5 rodzajów aktywności zwiększających elastyczność u dzieci
Działania zwiększające elastyczność u dzieci przyczyniają się do utrzymania i wzmocnienia tej ważnej ludzkiej zdolności fizycznej.
Elastyczność pozwala nam wykonywać ruchy o większej amplitudzie, angażując mięśnie, stawy i inne struktury ciała. Niestety z czasem tę zdolność tracimy i często nagle. Z tego powodu dobrze jest pracować nad tą umiejętnością od najmłodszych lat.
Zajęcia poprawiające elastyczność u dzieci
Podstawowym celem tych ćwiczeń jest zapewnienie utrzymania tej sprawności fizycznej na przestrzeni czasu. Ale ponieważ mówimy o dzieciach, ważne jest, abyśmy przyciągnęli ich uwagę i zmotywowali do udziału w zabawie. Tak więc zajęcia muszą być atrakcyjne i wciągające. Zwróć uwagę na te, które polecamy poniżej.
1. Joga dla dzieci
Wśród zajęć gibkościowych dla dzieci joga wyróżnia się jako jedna z najstarszych dyscyplin na świecie.
Joga dla dzieci skupia się na pracy nad różnymi pozycjami ciała, wśród których wyróżnia się rozciąganie statyczne. Oprócz pracy nad elastycznością u dzieci, ta dyscyplina oferuje wiele innych korzyści. Na przykład są to relaks, koncentracja i równowaga ciała.
Ta aktywność jest zalecana dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat, jednak młodsze dzieci mogą uczestniczyć w mniej rygorystycznym podejściu do niej.
2. Taniec
Taniec jest dobrą opcją do pracy nad elastycznością dzieci, ponieważ ciągły ruch różnych segmentów ciała sprzyja tej zdolności. Chociaż większość tańców nie wymaga zbyt dużej sprawności, to jednak elastyczność jest podstawą ruchu stawów. Z tego powodu dobrze jest ćwiczyć różne gatunki tańca, aby jak najlepiej wykorzystać tę aktywność.
Oprócz elastyczności, poprzez taniec wzmacniane są inne zdolności fizyczne, takie jak siła, wytrzymałość i zwinność.
3. Zabawy grupowe
Stymulacja gibkości u dzieci odbywa się na trzy sposoby: statyczny, dynamiczny i pasywny. Poprzez zabawy grupowe można pracować nad tą zdolnością we wszystkich jej formach.
Bierne rozciąganie powinno być podstawową osią pracy grupowej. Zalecana jest pomoc drugiej osoby, dlatego te gry należy wykonywać w parach. W pierwszej rundzie jedno z dzieci jest odpowiedzialne za asystowanie partnerowi, a w kolejnej role się zmieniają.
Nauczyciel, rodzic lub osoba dorosła odpowiedzialna za nadzorowanie aktywności musi upewnić się, że ćwiczenia rozciągające są wykonywane prawidłowo, aby zapobiec występowaniu kontuzji.
4. Pływanie
Czy zauważyłeś, że pływanie wpływa korzystnie na każdy aspekt rozwoju psychofizycznego dziecka? Elastyczność z pewnością nie jest tutaj wyjątkiem. Dzieci, które regularnie pływają, wzmacniają cztery główne zdolności fizyczne, w tym elastyczność.
Ćwiczenia są wzmocnione w wodzie, ponieważ opór stawiany przez wodę jest większy niż opór powietrza. Jednocześnie pływanie wymaga ruchu różnych segmentów ciała w tym samym czasie, przez co wysiłek fizyczny jest większy.
Kolejną zaletą tej aktywności jest to, że pozwala jednocześnie na wzmocnienie i rozluźnienie mięśni. Dodatkowo sprzyja zakresowi ruchu stawów.
5. Specyficzne ćwiczenia rozciągające
Aby zwiększyć elastyczność u dzieci, muszą również wykonywać określone ćwiczenia rozciągające, czyli takie, które mają na celu jeden lub więcej segmentów mięśni. Niektóre z zalecanych dla dzieci to te, które obejmują ramiona, tułów, plecy i nogi.
Postaraj się krótko rozgrzać przed każdym rozciąganiem, aby aktywować mięśnie i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Należy również zapobiegać podskakiwaniu lub gwałtownym ruchom dzieci, aby nie uszkodziły włókien mięśniowych.
Elastyczność zależy od indywidualności dzieci
Chociaż istnieje wiele alternatyw pracy nad elastycznością dzieci, należy zawsze pamiętać, że każde dziecko ma inny proces rozwoju. Wiek nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem poziomu psychofizycznego dzieci, dlatego musimy wziąć pod uwagę inne indywidualne aspekty.
Staraj się towarzyszyć swoim dzieciom podczas rutynowych badań lekarskich i promuj różnorodne aktywności fizyczne, aby poprawić ich zdolności fizyczne. Wśród nich także elastyczność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Conn, A., S. et al. (2017). Un examen de una intervención de yoga con supervivientes de quemaduras pediátricas. J Burn Care Res. 2017 Jan/Feb;38(1):e337-e342. doi: 10.1097/BCR.0000000000000385. PMID: 27380118. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27380118/
- Di Santo, M. (1997). La flexibilidad en las distintas edades de la vida. [Internet] Disponible en: https://g-se.com/la-flexibilidad-en-las-distintas-edades-de-la-vida-37-sa-Y57cfb270e9909