Jak wzmocnić mięśnie niemowlęcia: 8 ćwiczeń
W pierwszych miesiącach życia niemowlęta muszą nauczyć się siadać, raczkować i chodzić. Z tego powodu zaleca się wykonywanie prostych ćwiczeń fizycznych, aby wzmocnić mięśnie niemowlęcia.
Aktywność fizyczna jest podstawą życia każdego człowieka, pomagającą zachować dobre zdrowie i dobre samopoczucie.
Aktywność fizyczna poprawia krążenie, spala niepotrzebną tkankę tłuszczową oraz wzmacnia kości i mięśnie.
Poprzez proste ćwiczenia fizyczne możesz wzmocnić mięśnie niemowlęcia, aby pomóc mu łatwiej rozwinąć niezbędne umiejętności motoryczne.
Ponadto czas ćwiczeń jest idealnym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem i pomoc w budowaniu zdrowych nawyków.
Im wyższy poziom energii, tym bardziej wydajne ciało. Z kolei im efektywniejsze ciało, tym lepsze samopoczucie i większa łatwość w użyciu swoich możliwości do osiągania niesamowitych rezultatów.
Jak wzmocnić mięśnie niemowlęcia prostymi ćwiczeniami
Badania pokazują, że niemowlęta i dzieci w wieku przedszkolnym powinny codziennie ćwiczyć co najmniej pół godziny.
Wdrożenie tej czynności do codziennego grafiku rodzinnego zmniejszy ryzyko otyłości i innych związanych z nią problemów zdrowotnych.
Dlaczego ćwiczenia są niezbędne, by wzmocnić mięśnie niemowlęcia?
Rozwój mózgu jest bezpośrednio związany z aktywnością mięśni dziecka, zwłaszcza we wczesnym wieku.
U dzieci, które nie pracują nad rozwojem mięśni, połączenia neurologiczne nie powstają tak skutecznie, jak u tych, które regularnie ćwiczą.
Ponadto, jak już wspomnieliśmy, kiedy dzieci ćwiczą od najmłodszych lat, są bardziej skłonne do kontynuowania tego nawyku w wieku dorosłym.
Od samego początku dziecko może zacząć rozwijać elastyczność, koordynację i równowagę.
Ćwiczenia dla dzieci od 0 do 6 miesięcy
- Połóż dziecko na plecach na łóżku i przyłóż swoje palce wskazujące do jego dłoni. Kiedy dziecko ściska palce, chwytaj jego dłonie i unieś jego klatkę piersiową nad łóżkiem. Dziecko stopniowo zwiększy swoją siłę i spróbuje podnieść swoje własne ciało. Przytrzymaj dziecko podniesione przez kilka sekund, po czym delikatnie oprzyj jego plecy z powrotem na łóżku.
- Połóż dziecko pionowo na swoim ramieniu. W tej pozycji dziecko może podnieść głowę na kilka sekund. Upewnij się, że wspierasz jego plecy ramionami tak, aby jego ciało nie pochyliło się do tyłu.
- Umieść dziecko w pozycji na brzuchu na miękkiej, ale twardej powierzchni. Przez pierwszych kilka miesięcy niemowlęta nie zrobią wiele w tej pozycji. To się zmienia wraz z ich wzrostem. Dziecko będzie próbować odwrócić głowę, oprzeć ciało na przedramionach i rozejrzeć się.
- Połóż dziecko na plecach i przytrzymaj jego stopy. Naprzemiennie wyciągnij jedną nogę i popchnij drugą nogę w kierunku klatki piersiowej, symulując jazdę na rowerze. Powtórz ten ruch trzy razy z każdą nogą i pozwól dziecku odpocząć, zanim wykonasz tę sekwencję ponownie.
Ćwiczenia dla dzieci od 6 do 12 miesięcy
- Kiedy Twoje dziecko leży na plecach, trzymaj je za przedramiona i podciągnij tak, aby usiadło z wyprostowanymi plecami. Przytrzymaj je w takiej pozycji przez kilka sekund i powoli powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie cztery razy.
- Połóż dziecko na brzuchu i ostrożnie umieść jego przedramiona pod ramionami. Następnie podeprzyj dziecko pod biodrami i podnieś pod kątem 45 stopni. Pozwól dziecku spocząć na jego przedramionach.
- Połóż dziecko na plecach. Chwyć jego prawą nogę i trzymając ją prosto, popchnij ją w stronę lewego ucha. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruch pięciokrotnie, naprzemiennie z drugą nogą i uchem.
- Ćwiczenie powszechnie znane jako „rowerek” jest również odpowiednie dla dzieci w tym wieku. Połóż dziecko na plecach i trzymając jego stopy, symuluj ruch pedałowania na rowerze.
Pamiętaj, że konieczne jest zaangażowanie dzieci w nawyk aktywności fizycznej.
Ponadto przy tych ćwiczeniach fizycznych mogą uczestniczyć także pozostali członkowie rodziny.
Oprócz tego, że jest to zdrowy nawyk i sposób, by wzmocnić mięśnie niemowlęcia, jest to świetna strategia promowania więzi rodzinnych.
Pomaganie dziecku w nabraniu zdrowych nawyków ułatwi mu bycie szczęśliwą osobą dorosłą, mającą zdrowy styl życia.