Cytaty z "Małego Księcia", które warto poznać

Cytaty z "Małego Księcia", które warto poznać
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2020

“Mały Książę” to opowieść, która podbija serca każdego pokolenia. Wszystkie doświadczenia młodego głównego bohatera zawierają istotne lekcje życia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przeczytają ją i poznaj ważne cytaty z “Małego Ksiącia”. Z pewnością tego nie pożałujesz!

Oto cytaty z “Małego Księcia”, które mogą nauczyć każdego z nas ważnych rzeczy.

Nie ma wątpliwości, że klasyka Antoine de Saint Exupéry’ego, “Mały Książę”, zachwyciła milionów czytelników w każdym wieku. Każda strona książki jest wypełniona przemyślanymi stwierdzeniami, które przemawiają zarówno do młodych, jak i starszych czytelników.

“Mały Książę” został przetłumaczony na ponad 200 języków. Zajmuje stałe miejsce na listach bestsellerów na całym świecie.

Cytaty z “Małego Księcia”, które przekazują ważne życiowe lekcje

Ta ponadczasowa literatura światowa ma coś zarówno dla dorosłych, jak i dla maluchów. Jej motywy przewodnie, takie jak przyjaźń, miłość i życie, są niezwykle uniwersalne.

Poznaj piękne cytaty z “Małego Księcia”, które z pewnością przypomną Ci o tym co czułaś czytając książkę po raz pierwszy.

“A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Ten cytat jest niezwykle ważny. Pomaga nam zrozumieć, że to, co znajduje się na powierzchni, nie ma znaczenia.

To cenna lekcja w dzisiejszym społeczeństwie, w którym największą wartość stanowi wygląd, a ludzi często definiują powierzchowne stereotypy. Właśnie dlatego, jak pokazuje nam Saint Exupéry, musimy starać się patrzeć głębiej, odstawić na bok nasze uprzedzenia i doceniać ludzi takimi, jacy naprawdę są.

Antoine de Saint Exupéry

“Znacznie trudniej jest sądzić siebie niż bliźniego. Jeśli potrafisz dobrze siebie osądzić, będziesz naprawdę mądry.”

Lekcja, której uczy nas ten cytat, to akceptacja błędów. To coś, co często okazuje się niezwykle trudne. Ludziom łatwo jest koncentrować się na wadach innych. Jednak czasami każdy popełnia błędy. Zrozumienie tego stanowi klucz do zwiększenia tolerancji wobec innych.

“Był zwykłym lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz zrobiłem go swoim przyjacielem i teraz jest dla mnie jedyny na świecie.”

Ten cytat z “Małego Księcia” podkreśla znaczenie przyjaźni oraz potrzebę znajdowania czasu dla najbliższych. Nie ma wątpliwości, że ta lekcja jest ważna dla nas wszystkich.

“Nie potrafiłem jej zrozumieć. Powinienem sądzić ją według czynów, a nie słów.”

Jedno z wyzwań, którym musimy stawić czoło, to nauczenie się, aby nie oczekiwać, że inni będą myśleli lub zachowywali się zgodnie z naszymi standardami.

Oznacza to wyrobienie w sobie realistycznego podejścia oraz zaprzestanie narzucania naszych przekonań innym. To klucz do tworzenia prawdziwie wzajemnych związków.

“Ludzie z twojej planety hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego, czego szukają.”

Ten cytat z “Małego Księcia” uczy nas doceniać to, co mamy.

W pogodni za sukcesem, pieniędzmi i władzą, zapominamy o ważnych kwestiach, takich jak szczęście i spokój. A przecież można je znaleźć w małych rzeczach.

Kolejne godne uwagi cytaty z tej książki

“Poznaje się tylko to, co się oswoi.”

To jeden z cytatów z “Małego Księcia”, który może trafić do starszych czytelników. Czas to jedna z najważniejszych rzeczy, jakie ma każdy człowiek.

Nauka doceniania naszego czasu oznacza tworzenie, pielęgnowanie i wzmacnianie naszych wyjątkowych więzi z osobami, które zasługują na ten nieoceniony dar.

“Nic ma dwóch takich takich samych osób na świecie.”

To jeden z cytatów z “Małego Księcia”, w którym autor pokazuje, że wszystko, co robimy, ma konsekwencje. Mogą być one zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Czasami wynik naszych działań może nie być od razu jasny, ale koniec końców każde działanie niesie ze sobą konsekwencje.

Tata i córka w papierowych koronach

“Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi… choć niewielu z nich o tym pamięta.”

Ten cytat przypomina nam o tym, aby cieszyć się życiem w całej jego krasie i nie przejmować się za bardzo przyszłością. Co więcej, fakt bycia dorosłym nie oznacza, że powinniśmy przestać dobrze się bawić.

Dlatego żyj, śmiej się, kochaj, tańcz, podróżuj i doświadczaj cudu życia z tymi, których kochasz tuż przy Twoim boku.

“Dorośli uwielbiają liczby.”

Dorastając zapominamy o wielu rzeczach. Często jedna z nich to jak żyć szczęśliwie.

W dorosłości chcemy nadać cenę każdemu przeżyciu. Kiedy zaczynamy za bardzo koncentrować się na tym, co ile kosztuje, tracimy z oczu wartość doświadczeń.

“Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…”

To kolejny niesamowity cytat z “Małego Księcia”. Pisząc te słowa, Saint Exupéry zachęca czytelników do nauczenia się czegoś nowego każdego dnia.

W tym celu musimy odstawić na bok rutynę i znaleźć czas na rozpoczęcie nowego projektu, aby coś w sobie zmienić i odnaleźć siebie na nowo.

“Mały Książę” to przyjemna opowieść o głębokim znaczeniu, zawierająca lekcje, które przydadzą się na każdym etapie życia.

Czytaj ją i wracaj do niej, dziel się nią ze swoją rodziną i swoimi przyjaciółmi. W końcu w tej książce każdy znajdzie coś dla siebie.

To może Cię zainteresować ...
Lekcje życia: o czym rozmawiać z dorastającym dzieckiem
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Lekcje życia: o czym rozmawiać z dorastającym dzieckiem

Lekcje życia, które dzieci powinny poznać, zanim ukończą 13 lat, skupiają się na tematach, takich jak przyjaźń, odpowiedzialność i higiena.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.