Najlepsze gry karciane dla rodzinnej zabawy

Dzisiaj będziesz mógł poznać najlepsze gry karciane, aby miło spędzić czas z rodziną. Zacznij planować kolejny wieczór pełen rozrywek!
Najlepsze gry karciane dla rodzinnej zabawy
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tradycyjne gry karciane od lat służą zarówno młodym, jak i starszym jako forma rozrywki. Z biegiem czasu zostały one dostosowane do wymagań współczesnych odbiorców, więc dziś istnieje wiele nowych opcji do wyboru. Są naprawdę wciągające i często wykorzystują specyficzną i bardzo oryginalną talię kart, zamiast klasycznej.

Czy chcesz wiedzieć, jakie gry karciane mamy konkretnie na myśli? Poniżej polecimy Ci niektóre z najlepszych gier tego typu do rodzinnej zabawy w dowolnym miejscu i czasie. Przeczytaj nasz artykuł, bo będziesz chciał je wszystkie zapamiętać i wypróbować!

Najlepsze gry karciane do rodzinnej zabawy

Para grająca w karty na trawie.


UNO

Uno to gra karciana polecana dla dzieci w wieku od siedmiu lat i wymagająca koncentracji, szybkości i umiejętności myślenia. Talia kart dla tej gry obejmuje:

  • Normalne karty: karty ponumerowane od zera do dziewięciu, które mogą być zielone, niebieskie, czerwone lub żółte.
  • Karty specjalne: Postój, Zmiana kierunku, Weź dwie, Wybierz kolor + Weź cztery, Wybierz kolor.

Jedna osoba rozdaje karty i zostawia stos do dobrania na środku, odwracając jedną kartę, aby w ten sposób rozpocząć stos kart odrzuconych. W zależności od tego, która karta pozostaje odkryta na stole, każdy uczestnik zagrywa i odrzuca karty z ręki.

Celem gry jest wyeliminowanie wszystkich kart, które otrzymałeś na początku gry, wypowiadając słowo „Uno”, gdy w ręce pozostała tylko jedna karta.

Wirus!

Wirus! to nazwa jednej z najlepiej sprzedających się gier karcianych ostatnich lat. I nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo intuicyjna i prosta zabawa, która gwarantuje wszystkim uczestnikom wspaniałe chwile rozrywki.

Ta gra nagradza sprawność umysłową i strategię. Aby wygrać, musisz zbudować ludzkie ciało, z czterema całkowicie zdrowymi narządami (sercem, nerkami, mózgiem i szkieletem), jednocześnie starając się, aby rywale nie zainfekowali, zniszczyli lub ukradli organów, które masz na stole. Wirus! zawiera talię 68 kart podzieloną na następujące typy:

  • Organy.
  • Wirusy.
  • Leki.
  • Zabiegi.

Ćma szachrajka

Ćma szachrajka to jedna z niewielu istniejących gier karcianych, w których oszukiwanie jest nie tylko dozwolone, ale jest niemal niezbędnym wymogiem, jeśli chcesz wygrać grę.

Celem jest być pierwszym graczem, któremu skończą się karty. Aby to zrobić, musisz na zmianę rzucać kartę na stół, w zależności od karty, która została umieszczona na nim wcześniej, ponieważ karta umieszczona na wierzchu musi mieć wartość o jeden punkt wyższą lub o jeden punkt niższą od wartości karty pod nią.

Nastolatek trzymający karty w ręce

W zasadzie wydaje się to proste. Ale jest jeszcze coś, co musisz wziąć pod uwagę. Mianowicie istnieją w grze karty, których nie możesz wyeliminować w ten sposób stosując się do tej zasady. Dlatego musisz szukać innych alternatyw, aby się ich pozbyć. Innymi słowy, musisz oszukiwać bez wykrycia przez obserwatora.

Talia kart obejmuje następujące rodzaje:

  • Karty akcji.
  • Karty numeryczne.
  • Ćmy szachrajki.
  • Strażnicy.

Gry karciane i ich zalety

To oczywiste, że polecane przez nas gry karciane są dobrą opcją, jeśli chcesz miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. Ale dodatkowo służą do stymulowania pewnych zdolności lub umiejętności poznawczych, takich jak uwaga, stawianie hipotez, podejmowanie decyzji itp.

Należy również pamiętać, że w dzisiejszych czasach tego typu gry są idealne dla dzieci, nastolatków i młodych ludzi, aby pomóc im odłączyć się od wirtualnego świata, w którym zwykle są zanurzeni. Gry w karty i planszowe pomagają im docenić zabawę tak, jak robili to ich rodzice lub dziadkowie.

Chociaż te karty są nieco bardziej nowoczesne i różnią się od tych, które masz zapewne już w domu, wspólna zabawa będzie równie atrakcyjna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez-González, M. C. (2011). Los juegos de mesa en la educación infantil. Pedagogía Magna, (11), 354-359.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.