Sekrety przechowywania własnego mleka

Sekrety przechowywania własnego mleka
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Każda mama wie bez wątpienia, że troska o nasze dzieci jest aktem miłości, który przynosi nieskończone korzyści. Dlatego chcemy nauczyć Cię, jak stworzyć własny bank mleka w domu.

Domowy bank mleka matki odnosi się do osobistego zaopatrzenia w przechowywane mleko matki, które zostało przez Ciebie odciągnięte i zachowane do użycia w przyszłości. Jest to praktyka zalecana przez specjalistów i promotorów wyłącznego karmienia piersią.

W ostatnim dziesięcioleciu w różnych krajach pojawiło się zainteresowanie prawidłową metodą przechowywania mleka kobiecego w lodówce. Dzieje się tak dlatego, że wiele matek musi wrócić do swojej działalności zawodowej w miesiącach następujących po urodzeniu dziecka. Jest to tendencja wzrostowa.

Matka troszczy się przede wszystkim o to, aby zapewnić dziecku najlepsze pożywienie. A jeśli chodzi o odżywianie, nie ma nic lepszego dla naszych dzieci niż karmienie piersią.

Czasami jednak nasze działania poza domem są sprzeczne z naszym dążeniem do karmienia piersią. Czasami nie mamy wystarczająco dużo czasu. W takim przypadku, planowanie na przyszłość pomoże nam osiągnąć nasz cel, jakim jest zapewnienie naturalnego pokarmu dla naszych dzieci.

Jak długo można przechowywać mleko matki?

Mama karmi dziecko piersią

Mleko matki jest bogate w różnorodne witaminy, tłuszcze i środki immunologiczne. Wszystkie te elementy działają wspólnie na rzecz zdrowego rozwoju dziecka. Przy oszczędzaniu mleka ważne jest, aby zagwarantować zachowanie tych właściwości.

Powinnaś wiedzieć, że mleko matki zachowuje swoją jakość w temperaturze pokojowej nawet przez 7 godzin.

Mleko matki, które jest prawidłowo zamrożone może być przechowywane przez okres do 12 miesięcy.

Jeśli chcesz przechować mleko do wykorzystania następnego dnia, powinnaś je umieścić w lodówce. Mleko matki można bezpiecznie przechowywać w lodówce przez okres do jednego tygodnia.

Jeśli jednak uważasz, że nie będziesz używać mleka, zalecamy jego zamrożenie. Upewnij się, że jest przechowywane w temperaturze poniżej 32 stopni. Pozwoli to na bezpieczne składowanie mleka przez 7-12 miesięcy.

Możesz zadać sobie pytanie, skąd wiedzieć jak długo mleko przechowywane jest w zamrażarce lub lodówce? Nie martw się. Worki lub pojemniki do przechowywania można oznakować datą ekstrakcji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że mleko, które podajesz swojemu dziecku jest bezpieczne.

Jak należy przechowywać mleko matki?

W aptece znajdziesz małe worki przeznaczone do przechowywania od 100 do 250 ml mleka matki. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić większe ilości, możesz użyć plastikowych lub szklanych pojemników. Upewnij się, że pojemniki są sterylizowane i bezpieczne dla żywności oraz że mogą być hermetycznie zamknięte.

Najlepsze rady dotyczące odciągania mleka

Najlepszym sposobem na pobudzenie produkcji pokarmu jest karmienie piersią własnego dziecka. Zostało to naukowo udowodnione. Dlatego zalecamy odciąganie mleka bezpośrednio podczas karmienia piersią.

Ale jak to się robi?

Jest to o wiele łatwiejsze niż myślisz. Jedyne, co musisz zrobić, to przymocować odciągacz pokarmu do jednej piersi, podczas gdy Ty karmisz dziecko z drugiej. Pompa może być ręczna lub elektryczna.

Matki, które zastosowały tę technikę w praktyce, potwierdzają jej skuteczność. Twierdzą, że można wydobyć większą ilość w krótszym czasie. Jeśli odciągasz pokarm podczas snu dziecka, będziesz potrzebować więcej czasu na zebranie tej samej ilości mleka.

Ile mleka należy odstawić na później?

Zależy to całkowicie od Twojego codziennego planu i potrzeb Twojego dziecka. Noworodki mają tendencję do jedzenia co 2 lub 3 godziny. Pamiętaj, aby zachować wystarczającą ilość mleka dla Twojego dziecka, by móc kontynuować ten schemat w czasie, gdy jesteś poza domem. Ilość mleka, jaką dziecko spożywa w każdym przedziale wiekowym, zależy od jego wieku i zapotrzebowania.

Kiedy powinnaś zacząć budować swój bank mleka?

Dziecko podczas karmienia butelką

Im szybciej, tym lepiej! Przechowywanie mleka należy rozpocząć jak najszybciej, gdy tylko będzie trochę wolnego mleka. Dzięki temu będziesz się czuć komfortowo, gdy nadejdzie dzień, w którym musisz zostawić dziecko pod opieką innej osoby.

Pamiętaj, że bank pokarmu jest najlepszym wsparciem dla bezpośredniego karmienia dziecka. Pozwoli Ci to na dalsze podawanie dziecku najlepszego źródła pożywienia nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

Stworzenie własnego banku pokarmu od samego początku to doskonały pomysł. Dlaczego? W pierwszych dniach życia dziecka gruczoły sutkowe produkują specjalną substancję o nazwie siara.

Specjaliści od mleka matki twierdzą, że siara jest płynnym złotem. Nie tylko dlatego, że jest koloru żółtego, ale również dlatego, że posiada wspaniałe właściwości.

Na przykład, zawiera enzymy i lactobacillus acidophilus. Składniki te wspomagają rozwój przewodu pokarmowego dziecka. Ułatwiają również trawienie.

Oszczędzanie siary pomoże Ci przebrnąć przez pierwsze przeziębienia i gorączki dziecka.

Dzięki wysokiej zawartości przeciwciał siara może działać jak antybiotyk przeciwko infekcji. Może również służyć jako najlepsza szczepionka przeciwko przeziębieniu, którego doświadczają dzieci w pierwszym roku życia.

Zaplanuj utworzenie banku mleka przed urodzeniem dziecka. Odciągacz pokarmu powinien być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Nie zapomnij cieszyć się, że dajesz swojemu dziecku najlepsze źródło pożywienia na świecie.

To może Cię zainteresować ...
Żywienie uzupełniające niemowląt – porady, jak zacząć
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Żywienie uzupełniające niemowląt – porady, jak zacząć

Żywienie uzupełniające polega na tym, że zaczynasz włączać nowe produkty spożywcze do diety Twojego dziecka. Mogą to być stałe, płyne i półstałe sk...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.