Trzy rodzaje szacunku w dyscyplinie pozytywnej

Czy wiesz, jakie są trzy podstawowe rodzaje szacunku w pozytywnej dyscyplinie? Powiemy Ci, dlaczego warto o nich zawsze pamiętać.
Trzy rodzaje szacunku w dyscyplinie pozytywnej
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Podstawowym filarem pozytywnej dyscypliny jest szacunek dla siebie i innych. Na przykład behawioryzm nalega, aby dzieci szanowały dorosłych, ale zapomina jednak o najważniejszym aspekcie: że dorośli powinni również szanować dzieci. Dlatego dzisiaj chcemy porozmawiać o ważnej kwestii: są nią trzy rodzaje szacunku w pozytywnej dyscyplinie.

Szacunek jest dość abstrakcyjnym pojęciem, ściśle powiązanym z własnymi wartościami. Ludzie, a zwłaszcza rodzice, muszą zastanowić się nad tym tematem, ponieważ to właśnie pomoże nam lepiej zdefiniować nasze wartości.

Rodzaje szacunku: relacje poziome

Szacunek jest definiowany przez relacje poziome; oznacza to, że dzieci muszą być traktowane z takim samym szacunkiem i godnością jak dorośli. Na przykład, jeśli dorosły upadnie na podłogę i zrani się, nikt nie pomyślałby o powiedzeniu mu: „Och wstawaj, to nic takiego!” A potem nie zawracamy sobie głowy pomaganiem dziecku.

Dlaczego więc dzieci nie miałyby być traktowane z takim samym szacunkiem i godnością jak dorośli? Kolejny prowokujący do myślenia przykład jest następujący. Czy pozostawiłbyś dorosłego, który woła Cię z innego pokoju, ewidentnie potrzebując pomocy, nie zwracając uwagi na jego emocjonalny ból? Na pewno pójdziesz i zobaczysz, co się stało!

Dlaczego więc zostawia się dzieci, by płakały, dopóki nie zasną wyczerpane lub tak, by czuły się emocjonalnie zaniedbywane?

To, czym zajmuje się pozytywna dyscyplina, to próba skłonienia nas do odzyskania zdrowego rozsądku i uświadomienia sobie, że cel nie zawsze usprawiedliwia środki. Aby móc rozwiązywać różne sytuacje w naszym codziennym życiu, musimy szanować siebie, nasze dzieci i sytuację w dowolnym momencie.

Szacunek jest kultywowany

Szacunek to coś, co musimy pielęgnować dzień po dniu. Musisz wprowadzić go w życie, używając wyobraźni. Na przykład jeśli Twoje dziecko chce, byś przeczytał mu bajkę przed pójściem spać, a wszystko zależało od niego, prawdopodobnie nigdy nie pozwoliłoby Ci dokończyć opowiadania tej opowieści.

Miałoby nadzieję, że nie wyłączysz światła i zostaniesz z nim tak długo, jak to tylko możliwe. To całkiem normalne zjawisko. Aby jednak uszanować siebie, sytuację i swoje dzieci, najnormalniejszą rzeczą jest przeczytanie mu bajki przez odpowiedni czas, a następnie zgaszenie światła i pozwolenie mu zasnąć.

Dzieci z rodzicami

Robisz to, bo wiesz, że potrzebuje odpoczynku. Możesz pozwolić mu wybrać bajkę na dobranoc, a wtedy będziesz mógł cieszyć się wspaniałym czasem spędzonym wspólnie, pełnym szacunku ze obu stron.

Z drugiej strony bardzo ważne jest, abyś dbał o siebie. Oznacza to, że powinieneś wykonywać małe codzienne czynności, które uwzględniają Twoje samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne.

Mogą to być proste i łatwe do opanowania rzeczy, które możesz włączyć do swoich codziennych zajęć, takich jak ćwiczenia, pisanie, przytulanie, jedzenie czegoś, co lubisz lub medytowanie przez kilka minut dziennie.

Ważne jest, aby każdego dnia poświęcić kilka minut na zadbanie o siebie i poprawę swojego stanu fizycznego i emocjonalnego, abyś mógł lepiej zadbać o swoich bliskich. Czasami o tym zapominamy i to jest fundamentalne w obszarze pozytywnej dyscypliny.

Trzy rodzaje szacunku w pozytywnej dyscyplinie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, musimy wziąć pod uwagę trzy rodzaje szacunku. Musimy szanować swoje dziecko, siebie samych i sytuację, w której się znajdujemy. Poza tym, mimo że szacunek jest pojęciem abstrakcyjnym, istnieją konkretne sposoby jego „realizowania”, aby można było się nad nim zastanowić.

Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, ale ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu na zastanowienie się, jak zastosować je w praktyce. Jest to istotna kwestia, ponieważ ostatecznie szacunek ma związek ze sposobem, w jaki postrzegasz świat i wartościami, w które wierzysz.

Okazuj szacunek swojemu dziecku

  • Zaakceptuj swoje dziecko takim, jakim jest.
  • Weź pod uwagę jego etap rozwoju.
  • Zaufaj jego umiejętnościom.
  • Zawsze zwracaj się do dziecka z szacunkiem.
  • Posłuchaj, co ma do powiedzenia.
  • Okazuj empatię dla jego emocji.
  • Rozpoznaj i doceń jego wysiłki.
  • Uwzględnij je w planach rodzinnych (biorąc pod uwagę ich wiek i umiejętności).
  • Zaakceptuj i szanuj jego ograniczenia i czas.

Okazuj szacunek samemu sobie

Dziecko w trakcie zabawy
  • Poznaj i doceń siebie.
  • Miej własną tożsamość.
  • Poświęć czas dla siebie.
  • Dbaj o siebie.
  • Jasno określ swoje granice.
  • Doceń swoje priorytety.
  • Bądź stanowczy, ale jednocześnie miły i uprzejmy.
  • Nie pozwól nikomu się atakować lub zastraszać.
  • Nie rzucaj słów na wiatr i bądź konsekwentny w swoich działaniach i słowach.

Okazuj szacunek sytuacji

  • Twoje działania nie powinny narażać Ciebie i innych na ryzyko.
  • Działaj zgodnie z zasadami, które ustaliłeś w sytuacji lub obszarze, w którym się znajdujesz.
  • Rozróżnij to, co chcesz zrobić, a co musisz zrobić.

Teraz, kiedy już wiesz, jakie są trzy rodzaje szacunku w pozytywnej dyscyplinie, możesz wprowadzić je w życie własne i rodzinne. Ważne jest, aby znaleźć harmonijną równowagę i mamy nadzieję, że wkrótce będzie to dla Ciebie codziennością.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lorenzo, V. (2020) Crecer Juntos. Yoga y disciplina positiva para afrontar los retos de la educación. Editorial: Planeta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.