Najpotężniejsza rzecz, jaką możesz powiedzieć drugiej matce

Najpotężniejsza rzecz, jaką możesz powiedzieć drugiej matce
Ana Couñago

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Denise Stirk napisała naprawdę przejmujący kawałek, w którym dzieli się swoim osobistym doświadczeniem z tą złożoną sytuacją wywołującą odpowiedź na pytanie: „Co powiesz matce, która straciła dziecko?”. Szereg znaczących wydarzeń spowodowało, że zaczęła się nad tym zastanawiać i dzięki nim odkryła jaka jest najpotężniejsza rzecz, którą możesz powiedzieć innej mamie.

Poniżej podzielimy się przemyśleniami na temat sprawy Denise, która dotknęła cały świat. O tej odważnej, empatycznej i wyrozumiałej matce, która wyłoniła się z wichru emocji, nie bez wyrażania swojego emocjonalnego zamieszania we własnych szczerych słowach. Dzięki temu dowiedziała się jaka jest najpotężniejsza rzecz, którą potrzebuje usłyszeć każda rodzicielka.

Jak poradzić sobie z bólem innej mamy?

W tym przypadku rozważna i introspekcyjna bohaterka tej historii opowiada o tragicznym wydarzeniu. Nic innego jak nieoczekiwana strata 21-miesięcznej córki jej przyjaciółki, która bez wątpienia stanowi nieodwracalny żal i cierpienie dla każdego, kto doświadczył macierzyństwa.

Dwie przyjaciółki

Postanowiła pojechać do przyjaciółki, żeby mogła być przy niej w tym trudnym czasie. Obserwowanie tej pełnej żalu i smutku matki pojawiło się wiele pytań. Jak mogę znaleźć właściwe słowa, aby ją pocieszyć? Jak uniknąć mówienia czegoś niewłaściwego?

Szukając idealnych słów, zdała sobie sprawę, że nigdy nie może naprawdę odnieść się do jej smutku. Z dwójką zdrowych dzieci w domu czuła, że nic nie może powiedzieć bez żadnych doświadczeń z tym związanych. Niemniej jednak, uzbrojona w biblijne wersety i zwroty akcji, zaczęła pocieszać swoją przyjaciółkę.

Potem znalazła milion niespodziewanych słów, które były jak najpotężniejsza rzecz mogąca zmienić całe jej życie. Jednak jej przyjaciółka była silną matką, która w sytuacji bólu powiedziała coś, co głęboko uderzyło w jej serce. To była chyba najprostsza rzecz, którą można zrobić dla drugiej osoby.

Podczas gdy ona opisywała wszystko, co się wydarzyło, przez co musiała przejść, mimo tego, że razem ze swoim małym aniołkiem, to i tak był to dla niej najgorszy koszmar. Jednak ta powiedziała jej, dotknięta smutkiem i mokra od łez spływających po policzkach: „Jesteś mamą”. To najpotężniejsza rzecz, która zaparła jej dech w piersiach i zilustrowała wielkość jej straty i poziom jej bólu.

Sekret rozwiązania problemu bólu innej matki można znaleźć w najprostszej i najbardziej znaczącej więzi: macierzyństwie. Ponieważ chociaż każdy nie doświadczył cierpienia utraty dziecka, może podzielić się radością posiadania go.

Zrozumieć drugą matkę

To był punkt wyjścia, który pomógł Denise zrozumieć piekło, które właśnie przeżywała druga matka. Z pewnością utrata dziecka jest czymś, czego obawia się każdy rodzic. Prostota i wpływ tej fundamentalnej prawdy łączyły ją z innymi matkami. Sposób,w którym edukujemy i wychowujemy nasze dzieci, nie ma tutaj znaczenia. Wszyscy mamy jedną wspólną cechę: związek naszego serca z naszymi maluchami. To właśnie połączyło ją razem z matką, u której niedawno zdiagnozowano raka piersi.

W poczekalni na swoje leczenie Denise obserwowała matkę trzylatka. Lśnił dumnie swoją kolorową peleryną i maską szpitalną Supermana. Matka, tuląc go do ramion, szepnęła mu coś do uszka. Czuła, jak jego krew robi się zimna, a serce się zatrzymuje. Denise cierpiała razem z tą  drugą mamą.

Z oceanem łez wypływających z oczu przypomniała sobie, co powiedziała jej przyjaciółka: „Jesteś mamą”. Było to coś, co przyszło jej do głowy później, gdy pracownik restauracji usiłował znaleźć opiekę nad dzieckiem. Zauważyła swój gniew i zmartwienie. Jeszcze jeden cios w serce w tym łańcuchu zdarzeń, które nie były przypadkowe, ale przyczynowe.

Wreszcie mogła docenić, jak matka może podróżować pieszo przez cztery i pół godziny. Niecierpliwie sprawdziła zegarek i całowała łysą głowę dziecka. Wszystko, aby uniknąć płaczu i pocieszyć dziecko. Wiedziała, że ​​jest zmęczona i sfrustrowana, po prostu dlatego, że jest matką.

“Jesteś mamą” – najpotężniejsza rzecz, jaką możesz powiedzieć drugiej mamie

2 matki z dziećmi

Macierzyństwo to nić łącząca nas wszystkie. Bogate, biedne, te, których dzieci są chore lub zdrowe, czy też te, które karmią piersią lub używają sztucznego mleka. Wszystkie te kobiety łączy to samo uczucie: szalona miłość, która paraliżuje ich serca.

I ten ostatni fakt może prowadzić do bólu. Właśnie dlatego reklamy w telewizji mogą tak łatwo wywołać łzy u matek. Dlatego też mogą płakać, kiedy po raz pierwszy ich dzieci idą do szkoły. Z tego powodu każda dolegliwość, niezależnie od tego, jak mała jest, po prostu je przeraża.

Dlatego ich serca bolą przy utracie okołoporodowej lub z powodu niepłodności. To również powoduje, że obawiają się, że dziecko opuści rodzinne gniazdo. I dlatego śmierć dziecka innej matki może być dla nich bolesna. Tak więc naturalnym zachowaniem jest, że chcemy pocieszyć wszystkie matki, które przechodzą przez trudny okres w ich życiu.

Po prostu przytul je i nie staraj się znaleźć właściwych lub odpowiednich słów, ponieważ bez wątpienia najpotężniejszą rzeczą, jaką możesz powiedzieć innej matce, jest: „Rozumiem. Ja też jestem matką.”


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.