Dzisiaj możesz poznać najlepsze masaże na zaparcia u dziecka!

Zaparcia u dziecka można kontrolować za pomocą diety. Nie zaniedbuj diety malucha, by uniknąć nieprzyjemnych komplikacji.
Dzisiaj możesz poznać najlepsze masaże na zaparcia u dziecka!

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2021

Zaparcia u dziecka mogą pojawiać się tak samo często jak u dorosłego. Problem ten powoduje kłopoty z wypróżnieniem. To stresująca i męcząca dolegliwość, która może dotykać też dzieci już od pierwszych miesięcy życia.

Nietolerancja laktozy, zmiany w diecie, twarde pokarmy, odwodnienie, nadmierne spożywanie nabiału przez matkę w czasie karmienia piersią – to tylko niektóre czynniki powodujące nieprzyjemne dolegliwości u dziecka.

Jak rozpoznać zaparcia u dziecka?

Płaczące dziecko

Gdy maluch zaczyna cierpieć na zaparcie, staje się niespokojny i nerwowy. Gazy i kolka są przy tym nieuniknione. Specjaliści wskazują na to, że w okresie karmienia piersią dzieci ciągle defekują, ale gdy dochodzi do zaparcia, częstotliwość wypróżnień zmniejsza się.

Gdy twoje dziecko cierpi na zaparcie, konieczna jest interwencja pediatry oraz rodziców, by uniknąć przejścia problemu w stan przewlekły, gdyż może on skomplikować rozwój dziecka.

Pamiętaj, że im dłużej kał zalega w jelicie grubym, tym trudniejszy i bardziej bolesny będzie to proces dla dziecka, gdyż stolec staje się coraz twardszy oraz wysycha.

Marudne dziecko

Co jeszcze może spowodować zaparcie u dziecka?

Zmiana diety malucha może powodować nagłe reakcje ze strony układu pokarmowego, który potrzebuje czasu na przyzwyczajenie. Jak podaje badanie opublikowane w czasopiśmie Alimentary Pharmacology & Therapeutics zmniejszenie podaży błonnika może powodować ten problem.

Stałe pokarmy. Jeśli dziecko zaczęło już jeść stałe pokarmy, musisz zmniejszyć podaż produktów ubogich w błonnik, gdyż mogą one powodować zaparcia. Postaw na warzywa i owoce, które dostarczają witamin i minerałów oraz pomagają regulować pracę układu trawiennego.

Odwodnienie. Jeśli dziecko nie przyjmuje odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, organizm będzie wyciągał płyny z pożywienia i z kału. Badania wykazały, że prowadzi to do zaparć. Zaleca się podawanie naturalnych soków, zup i wody w ciągu dnia, by zapobiec dolegliwościom ze strony układu pokarmowego i zaparciom.

Nie przyzwyczajaj dziecka do picia dużych ilości mleka, gdyż nadmierne spożycie wapnia także wywołuje biegunki. Łącz je z sokami i odrobiną mleka z piersi, by przyzwyczaić malucha do zmiany.

Jak pomóc w przypadku zaparcia?

Regulowanie funkcjonowania układu pokarmowego u dzieci polega przede wszystkim na modyfikacji diety. Delikatne masaże także mogą pomóc w takich przypadkach.

  • Masaż zgodnie ze wskazówkami zegara. By pomóc maluchowi, złap go za kostki i masuj jego brzuszek długimi pociągnięciami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przyspiesza to przemieszczanie się treści jelitowej.
  • Masaż pociągnięciami w dół. Połóż dziecko na plecach i masuj jego brzuszek pociągnięciami w dłoni od góry do dołu. Kieruj się od żeber w dół.
  • Masaż na boku. Gdy dziecko ma problemy z wypróżnieniem się, ten masaż może mu pomóc. Połóż malucha na lewym boku i przez 10 minut wyciągaj jedną nóżkę, a drugą zginaj, by pobudzić układ trawienny do pracy. Powtarzaj 5-6 razy dziennie.

Inne skuteczne techniki

  • Masaż “rowerek”. Ten typ masażu polega na położeniu maluch na plecach i wykonywania jego nóżkami ruchu podobnego do pedałowania, zbliżając uda do brzuszka. W ten sposób pobudza się układ trawienny do pracy.
  • Masaż dwoma rękami. Daj dziecku zabawkę, na której będzie mogło się skoncentrować i masuj brzuszek dziecka korzystając z obu rąk.
  • Masaż z nogami do góry. Eksperci twierdzą, że masaże są bardzo pomocne przy zaparciach. To dobre narzędzie dla rodziców pragnących przynieść dziecku ulgę.

Przed masażem ułóż dziecko na plecach i delikatnie unoś nóżki dziecka do brzucha, delikatnie naciskając. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń. W ten sposób pomożesz dziecku się wypróżnić.

Dbaj o dietę, by zapobiegać zaparciom u dziecka

Jak widać, zmiany w diecie mogą powodować zaparcia u dziecka. Nie zapominaj zatem o podawaniu błonnika. W ten sposób unikniesz kłopotów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christodouilides S., Dimidi E., Fragkos KC., Farmer AD., et al., Systematic review with meta analysis: effect of fibre supplementation on chronic idiopathic constipation in adutls. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 44 (2): 103-16.
  • Boilesen SN., Tahan S., Dias FC., Fonseca LC., et al., Water and fluid intake in the prevention and treatment of functional constipation in children and adolsecents: is there evidence? J Pediatr, 2017. 93 (4): 320-327.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.