Zestaw laktacyjny: czy wiesz, co powinien zawierać?

Zestaw laktacyjny: czy wiesz, co powinien zawierać?

Ostatnia aktualizacja: 04 lipca, 2019

Mleko matki jest zalecane jako jedyne źródło pokarmu dla niemowląt w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia. Jednak każda matka decyduje, czy będzie karmić piersią. Jeśli zdecydowałeś się to robić, oto co powinien zawierać Twój zestaw laktacyjny.

To normalne, że kobieta, która po raz pierwszy została matką, popełnia błędy podczas gromadzenia potrzebnych rzeczy. Być może kupujesz rzeczy, które są niepotrzebne lub które okazują się nie być tym, na co liczyłaś. Zestaw laktacyjny nie jest od tego wyjątkiem.

W niektórych przypadkach popełnione błędy nie powodują dużych problemów, a Ty możesz radzić sobie z macierzyństwem na swój własny sposób. 

Chociaż prawdą jest, że karmienie piersią noworodka daje ogromne korzyści dla matki i dziecka, nie zawsze jest wygodne. Podobnie, nie zawsze jest łatwo przyjąć odpowiednią pozycję i nakarmić dziecko. Jednocześnie musimy przyznać, że to piękne zadanie może z czasem stać się rutynowe, przytłaczające i wyczerpujące.

Jak zorganizować zestaw laktacyjny?

Komfort podczas karmienia piersią jest bardzo ważny. Chociaż wiemy, że karmienie jest konieczne, nie zawsze jest to praktyczne. Nie zawsze jesteśmy w domu lub w warunkach, które sprawiają, że karmienie piersią jest łatwe, więc warto mieć zestaw laktacyjny. To po prostu sprzęt, który uratuje nas w tych niekomfortowych sytuacjach.

 

Zestaw laktacyjny

W niektórych przypadkach może być konieczna chwilowa rozłąka z dzieckiem, co oznacza, że ​​będziesz musiała ściągnąć pokarm z piersi i zachować je na później. W takich sytuacjach sprawdzają się narzędzia, które ułatwiają ten proces, jak bardzo to możliwe.

Niektóre przyrządy do karmienia piersią, które przedstawimy w tym artykule, są opcjonalne. Jeśli jednak możesz sobie na nie pozwolić i chcesz je mieć, nie wahaj się.

Odzież do karmienia piersią

Nie wszystkie ubrania można przystosować do łatwego karmienia piersią. Dlatego ważne jest, aby mieć do dyspozycji kilka ubrań, które dobrze się sprawdzą podczas laktacji.

Koszule dla karmiących są zaprojektowane tak, aby ułatwić karmienie piersią. Koszule z dekoltem w serek lub z guzikami z przodu są idealne i powinien zawierać je każdy zestaw laktacyjny.

Zapas mleka

Niektóre ubrania tego typu mają piękne wzory, więc nawet nie wydają się przeznaczone do karmienia piersią. Są idealne, gdy musimy karmić piersią publicznie, ponieważ możemy je nałożyć, nie martwiąc się o swój wygląd. W sprzedaży dostępne są także różne opcje, takie jak dwuwarstwowe sukienki, koszule nocne, topy i swetry.

 

Poza koszulkami i ubraniami w różnych stylach niezbędne są biustonosze. Podczas laktacji piersi mogą zwiększać rozmiar i wagę, więc stanik musi być odpowiedni. Ponadto odpinanie może być skomplikowane. Niektóre biustonosze mają zatem mechanizm, który umożliwia karmienie piersią bez ich zdejmowania.

Akcesoria, o które warto uzupełnić zestaw laktacyjny

  • Pompki do ściągania pokarmu. To narzędzie może nie wydawać się konieczne, ale może być bardzo przydatne. Na początku, kiedy dopiero przyzwyczajasz się do karmienia piersią, gruczoły piersiowe muszą być stymulowane. Laktator jest wygodny, szczególnie gdy chcesz regulować karmienie dziecka, a także mieć zapas mleka na wypadek, gdy musisz zostawić dziecko z opiekunem.
  • Ochraniacze na brodawki. Są to silikonowe nakładki, które zakrywają sutki, ale pozostawiają otwór, przez który dziecko może ssać mleko. Są przydatne do zapobiegania lub leczenia pęknięć sutków.
  • Poduszka do karmienia piersią. Poduszki są ważne, aby przyjąć i utrzymać właściwą postawę podczas karmienia dziecka. Wspierają ciało malucha i są wygodne, pozwalając niemowlęciu odpocząć w zgięciu łokcia matki. Zastępują poduszki, które nie przynoszą pożądanego efektu.
  • Kiedy nie karmisz dziecka, z Twoich piersi może przeciekać pokarm. Jest to niekomfortowe i może zamoczyć lub zabrudzić Twoje ubrania. Wkładki laktacyjne są chłonnymi poduszkami, które umieszczasz wewnątrz biustonosza. Ważne jest, aby były one nieprzepuszczalne, by zapobiegać grzybicy.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.