Obniżyć gorączkę u niemowlęcia: proste sposoby
W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci złagodzić lub obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Zawsze jednak należy unikać samoleczenia i wybrać się do specjalisty.
To naturalne, że matki martwią się zmianami temperatury ciała ich dzieci. Jednak na ogół nie trwa to zbyt długo. Gdy dowiesz się, co możesz zrobić w domu, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia, poczujesz się znacznie pewniej.
Niemowlęta mają trudności z dostosowaniem się do temperatury nowego otoczenia. To dla nich dość nagła zmiana. Dlatego musisz starać się utrzymywać temperaturę podobną do tej, która panuje w łonie matki.
Normalna temperatura u niemowląt
Dzieci rodzą się z temperaturą w odbycie około 36-37,7°C. Warto wiedzieć, że temperatura pod pachami jest niższa niż w odbycie.
Niemowlę traci ciepło przez oddychanie, aktywność mięśni i wraz z potem przez skórę.
Kiedy temperatura niemowlęcia wzrasta po raz pierwszy, nie martw się. To niekoniecznie oznacza, że jest to wywołane przez chorobę zakaźną, wirus, bakterie lub inne problemy.
W niektórych przypadkach wzrost ten może być spowodowany nadmierną ilością odzieży. W najgorszych sytuacjach może to zwiastować początek niektórych chorób.
Wzrost temperatury ciała może wystąpić w nocy, gdy trudno udać się do lekarza. Wtedy musisz skorzystać z dostępnych, domowych sposobów, aby obniżyć gorączkę u niemowlęcia.
Pamiętaj, oczywiście, że są to tymczasowe rozwiązania, których można użyć w danym momencie. Jeśli gorączka nie ustępuje, należy jak najszybciej odwiedzić pediatrę.
Sposoby, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia
Zapewnij cyrkulację powietrza
Upewnij się, że Twoje dziecko nie jest zbyt ciepło ubrane. Może to spowodować wzrost temperatury ciała. Gdy pojawi się gorączka, wybierz ubrania wykonane z bawełny. Świetnie wchłaniają pot i są o wiele świeższe i przyjaźniejsze dla skóry.
Nie kąp dziecka w chłodnej wodzie
Wiele matek popełnia błąd polegający na kąpaniu dziecka bardzo zimną wodą. Nie wiedzą, że działanie to może pogorszyć gorączkę.
Zalecamy stosowanie wody o temperaturze pokojowej. Nagłe wstrząsy termiczne nie są dobre dla nikogo, a tym bardziej dla niemowląt. Letnia woda to najlepsza opcja.
Zastosuj kompresy
Ten sposób jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Kompresy są bardzo skuteczne w obniżaniu gorączki.
Namocz okład w zimnej wodzie, ale nie zamrażaj. Pamiętaj też, aby umieścić je w strategicznych miejscach. Na przykład na czole, stopach, dłoniach i karku.
Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do ośrodka pomocy medycznej. Szczególnie w sytuacji, gdy domowe sposoby obniżania gorączki nie działają.
Dbaj o nawodnienie organizmu dziecka
Bardzo ważne jest, aby dziecko dużo piło podczas gorączki. Kiedy następuje wzrost temperatury ciała, dzieci tracą wodę przez pot.
W żadnym wypadku nie dopuszczaj do odwodnienia. Podawaj dziecku świeże soki, takie jak sok z arbuza. Rosół z kurczaka lub serwatka domowej roboty również mogą być bardzo pomocne.
Okłady z kawy
Te okłady są bardzo polecane przez wiele matek. Kawa musi być zmielona i mokra, podobnie jak przy zimnych kompresach.
Okład z kawy wystarczy położyć na stopach i dłoniach dziecka. To najbezpieczniejszy sposób ich użycia.
Plastry surowego ziemniaka
Jest to również dobry sposób, by obniżyć gorączkę u niemowlęcia. Podobnie jak okłady z kawy, można je umieścić na stopach i dłoniach dziecka.
Kontroluj wentylację w pokoju
Gdy niemowlęta mają wysoką temperaturę, przenieś je do pomieszczenia, gdzie panuje dobry przepływ powietrza. Upewnij się jednak, że nie ma zimnych ani silnych przeciągów.
Dbaj o to, by dziecko leżało i było spokojne. Jeśli nie będą nim targać emocje, gorączka może spaść szybciej.
Pamiętaj o sprawdzaniu gorączki co 30 minut. Jeśli zauważysz, że gorączka przekracza 38ºC, natychmiast udaj się do lekarza. Szczególnie w przypadku, gdy domowe sposoby nie pomagają obniżyć gorączki u niemowlęcia.
Na koniec przypominamy, że lepiej unikać samoleczenia dziecka. Możesz wypróbować te naturalne, domowe sposoby, ale nie stosuj leków, które masz w domu. Lepiej postępować zgodnie z poradami specjalisty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ares Álvarez J, Morillo Gutiérrez B. Fiebre sin foco. Revista Pediatría Atención Primaria. Supl. 2021 (30): 19-28.
- Asociación Española de Pediatría de Atención Primaria. Acerca de la fiebre de vuestros hijos.
- Asociación Española de Pediatría. La fiebre representa el motivo más frecuente de consulta en urgencias pediátricas (nota de prensa). Junio 2012.