareja. EduPsykhé. https://doi.org/10.1109/CVPR.2013.167