Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej - poznaj go bliżej!
Czy wiesz, czym jest Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej i kiedy wypada? Jest on przewidziany na każdy czwarty tydzień maja! Zadecydowała o tym Konferencja Generalna UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) w 2011 roku.
Intencją tej akcji jest: „Podniesienie świadomości społeczności międzynarodowej na temat znaczenia edukacji artystycznej przy jednoczesnym promowaniu różnorodności kulturowej, dialogu międzykulturowego i spójności społecznej”.
Ale czym jest edukacja artystyczna? Pojęcie to odnosi się do nauczania i uczenia się różnych form sztuki, takich jak sztuki plastyczne i wizualne, muzyka, ekspresja fizyczna i sztuki sceniczne. Wszystkie mają ogromne znaczenie dla kultury całego społeczeństwa.
„Edukacja artystyczna jest kluczem do szkolenia pokoleń zdolnych do stworzenia na nowo świata, który odziedziczyły. Wspiera żywotność tożsamości kulturowych, podkreślając ich powiązania z innymi kulturami, przyczyniając się w ten sposób do budowania wspólnego dziedzictwa”.
–UNESCO–
Jak rodzinnie świętować Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej?
Edukacja artystyczna jest podstawą integralnego rozwoju dzieci. Niestety czasami zostaje zepchnięta na drugi plan i nie zyskuje na znaczeniu, na jakie zasługuje. Z tego powodu sugerujemy, abyś uczcił Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej w wielkim stylu, wykonując z rodziną wybrane przez siebie zajęcia artystyczne.
Odwiedź muzeum
Muzea to miejsca pełne sztuki i kultury. Dlatego wizyta w muzeum może być idealnym planem podczas Międzynarodowego Tygodnia Edukacji Artystycznej.
Wiemy, że z tego czy innego powodu taka wyprawa może być nieco skomplikowane dla niektórych rodzin. Jednak obecnie na całym świecie jest wiele muzeów, które można zwiedzać wirtualnie.
Choreografia rodzinna
Ta czynność polega na wybraniu piosenki i wymyśleniu szeregu kroków w rytm muzyki. Po kilku próbach możecie się nagrać, a potem przyjrzeć się wykonanemu przez Was układowi. On nie musi być idealny. Ważne jest, aby dobrze się razem bawić i tańczyć.
Możesz to również zrobić, grając w grę całą rodzinę, co jest bardzo korzystne dla nauki wyrażania siebie swoim ciałem.
Odtworzenie słynnego obrazu to kolejny dobry pomysł, by uczcić Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej.
W takim przypadku możesz poszukać w Internecie dzieł słynnych malarzy, którymi jesteś zainteresowany. Każdy członek rodziny może wybrać obraz i spróbować go odtworzyć.
Pamiętaj, że będą to Twoje własne wersje oryginalnej pracy, więc nie musisz mieć wielkich umiejętności malarskich. Po prostu musisz być chętny i dać się porwać swojej kreatywności. Następnie możesz powiesić te prace w całym domu, jakby to było muzeum.
Inną alternatywą dla tego pomysłu jest odtworzenie na żywo ludzi i scen w klasycznym obrazie! Aby stworzyć swoje „żywe obrazy”, będziesz potrzebować rekwizytów, makijażu i domowych kostiumów.
Wykonywanie artystycznych zdjęć
Dziś urządzenia elektroniczne otaczają nas dzień i noc, a większość z nich ma wbudowane aparaty. A co powiesz na wykorzystanie tych aparatów do robienia artystycznych zdjęć? To plan, który najmłodsi w domu z pewnością pokochają.
A może masz pod ręką stary aparat cyfrowy lub nawet taki, który używa analogowego filmu? Twoje dzieci będą zachwycone odkrywaniem, jak korzystać z tych urządzeń.
Możesz robić sobie zdjęcia, przedmiotom, które masz w domu, ulicom Twojego miasta, przyrodzie itp. W ten sposób będziesz mieć ładną kolekcję zdjęć, które mogą złożyć się na efektowny album.
Znaczenie, jakie ma Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej
Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że czwarty tydzień maja to Międzynarodowy Tydzień Edukacji Artystycznej i że mogą się nim cieszyć. Kultura jest jednym z najcenniejszych zasobów, jakie posiadamy jako społeczeństwo. Dzieci powinny być świadome fundamentalnej roli, jaką muzyka, taniec, malarstwo itp. odgrywają w naszym życiu.
Promuj kreatywność u swoich dzieci, aby dorastały zdrowe i szczęśliwe psychicznie oraz naucz je cenić istniejącą kulturę na całym świecie.
„Kreatywność buduje odporność, której potrzebujemy w czasach kryzysu. Trzeba ją pielęgnować od najmłodszych lat, aby odblokować wyobraźnię, rozbudzić ciekawość i rozwinąć uznanie dla bogactwa ludzkich talentów i różnorodności. Edukacja jest miejscem, od którego to się zaczyna”.
-Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO-
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Orellana Alvarado, F. L. (2018). El arte en el desarrollo integral del niño. Realidad y Reflexión, 2018 Año. 18, N° 47, p 86-91. http://ri.ufg.edu.sv/jspui/handle/11592/9113