Czy wiesz o tym, że płacz dziecka pozwala mu uwolnić się od stresu?

Kiedy Twoje dziecko płacze, pamiętaj, że czasami używa płaczu, aby uwolnić się od stresu, który mogło nagromadzić się. Dowiedz się więcej o tym, dlaczego Twoje dziecko płacze i jak przebiega proces gojenia.
Czy wiesz o tym, że płacz dziecka pozwala mu uwolnić się od stresu?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dla świeżo upieczonych rodziców płacz dziecka może być jednym z najbardziej stresujących aspektów rodzicielstwa. I bardzo łatwo jest ocenić nasz sukces rodzicielski na podstawie tego, ile lub jak mało płaczą nasze dzieci.

Ale to nie jest prawdą. Płacz dziecka jest normalny, a nawet zdrowy, ponieważ jest to jego sposób komunikowania się z Tobą.

Ponadto niemowlęta płaczą nie tylko po to, by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie, spanie czy kontakt fizyczny. Jest to również proces o charakterze leczniczym. Pozwala on dziecku pozbyć się stresu i dyskomfortu.

Główne funkcje, jakie ma płacz dziecka

Ważne jest, aby rozróżnić dwie główne funkcje, jakie ma płacz dziecka. Podstawową funkcją jest komunikowanie natychmiastowych potrzeb i dyskomfortu. Takich jak karmienie, trzymanie, zmiana pieluchy lub dodatkowy kocyk. Drugą funkcją jest mechanizm uwalniania stresu.

Niemowlęta czasami płaczą przez długi czas. Nawet jeśli nie mają potrzeby natychmiastowej reakcji matki, z wyjątkiem tego, aby je przytulić i pokołysać. Poprzez płacz uwalniają nagromadzone napięcie, co pomaga im się zrelaksować.

Łzy zawierają kortyzol, hormon stresu, więc płacz dziecka obniża ciśnienie krwi i tętno. Aktywuje również przywspółczulny układ nerwowy, który działa jak mechanizm samouspokajający.

Noworodek ziewa na ramieniu ojca.

dla niemowląt wszystko jest zupełnie nowe.jazda w foteliku samochodowym

Niemowlęta powoli przyzwyczajają się do przebywania w nowym dla nich świecie, a płacz jest jednym ze sposobów, w jaki przetwarzają wydarzenia i odzyskują siły po nadmiernej stymulacji.

Inne powody, dla których płacz dziecka jest zdrowy

Są też inne, ważniejsze powody, dla których dziecko może płakać. Psychoterapeuta Michael Appleton mówi, że mamy kulturowy “ślepy punkt” dotyczący wpływu porodu na dzieci i że może to być dla nich równie trudne, jak dla matek.

Mogą istnieć inne czynniki, takie jak wczesne interwencje medyczne, które mogą być niepokojące dla dzieci i powodować ich większy płacz. Ponadto matki, które były zestresowane w czasie ciąży, często mają dzieci, które częściej płaczą.

Żadna z tych przyczyn nie jest winą rodzica ani jego umiejętności wychowawczych. A jednak, ponieważ ta informacja nie jest powszechnie znana, wielu rodziców czuje się przygnębionych i obwinia siebie. Może to prowadzić do niepokoju i myśli rodziców, że nie dają sobie rady. A młode matki powinny być ostrożne, ponieważ te myśli mogą powodować depresję poporodową.

Zrozumieć płacz dziecka

Kiedy rodzice zrozumieją płacz dziecka, stres rodzicielski znika, ponieważ wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko. Niemowlęta po prostu płaczą, ponieważ muszą uwolnić kortyzol, który je zalewa, aby poczuć się lepiej.

Płacz nie rani ich, a kiedy przestajesz próbować ingerować w ich próby samodzielnego rozwiązywania ich frustracji, zarówno rodzice, jak i dzieci czują się spokojniej.

Płaczący noworodek.

Jeśli jednak dzieci płaczą nadmiernie i nie wydają się być szczęśliwsze po jego zakończeniu, może to oznaczać, że jest to oznaka problemu fizycznego, takiego jak alergia lub niestrawność.

Kiedy dziecko płacze, dodaje sobie otuchy

Kiedy nasze dzieci płaczą, zawsze powinniśmy przejść przez naszą “listę kontrolną” jego potrzeb. Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie potrzeby malucha są zaspokojone, a on wciąż płacze, możemy go trzymać w ramionach.

Bycie tam tylko po to, by go słuchać i zapewniać, że chociaż mogą doświadczać smutnych uczuć, jest bezpieczny i kochany spowoduje, że Twoja obecność go uspokoi.

Dobrą wiadomością o płaczu jest to, że jest to forma uzdrowienia i powrotu do zdrowia. W ten sposób odciążamy nasze emocje. Nie musimy być idealnymi rodzicami, po prostu musimy być tam, gdy nasze dzieci chcą wyrazić, jak się czują, bez względu na to, ile mają lat.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego w nocy nagle dzieci budzą się z płaczem?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Dlaczego w nocy nagle dzieci budzą się z płaczem?

Dzieci mają wiele uczuć, emocji i wrażeń. Czasami niepokój i nerwowość mogą spowodować, że nagle dzieci budzą się z płaczem. Dowiedz się więcej na ...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.