Czy wiesz, jak nieszczęście rodziców wpływa na dzieci?
Nieszczęście rodziców może pochodzić z wielu różnych źródeł. Być może związek pary już nie funkcjonuje, ale oboje rodzice nadal pozostają razem „ze względu na swoje dzieci”.
Od chwili narodzin dziecka rodzice robią wszystko, co w ich mocy, aby było bezpieczne, kochane i cieszyło się dzieciństwem. Dlatego niektórzy dorośli mogą tak bardzo skupiać się na swoich pociechach, że zapominają o znaczeniu własnego dobrego samopoczucia.
Jednak nieszczęście rodziców dotyka dzieci znacznie bardziej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Być może jedno z nich cierpi na chorobę lub zaburzenie, takie jak depresja lub jest po prostu niezadowolone ze swojego życia. Te stany wewnętrzne wpływają na środowisko domowe, ich zachowanie jako rodziców i przykład, jaki dają swoim dzieciom, wpływając na ich samopoczucie na różne sposoby.
Nieszczęście rodziców wpływa na dzieci na różne sposoby
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bycie świadkiem krzyków, bójek i kłótni jest szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego dzieci. Istnieją jednak inne rodzaje nieszczęścia, które są pozornie mniej widoczne, ale mają równie istotny wpływ.
Dzieci są bardzo wrażliwe i spostrzegawcze. Łatwo wychwytują stany emocjonalne dorosłych w ich życiu. Dlatego nawet jeśli spróbujesz ukryć swoje nieszczęście przed dzieckiem, nadal będzie to wbijało się w jego rozwijającą się psychikę.
Poczucie winy i niepokój
Chociaż dzieci wyczuwają nieszczęście dorosłych, nie zawsze potrafią zrozumieć, skąd ono się bierze. Najczęściej stwierdzają, że to one są za to odpowiedzialne, że zrobiły coś złego i dlatego ich rodzice są źli lub zdenerwowani. Może to powodować poważne poczucie winy i niską samoocenę.
Ponadto maluchy muszą przystosować się do swojego środowiska i zyskać aprobatę dorosłych, od których są zależne. Z tego samego powodu mogą odczuwać wielki niepokój, gdy bezskutecznie próbują zmienić nastroje rodziców lub mogą czuć, że muszą działać w określony sposób, aby nie pogorszyć sytuacji.
Kiedy ten stres utrzymuje się, a organizm dziecka uwalnia duże ilości kortyzolu, mogą nawet pojawić się związane z nim problemy zdrowotne.
Niskie umiejętności rodzicielskie
Umiejętności rodzicielskie to wszystkie te poczynania, których celem jest dążenie do najlepszego interesu dziecka. Należą do nich stworzenie dobrej więzi przywiązania, stymulowanie rozwoju dziecka, ochrona dziecka i opieka nad nim. Jednak gdy ktoś jest nieszczęśliwy, nie jest w stanie opiekować się nikim innym.
Na przykład badania wykazały, że matki cierpiące na depresję są mniej wrażliwe na potrzeby swoich dzieci i nie reagują na nie odpowiednio. Wpływa to na relacje między nimi, a dzieci doświadczają braku uwagi i uczucia.
Nieodpowiedni przykład
Jednocześnie pamiętaj, że jako matka jesteś jednym z głównych wzorów do naśladowania dla swojego dziecka. Spoglądają na ciebie, gdy uczą się odnosić do świata. Obserwują twoje reakcje, zachowania i postawy oraz uwewnętrzniają twój sposób myślenia, odczuwania i działania jako własne.
Jeśli jesteś nieszczęśliwa i nie odniesiesz się do okoliczności, które powodują Twoje nieszczęście, będziesz dawać niewłaściwy przykład.
Oczywiście dorośli również odczuwają smutek, złość lub frustrację, a dzieci mogą to zobaczyć, ponieważ pomaga to znormalizować te emocje. Jednak ważne jest, abyś wzięła odpowiedzialność za siebie i podjęła odpowiednie kroki w celu poprawy swojego samopoczucia.
Na przykład pójście na terapię, zakończenie związku, jeśli jest on szkodliwy dla Ciebie, wzmocnienie relacji społecznych itp. Staraj się być przykładem pozytywnego radzenia sobie dla swoich dzieci, a nie przejawem pesymizmu i zaniedbywania siebie.
Znaczenie właściwego radzenia sobie z nieszczęściem rodziców
Nawet jeśli jesteś matką, jesteś wciąż człowiekiem i nadal masz prawo odczuwać ból, rozczarowanie i wszelkie inne negatywne emocje. Jeśli jednak nie chcesz, aby wpłynęło to na Twoje dzieci, ważne jest, abyś nauczyła się, jak sobie z tym radzić.
Przede wszystkim wyjaśnij im, że nie są odpowiedzialne za Twój nastrój, że jesteś dorosła i nie powinny się martwić o Ciebie. Jednocześnie spróbuj znaleźć rozwiązania, których potrzebujesz (psychologiczne, emocjonalne lub społeczne), aby odwrócić tę nieszczęśliwą sytuację.
Jeśli Twoje dzieci zobaczą, że radzisz sobie z tym właściwie, otrzymają niezwykle cenną lekcję.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Olhaberry, M. P., Romero, M. & Miranda, A. (2015). Depresión materna perinatal y vínculo madre-bebé: consideraciones clínicas. Summa psicológica UST, 12(1), 77-87. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5147360
- Cummings, E. M., & Kouros, C. D. (2011). Depresión materna y su relación con el desarrollo y la adaptación de los niños. Enciclopedia sobre el desarrollo de la primera infancia [Encyclopedia on early childhood development]. Montreal: Centre of Excellence for Early Childhood Development. Recuperado el, 6. https://www.enciclopedia-infantes.com/sites/default/files/textes-experts/es/2450/depresion-materna-y-su-relacion-con-el-desarrollo-y-la-adaptacion-de-los-ninos.pdf