Kontakt z tobą to pierwsza zabawa dziecka - nie lekceważ tego

Pierwsza zabawa dziecka to kontakt z tobą. To za jej sprawą maluch odkrywa nowe wrażenia i emocje. Dowiedz się więcej na ten temat!
Kontakt z tobą to pierwsza zabawa dziecka - nie lekceważ tego
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2021

Dziecko nie ma świadomości faktu, że rodzice są dorośli. Przystosowuje się do świata i wchodzi w kontakt z tym, co go otacza. W pierwszych dniach życia maluch ma kontakt głównie z rodzicami. Interakcja z nimi to jego pierwsza zabawa.

Wokół jest rodzeństwo, dziadkowie czy wujostwo, ale to z tobą dziecko spędza najwięcej czasu. To ważne, bo to te pierwsze momenty kształtują jego emocjonalność i zachowanie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czym jest zabawa?

Jak mówi Cynthia Morrison, wiceprezeska Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Gier i Zabaw, “zabawa to instynkt; rodzimy się z nim. Dlatego gdy dziecko dotyka twarzy matki, traktuje ją jak pierwszą zabawkę”.

Inny autor, Pugmire, twierdzi, że zabawa to sposób w jaki dziecko doświadcza świata poprzez zrozumienie i wyobraźnię. W rezultacie stymulowane są kreatywność i rozwój malucha.

Na tej podstawie można uznać, że we wszystkich kulturach zabawa stanowi ważną część życia dzieci i niemowląt. Nawet dorośli bawią się w różnego rodzaju gry.

Pierwsza zabawa i jej znaczenie

Dziecko z zabawkami

Tempo naszego życia zmusza nas do ciągłej pracy, niezależnie od płci. Nie ma w tym nic złego, o ile oboje rodziców pamięta o swojej funkcji w życiu dziecka.

Staraj się brać udział w zabawie dziecka. Nie tylko po to, by je kontrolować, ale także po to, by tworzyć silniejsze więzi emocjonalne. Możesz sięgnąć po zabawki i aktywności odpowiednie dla jego wieku, co pomoże rozwijać jego umiejętności.

Jednak nawet przy dużej ilości zabawek nie możesz zapominać o spędzaniu czasu z dzieckiem. Niech odkrywa świat razem z tobą.

Wybierz odpowiednie zabawki dla malucha

Niektórzy rodzice kupują wszelkiego typu zabawki. Bywają one bardzo nowoczesne i zaawansowane technologiczne, ale niekoniecznie takie są najlepsze. Grunt to wybierać zabawki wspierające rozwój malucha. W sklepach znajdziesz mnóstwo opcji w szerokiej gamie cenowej.

Zamiast wybierać te najdroższe, poszukaj tych najbardziej funkcjonalnych. Niektóre z nich możesz przystosować do wieku dziecka dodając i usuwając pewne elementy.  W ten sposób optymalnie wykorzystasz to, co kupiłaś, a twoje dziecko będzie miało okazję do rozwoju.

Zabawki powinny być w zasięgu ręki dziecka

Dziecko w otoczeniu pluszaków

Mówiąc o “zabawkach” mamy na myśli ciebie i przedmioty kupowane dziecku. Matki zwykle próbują uporządkowywać zabawki w konkretny sposób układając je w pudełkach. Wprawdzie upraszcza to sprzątanie, ale utrudnia dziecku znalezienie tego, czego szuka.

Ty z kolei powinnaś spędzać kilka godzin dziennie na zabawie z dzieckiem. Pozwól mu się dotykać i poznawać. Zobaczysz, że będzie także bawić się samo ze sobą.

Dbaj o doświadczenie dziecka i wchodź z nim w interakcje. Proste rzeczy takie jak dotykanie jego nosa czy łaskotanie pozwoli mu poznać nowe wrażenia. Możesz dołączyć bodźce dźwiękowe, zabawę maskotkami i delikatnymi piłeczkami.

By uniknąć poczucia nieuporządkowania, możesz ułożyć zabawki w zasięgu wzroku i dawać je dziecku, gdy o nie poprosi. Inny sposób to ustalanie określonego czasu na zabawę każdym z przedmiotów.

Technologia dla niemowlęcia: tak czy nie?

W pierwszych miesiącach życia dziecka nie ma potrzeby kupowania zaawansowanych technologicznie zabawek. Wystarczy kontakt z dzieckiem. Rodzice to pierwsze zabawki dziecka – to z nimi chce ono spędzać czas.

To może Cię zainteresować ...

Zabawy rozwojowe dla przedszkolaków – poznaj najciekawsze propozycje
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zabawy rozwojowe dla przedszkolaków – poznaj najciekawsze propozycje

Zabawy rozwojowe dla dzieci w wieku przedszkolnym wspomagają rozwój Twójego maluszka. Zobacz, które z nich przyniosą najwięcej korzyści.
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.