La Luna – film o tym, dlaczego warto słuchać naszych dzieci

La Luna – film o tym, dlaczego warto słuchać naszych dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2018

La Luna to wspaniały film krótkometrażowy studia Pixar, który pokazuje, jak ważne jest słuchanie naszych dzieci. Uświadamia, że ​​każde dziecko jest godne i zdolne do przebycia drogi przez świat pełen gwiazd znajdujących się w zasięgu jego ręki. Nie wahaj się poświęcić 5 minut na obejrzenie La luna ze swoimi dziećmi.

To, co od samego początku tego krótkiego filmu urzeka nas najbardziej to oczy głównego bohatera. Mają kształt i jasność Księżyca. Są pełne marzeń, nadziei i niewiarygodnych rzeczy, których ten chłopiec może nauczyć się od swojej rodziny.

La Luna, krótki film o rodzinie niecodziennych robotników

Z pewnością w którymś momencie, jako matka lub ojciec, zachęcaliście swoje dzieci, aby zdobywały własne doświadczenia podczas poznawania wszystkiego, co je otacza. Uczycie je przechodzić przez ulicę, szanować naturę, sadzić rośliny oraz dostrzegać, jak Księżyc krąży wokół Ziemi i jak Ziemia krąży wokół Słońca.

La Luna - kadr z filmu

Ale czy zdarzyło Ci się pomyśleć o tym, jak wielu rzeczy Twoje dziecko jest w stanie nauczyć Ciebie? Niektórzy ludzie błędnie myślą, że dorośli „już wszystko wiedzą” i że mózg dziecka jest przygotowany tylko na otrzymywanie informacji, a nie na ich dostarczanie. To błąd.

Magia i plastyczność swobodnego myślenia, typowe dla dzieciństwa, dają mnóstwo możliwości. To coś, czym dzieci mogą nas codziennie zarażać.

La Luna to wyjątkowy film krótkometrażowy, który zwraca naszą uwagę na wszystkie te małe szczegóły.

Bohater La Luna poznaje biznes rodzinny

Ten krótki film rozpoczyna się od pewnej szczególnej sceny. Poznajemy rodzinę chłopca: jego ojca i dziadka, którzy codziennie wyruszają w spokojne rejsy do bardzo specyficznego miejsca. Tego dnia towarzyszy im chłopiec. Nareszcie nadszedł ten moment: on także musi się nauczyć prowadzić rodzinny biznes.

Opiekunowie oferują chłopcu nawet stary kapelusz marynarza, ponieważ jest on teraz częścią grupy. Dołączył do tej niewielkiej ekspedycji dzielnych mężczyzn, którzy każdego dnia wykonują wyjątkowe zadanie: oczyszczają Księżyc z wszystkich gwiazd, które wylądowały na nim w ciągu nocy.

Wszystko, czego dziecko może nas nauczyć

W pewnym momencie tata i dziadek napotykają pewien problem. Znajdują tak wielką gwiazdę, że nie wiedzą, jak ją usunąć z powierzchni księżyca. Miotły, narzędzia używane z pokolenia na pokolenie, okazują się bezużyteczne.

Ale nasz wyjątkowy chłopak nie waha się wspiąć na tę gwiazdę. Jest jak Mały Książę odrywający swoją planetę, wymyślając rozwiązania problemów i kreśląc w umyśle niczym nieograniczone i pełne nowych możliwości plany. Słowem – robi wszystko to, co każde dziecko.

Dziadek i ojciec nie ufają, że maluch może wyciągnąć ich z kłopotów. Jak niby miałby to zrobić? To oni są ekspertami i wykonują to poważne zadanie od dziesięcioleci. Jednak dziecku, ku zaskoczeniu dorosłych, udaje się rozwiązać problem.

  • Dzieci często posługują się sposobem myślenia, który czasami uchudzi uwadze dorosłych. Chodzi o myślenie lateralne. Dzieci widzą rzeczywistość w mniej sztywny sposób i z perspektywy tak szerokiej i twórczej, że często jedyne, co możemy zrobić to usiąść i podziwiać ich sukcesy.
  • Dorośli mają doświadczenie, ale mają tendencję do odcinania się od magii wewnętrznego dziecka. Tracą umiejętność intuicyjnego postrzegania rzeczywistości z szerszego punktu widzenia, pełnego możliwości.
  • Dzieci mogą nas wiele nauczyć, ponieważ są nowym pokoleniem. Dzieciństwo nie polega na braku umiejętności, ale na życiu w świecie pełnym możliwości, do których rodzice powinni mieć zaufanie i szacunek.

Dzieci zawsze będą wykorzystywać życie, by tworzyć lepszy świat, pod warunkiem, że będziemy w stanie stworzyć dla nich odpowiednie środowisko. Przede wszystkim musimy uszanować i udoskonalić wszystkie ich marzenia, zdolności i talenty, jakiekolwiek by one nie były.

Każde dziecko jest wyjątkowe. W oczach każdego z nich odbija się ich własny księżyc. Stąd rodzi się potrzeba, abyśmy ich słuchali i ufali im, aby mogli dotrzeć do gwiazd, które jeszcze skrywa przed nimi życie. Dlatego gorąco zachęcamy Cię do obejrzenia tego krótkiego filmu, La Luna, razem z Twoimi dziećmi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.