Nietolerancja glutenu u dzieci - najważniejsze objawy

Nietolerancja glutenu u dzieci może dawać objawy podobne do problemów z układem pokarmowym, wzrostem i ogólnie zachowaniem.
Nietolerancja glutenu u dzieci - najważniejsze objawy

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2021

Objawy, jakimi cechuje się nietolerancja glutenu u dzieci mogą dotyczyć tylko układu pokarmowego lub wielu innych aspektów. Różnią się one w zależności od wieku i nie są takie same u wszystkich dzieci.

Ważne jest zatem zapoznanie się z typowymi objawami, aby móc jak najwcześniej postawić prawidłową diagnozę. Z tego powodu chcielibyśmy omówić różne symptomy, które mogą pomóc Ci dowiedzieć się, czy u Twojego dziecka występuje nietolerancja glutenu.

Nietolerancja glutenu u dzieci

Nietolerancja glutenu lub celiakia to reakcja immunologiczna na gluten, czyli białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie. Z biegiem czasu reakcja ta uszkadza wyściółkę jelita cienkiego i uniemożliwia wchłanianie niektórych składników odżywczych.

U dzieci objawy ze strony systemu żołądkowo-jelitowego pojawiają się zwykle między 6. a 24. miesiącem życia, oczywiście po wprowadzeniu do diety glutenu. Najbardziej typowe objawy to m.in. nudności, wymioty, biegunka, niska waga, problemy ze wzrostem.

Przyjrzymy się teraz bardziej szczegółowo tym symptomom.

Objawy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego

Być może najbardziej znaczący dowód, który może wykazać, że u Twojego dziecka występuje nietolerancja glutenu, ma związek z układem pokarmowym. Oto niektóre z najczęstszych objawów w tym zakresie:

Gluten
  • Częsty obrzęk brzucha.
  • Nudności, które kończą się wymiotami.
  • Stolce cechujące się nieprzyjemnym zapachem i białawym zabarwieniem.
  • Częste zaparcia lub biegunki.
  • Dziecko skarży się na wzdęcia.
  • Dziecko będzie również skarżyć się na ból brzucha.
  • Twoje dziecko nie ma apetytu.

Objawy związane ze wzrostem

Inne objawy, które mogą wskazywać, że dziecko nie toleruje glutenu, mają wtedy miejsce, gdy Twoja pociecha nie rozwija tak szybko, jak inne dzieci w tym samym wieku. Zarówno pod względem wzrostu, jak i wagi.

U dzieci w wieku poniżej dwóch lat może wystąpić postępujący zanik mięśni, a jeśli maluchy zostaną zdiagnozowane dopiero wtedy, gdy mają ponad dwa lata, mogą doświadczyć także dojrzewania płciowego w późniejszym okresie, niż inne dzieci.

Objawy behawioralne

Oprócz objawów fizjologicznych, w zachowaniu dzieci również mogą pojawiać się typowe oznaki, jakimi cechuje się nietolerancja glutenu. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

  • Nagłe zmiany nastroju.
  • Drażliwość.
  • Nadpobudliwość.
  • Apatia.
  • Dysleksja.
  • Autyzm.

Inne objawy, jakimi cechuje się nietolerancja glutenu u dzieci.

Oto zestawienie innych możliwych objawów wskazujących na nietolerancję glutenu:

Niedokrwistość

Jest to najczęstszy objaw w przypadku celiakii. Dzieje się tak z powodu uszkodzenia jelita, które powoduje, że nie wchłania ono wszystkich składników odżywczych. A to zjawisko z kolei prowadzi do niedoborów niektórych substancji.

Najczęstszym rezultatem tej sytuacji jest niedobór żelaza. Występują również niedobory wapnia, witaminy D i potasu, co powoduje, że dzieci mają niższą gęstość mineralną kości.

Opryszczkowe zapalenie skóry

Opryszczkowe zapalenie skóry jest objawem celiakii widocznym na skórze. Jest to choroba skóry, która powoduje swędzenie i pęcherze, a pochodzi z nietolerancji glutenu na poziomie jelita. Wysypka pojawia się zwykle na łokciach, kolanach, tułowiu, skórze głowy i na pośladkach.

Dziecko i pączek

Zazwyczaj opryszczkowe zapalenie skóry wiąże się ze zmianami identycznymi jak objawy celiakii w ścianach jelita cienkiego, ale to zapalenie skóry nie zawsze jest spowodowane oczywistymi zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego.

Opryszczka

Opryszczka to dość częsty, ale mało znany objaw nietolerancji glutenu. Czasami nazywana owrzodzeniami rakowymi, są to zmiany w kształcie koła, które cechują się niewielkim obrzękiem i zwykle występują w dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków i pod językiem.

Grupy podwyższonego ryzyka

Chociaż tak naprawdę każde dziecko może cierpieć z powodu nietolerancji glutenu, istnieją pewne grupy cechujące się podwyższonym ryzykiem wystąpienia tego schorzenia, takie jak:

  • Bezpośredni krewni osób chorych na celiakię.
  • Dzieci z cukrzycą typu 1.
  • Dzieci z zespołem Downa.

Ponadto choroba ta dotyka ludzi rasy kaukaskiej bardziej niż jakąkolwiek inną grupę społeczną. Występuje również częściej u kobiet niż u mężczyzn i jest także dziedziczna.

Nietolerancja glutenu jest aż pięć razy częściej spotykana u dzieci niż u dorosłych. Obecnie nie można zapobiec tej chorobie, a jedynym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest całkowite wyeliminowanie glutenu z diety dziecka.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje jeden lub kilka z opisanych przez nas powyżej objawów, udaj się z nim do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. Jeśli diagnoza jest pozytywna, dietetyk udzieli Ci wskazówek, jak zapewnić swojemu dziecku dietę bezglutenową.

Oto kolejny artykuł, który z pewnością okaże się pomocny:


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Leonard MM., Sapone A., Catassi C., Fasano A., Celiac disease and nonceliac gluten sensitivity: a review. JAMA, 2017. 318 (7): 647-656.
  • Ahlawat, Rajni, Toba Weinstein, and Michael J. Pettei. (2017). “Vitamin D in pediatric gastrointestinal disease.” Current opinion in pediatrics 29.1 (2017): 122-127.
  • Sharr, Christianne, et al. (2016). “Detecting celiac disease in patients with Down syndrome.” American Journal of Medical Genetics Part A 170.12: 3098-3105.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.