Debiutująca mama - co powinna wiedzieć?
Stawianie czoła porodowi i natychmiastowa opieka nad noworodkiem to wyzwanie dla każdej kobiety. Debiutująca mama ma w tej kwestii szczególnie trudne zadanie, ponieważ wszystko jest dla niej nowe. Wymaga to ogromnego wysiłku fizycznego, umysłowego i emocjonalnego.
W tym artykule podzielimy się wszystkim, co debiutująca mama powinna wiedzieć.
Każda nowa matka musi zajmować się sprawami, o których wcześniej nic nie wiedziała. Macierzyństwo jest jednym z najlepszych doświadczeń w życiu kobiety, ale kiedy rodzi się po raz pierwszy, naturalne jest, że ma się wiele lęków i obaw.
Jak powinnam wychowywać dziecko? Co jest normalne i co jest znakiem ostrzegawczym? To są pytania, które się pojawiają.
Dziwny kolor pierwszej kupki i częste kolki, a także rady, o które nie prosiłyśmy, mogą być przytłaczające, gdy nadchodzi macierzyństwo.
Dlatego w tym artykule zdecydowaliśmy się przedstawić Ci przegląd realiów, z jakimi zmagają się wszystkie nowe matki. Zwróć uwagę i zapoznaj się z listą rzeczy, które debiutująca matka powinna wiedzieć.
Co debiutująca mama powinny wiedzieć o karmieniu piersią?
Młoda mama powinna pamiętać, że nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko matki. Zaspokaja ono wszystkie potrzeby żywieniowe malucha i odgrywa rolę w jego rozwoju emocjonalnym i intelektualnym. Wzmacnia również ich układ odpornościowy.
Karmienie piersią nie tylko przynosi wiele korzyści Twojemu dziecku, ale jest również zdrowe dla Ciebie. Wykazano, że karmienie piersią może pomóc matkom odzyskać sylwetkę po porodzie. Zmniejsza również ryzyko depresji poporodowej.
Kolejnym aspektem, o którym powinnaś pamiętać jako debiutująca mama, jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego i komunikacja z dzieckiem podczas karmienia piersią. W ten sposób będziesz w stanie nawiązać solidną więź, którą tylko matka może mieć z dzieckiem.
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się karmić piersią, Twoje sutki mogą być początkowo podrażnione. Aby tego uniknąć, można stosować na brodawki sutkowe krem z nagietkiem przed porodem, a nawet w okresie karmienia piersią.
Pierwsza zmiana pieluszki, wyzwanie dla debiutującej matki
Nie bądź zaniepokojona, jeśli zauważysz, że pierwsze kupki dziecka są ciemne. Jest to zupełnie normalne, choć może to być nieco przerażające. Ten ciemny kał nazywany jest smółką. Po jakimś czasie zauważysz, że kolor kupki się rozjaśnia.
Innym szczegółem, który często stresuje nowe matki jest częstotliwość, z jaką muszą być zmieniane pieluchy. Oczywiste jest, że utrzymanie właściwej higieny jest konieczne za każdym razem, gdy pieluszka jest wymieniana.
Umyj pośladki niemowlęcia ciepłą wodą lub ręcznikiem nasączonym olejkiem. Kolejną opcją, na którą mogą zdecydować się nowe matki, jest użycie mokrego ręcznika. Ważne jest, aby upewnić się, że metoda ta nie powoduje reakcji alergicznych delikatnej skóry dziecka.
Aby uniknąć słynnej pieluszkowej wysypki, możesz zostawić dziecko bez pieluszek na chwilę, aby pozwolić odetchnąć skórze. Zapobiega to podrażnieniom.
Jeśli dziecko ma egzemę, możesz użyć specjalnych kremów.
Te kolki!
Każda debiutująca mama słyszała o kolkach. Nie martw się, łatwo je zauważyć. Kiedy dziecko ich doświadcza, będzie ciągle płakać i nie uspokoji się bez względu na to, jaką strategię zastosujesz.
Ten dyskomfort, który dziecko odczuwa, jest spowodowany gazem, którego nie może wydalić. Istnieje szereg masaży, które można wykonać w celu złagodzenia kolki i pomocy w wydaleniu gazu.
Pomaga w tym ruch nóżek przypominający jazdę na rowerze. Można również masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Czas kąpieli
Jak wiadomo, nie można kąpać dziecka, dopóki nie odpadnie pępowina. Można je jednak czyścić przy użyciu gąbki i produktów specjalnie zaprojektowanych w celu ułatwienia mycia niemowlęcia na tym etapie.
Najpierw należy zadbać o pępowinę. Można ją odkazić za pomocą wacika zmoczonego w alkoholu. Powoduje to szybkie wyschnięcie i odpadnięcie.
Jeśli poczujesz nieprzyjemny zapach, zobaczysz krew lub wybrzuszenie na pępku należy skonsultować się z pediatrą.
Jeśli chodzi o czas kąpieli, zaleca się, aby zawsze robić to o tej samej porze, najlepiej w nocy. Ta rutyna nie tylko daje poczucie porządku i bezpieczeństwa, ale także odpręża dziecko, aby mogło lepiej spać.
Woda powinna mieć temperaturę około 37°C, a pomieszczenie powinno być ogrzane i zamknięte, aby uniknąć przeciągów powietrza. Miej pod ręką ręcznik do szybkiego suszenia, zanim stanie się dla nich zbyt zimno.
Debiutująca mama i cykl snu dziecka
Zaleca się, aby nowe matki kładły swoje dzieci na boku, ponieważ zapobiega to udławieniu się. Zmniejsza również ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.
Innym zaleceniem jest, aby dzieci spały w pokoju rodziców przez okres do sześciu miesięcy.
Częstym błędem popełnianym przez nowe matki jest unikanie hałasu podczas snu dzieci w ciągu dnia. Najlepiej pozwolić dzieciom zasnąć przy zwykłych dźwiękach aktywności w domu, aby mogły się do nich przyzwyczaić.
Prawda jest taka, że Twoje dziecko na początku nie będzie dobrze spać. Ale ważne jest, aby odróżniało dzień od nocy i kojarzyło ciemność z czasem do snu.
Kiedy skończy półtora miesiąca, zacznie wiązać swoje wzorce snu z cyklami dnia i nocy. Dzięki temu sen sprawi mniejszą trudność.
Łóżeczko dziecięce powinno być lekko nachylone, aby zapobiec refluksowi. Eksperci sugerują, aby matki umieszczały poduszki wokół dziecka, tak aby te czuły się bezpieczne i chronione. Zredukowane przestrzenie dają im uczucie ciągłego przytulania.
Łzy i krzyki
Czy myślałaś, że wszystkie wołania Twojego dziecka będą brzmiały tak samo? Witamy w świecie macierzyństwa.
Zaczynasz dostrzegać różne rodzaje płaczu, które pasują do różnych potrzeb. Oto najczęściej spotykane cztery:
- Potrzeba wymiany pieluchy.
- Dziecko jest głodne lub spragnione.
- Jest senne.
- Jest mu za gorąco lub za zimno.
Jeśli zaspokoiłaś wszystkie te podstawowe potrzeby i płacz trwa nadal, z pewnością poczujesz się nieswojo. Wystarczy rozpieszczać je pocałunkami i pieszczotami. To sprawi, że poczuje się kochane i zadbane.
Ciesz się tymi chwilami!
Debiutująca mama : rozpocznij własną przygodę
Stawianie czoła porodowi, a następnie natychmiastowa opieka nad dzieckiem jest wyzwaniem dla każdej świeżo upieczonej matki, ponieważ wymaga ogromnego wysiłku fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Martwienie się o swoje niedoświadczenie i przemęczenie jest czymś normalnym. Nie ma więc nic złego w zwracaniu się o pomoc.
Nikt nie urodził się z wbudowanym chipem macierzyńskim ani nie ma magicznych receptur, które pomogłyby nowej matce stać się najlepszą mamą na świecie.
Ścieżka jest po to aby ją przemierzyć. Ciesz się scenerią! I udanej wycieczki!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Olmedo, J. O., Visus, F. S. V., Pérez-Nievas, A. Z., Zubiri, S. B., Urdiroz, A. O., Campistegui, D. V., & Grimá, G. G. (1996). Cambio de postura y disminución de la tasa de mortalidad por muerte súbita infantil en Navarra. An Esp Pediatr, 45, 161-166.
- Brahm, P., & Valdés, V. (2017). Beneficios de la lactancia materna y riesgos de no amamantar. Revista chilena de pediatría, 88(1), 07-14.