Jakim typem mamy jesteś? Spróbuj się tego dowiedzieć!

Jakim typem mamy jesteś? Tutaj znajdziesz kilka rodzajów matek i ich cechy. Czytaj dalej!
Jakim typem mamy jesteś? Spróbuj się tego dowiedzieć!

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2021

Bez wątpienia zadawałaś sobie to pytanie, ale może wciąż nie wiesz jeszcze jakim typem mamy jesteś. To właściwie pytanie do Twoich dzieci, ale prawdopodobnie są jeszcze za małe, by odpowiedzieć. Niektóre z nich mogą jeszcze nie mówić, a tym bardziej analizować, jak sobie radzisz.

Młode matki wciąż się uczą i dość trudno jest im przeprowadzić samoanalizę. Matka jest pierwszą osobą, z którą wszyscy mamy kontakt, najpierw w łonie matki, a potem w jej ramionach. Jest pierwszą osobą, którą kochamy, a więc jest głównym czynnikiem naszego rozwoju emocjonalnego.

Umiejętność identyfikowania się z danym typem matki może pomóc nam nawiązać relacje z naszymi dziećmi. Możesz  również przeanalizować to, jakim typem mamy i czy zgadza się to z tym, kim naprawdę chcesz być, czy też musisz się poprawić.

Jakim typem mamy jesteś?

Stephen Poulter, psycholog specjalizujący się w relacjach rodzinnych, wskazuje w swojej książce Dziedzictwo matek: wpływ ich emocjonalnego dziedziczenia na nasze życie pięć kategorii, które jego zdaniem identyfikują większość matek.

Mama czytająca z dziećmi.

„Nasze matki mogą być naszym pierwszym doświadczeniem miłości, ale w zależności od ich zachowania mogą sprawić, że staniemy się niespokojni, rozgniewani lub przygnębieni. To cechy, które wpływają na nasz sukces w pracy i w relacjach społecznych”.

Stephan Poulter

Zdecydowana większość matek może mieć kombinację tych pięciu kategorii, ale z pewnością jedna będzie bardziej widoczna niż reszta. Umiejętność identyfikowania się z którymkolwiek z nich może być pomocna w poprawie interakcji z naszymi dziećmi.

Z jakim typem mamy się identyfikujesz?

Przyjrzymy się każdej z pięciu kategorii, które zasugerował w swojej książce Stephan Poulter. Którym z nich jesteś Ty?

Matka perfekcjonistka

Ten typ mamy jest w ciągłym stanie niepokoju, próbując sprawić, by jej dzieci odniosły sukces we wszystkim, co robią. Te mamy zawsze chcą mieć idealną rodzinę. Ponadto bardzo zależy im na dobrym wyglądzie.

W konsekwencji bycia tego typu matką możesz zauważyć, że dzieci mogą dorastać w strachu przed porażką i mają niewielką tolerancję na frustrację. Mogą też zarazić się niepokojem o swój sukces.

Wpływa to również na ich relacje. Również od strony zawodowej dzieci, które dorastają z tego typu matkami, są bardzo produktywne w pracy.

Matka – najlepsza przyjaciółka, najczęstszy typ

Według Poultera ten typ mamy jest najczęstszy. W przeciwieństwie do poprzedniego typu, te matki nie próbują wywierać przywództwa ani wyznaczać granic. W rzeczywistości mają nawet tendencję do imprezowania ze swoimi dziećmi i noszenia młodzieżowych ubrań.

„To typowa postawa współczesnych rodziców, którzy nie ustalają norm. Ale dzieci potrzebują matki, a nie kolejnego przyjaciela”.

Stephan Poulter

Jednym z problemów bycia tego typu mamą jest to, że dziecko może czuć się odrzucone, opuszczone, a nawet zacząć czuć się wychowywane „bez matki”.

Nieprzewidywalna mama

Zwykle są przestraszone, niespokojne i nadmiernie kontrolujące. Mają emocjonalne wzloty i upadki, które mogą powodować niepokój lub depresję u ich dzieci. Czasami mogą być bardzo wymagające i krytyczne wobec swoich dzieci, co może powodować u nich niską samoocenę.

W efekcie dzieci z tego typu mamami mogą mieć problemy z zaufaniem innym ludziom, obawiają się intymności w swoich związkach i mają skłonność do przesadnych emocjonalnie reakcji na drobne sytuacje.

Matka – egoistka

Ten typ mamy odnosi się do tych kobiet, którzy uważają, że ich dzieci są na drugim lub trzecim miejscu.

„Ta matka chce być w centrum uwagi, nawet jeśli kosztuje to dobre samopoczucie jej dzieci”.

Stephen Poulter

Mama przytulająca córki.

Zazwyczaj matki takie nie udzielają swoim dzieciom zbytniego wsparcia emocjonalnego. Dlatego też dzieci nie rozwijają w sobie współczucia ani empatii dla innych. Ponadto mają tendencję do dorastania czując się lepszymi od innych dzieci i nie są w stanie zaakceptować krytyki, iść na kompromis ani rozwiązywać problemów.

Z drugiej strony może to wywołać odwrotną reakcję, gdy takie dziecko potrzebuje czyjejś aprobaty, aby zrobić cokolwiek.

Kompletna mama

Ten typ matki to ta, której udaje się osiągnąć równowagę między wszystkimi typami. Oznacza to, że istnieje równowaga między uwagą, nadopiekuńczością, krytyką i wsparciem emocjonalnym. To byłaby idealna mama, która ma wszystko.

Macierzyństwo to wiedza, jak kierować swoimi dziećmi, aby robiły to, co powinny i były tym, kim powinny być”.

Stephan Poulter

Więc jakim typem mamy jesteś? Poznałaś teraz różne typy i miejmy nadzieję, że znalazłaś ten, z którym się identyfikujesz. Przeanalizuj siebie i poszukaj rzeczy, o których myślisz, że robisz źle. Wszystko można poprawić i zmienić, więc jeśli robisz coś, co Ci się nie podoba, po prostu zmień to.

To może Cię zainteresować ...
Macierzyństwo w różnych kulturach na całym świecie
Jesteś MamąPrzeczytaj na Jesteś Mamą
Macierzyństwo w różnych kulturach na całym świecie

Chociaż bycie matką wydaje się stanowić uniwersalne doświadczenie, to macierzyństwo w różnych kulturach wygląda inaczej. Dowiedz się więcej na ten ...  • Poulter, S., & Merino Sánchez, M. (2010). El legado de las madres. Barcelona: Uran
  • Alegre, A. (2012). ¿Hay relación entre los estilos educativos de las madres y la inteligencia emocional de los hijos?. Electronic Journal of Research in Educational Psychology, 10(1), 5-33. https://www.redalyc.org/pdf/2931/293123551002.pdf