Jak zmotywować dziecko do pomocy w domu?
Jeśli uda Ci się zmotywować dziecko do pomocy, nie tylko będziesz mogła cieszyć się czystszym domem, ale również nauczysz je wartości i umiejętności, które z pewnością przydadzą mu się w przyszłości.
Sama zapewne wiesz, że nie jest łatwo zmotywować dziecko do pomocy w obowiązkach domowych. W związku z tym rodzice często decydują się robić wszystko samodzielnie, mając nadzieję, że dzięki temu unikną konfliktu ze swoimi dziećmi.
Ale pomaganie w obowiązkach domowych może stanowić przydatne narzędzie, które nauczy dziecko ważnych wartości i umiejętności.
Pomoc w sprzątaniu domu: zalety dla dzieci
Według Josepha Knobela, eksperta w dziedzinie filozofii i edukacji, dzieci powinny pomagać w obowiązkach domowych. Istnieje ku temu bardzo prozaiczny powód: to pierwsze obowiązki, z którymi będą miały styczność w swoim życiu.
Warto zmotywować dziecko do pomocy nie tylko po to, aby mieć czysty dom, w którym panuje porządek. Chodzi przede wszystkim o nauczenie dziecka wartości i umiejętności, które pomogą mu w dalszym życiu.
- Odpowiedzialność. Mimo tego, że dziecko może nie przepadać za wykonywaniem obowiązków domowych, będzie czuło, że jest bardziej odpowiedzialne, gdy uda mu się zakończyć to, co miało zrobić. Takie uczucie satysfakcji może być bardzo przyjemne.
- Umiejętności negocjacyjne. Nauczy się wyrażać swoje pomysły, jasno je przekazywać oraz starać się dojść do porozumienia.
- Współpraca. Dzieci uczą się, że czasami, aby osiągnąć dany cel, trzeba współpracować z innymi osobami.
- Wrażliwość i empatia. Kiedy Twoje dziecko pomaga w obowiązkach domowych, uczy się i zaczyna rozumieć, jak dużo pracy trzeba włożyć w utrzymanie czystości w domu.
- Niezależność. Pomagając w domu dziecko nauczy się skutecznie wykonywać swoje obowiązki w przyszłości.
Dan Pink, autor wielu bestsellerów, uważa, że pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych jest dobra dla dzieci, ponieważ pokazuje im, że rodziny bazują na dzielonych między siebie obowiązkach. Maluchy uczą się również, że członkowie rodziny muszą pomagać sobie nawzajem.
5 sposobów pozwalających zmotywować dziecko do pomocy w domu
1. Zacznij wykonywać obowiązki razem z nimi
Główny błąd, który popełniają rodzice, to oczekiwanie, że dziecko wie, jak wykonywać obowiązki domowe, ponieważ są one łatwe lub mogło nauczyć się je robić przyglądając się rodzicom.
Praktycznie każde dziecko, które ma zacząć wykonywać obowiązki domowe, potrzebuje wsparcia rodziców, którzy pokażą mu, co ma robić.
Na przykład może Ci się wydawać, że zbieranie zabawek to banalne zadanie. Jednak Twoje dziecko może nie wiedzieć, jak odkładać je we właściwy sposób. To z kolei może wywoływać uczucie frustracji i sprawić, że dziecko się podda.
Dlatego też nie karć malucha, tylko zapytaj się go, czy potrzebuje pomocy. Trik polega na tym, aby pomóc mu rozpocząć zadanie i stopniowo pozwalać mu je samodzielnie skończyć.
2. Każdy musi być za coś odpowiedzialny
Jeden z najważniejszych aspektów związanych z nauczeniem dziecka wykonywania obowiązków domowych to podział obowiązków między wszystkich członków rodziny.
Innymi słowy, dziecko powinno zrozumieć, że wszyscy członkowie rodziny mają swoje własne obowiązki. Są one oczywiście związane z umiejętnościami każdej osoby.
Znaczącą rolę odgrywa dobranie właściwych zadań dla malucha. Jeśli na przykład wybierzesz zadania zbyt skomplikowane jak na jego wiek, wzbudzisz w nim poczucie frustracji. Z kolei zbyt łatwe zadania mogą prowadzić do nudy.
3. Pozwól, aby dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne
W firmach szefowie często nie słuchają propozycji swoich pracowników ani nie cenią ich niezależności. Podobnie może dziać się w środowisku rodzinnym.
Kluczową rolę odgrywa umożliwienie dziecku wyrażania własnych opinii. Jeśli pozwolisz mu powiedzieć o czym myśli, wzmocnisz jego poczucie własnej wartości. To powoli ukształtuje jego uczucie samowystarczalności.
Gdy dziecko poczuje się bardziej niezależne i autonomiczne, zwiększy się jego motywacja do wykonywania obowiązków w domu w bardziej skuteczny sposób.
4. Współpraca
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko Ci pomagało, upewnij się, że robi to wtedy, gdy sprzątają inni członkowie rodziny.
Dzięki temu maluch poczuje, że jest częścią pewnej grupy. Poza tym gdy będziecie pracować wspólnie jako rodzina, dziecko będzie odczuwało większą motywację do kontynuowania swoich działań. Sprzątając razem z maluchem upewnisz się, że praca jest wykonywana we właściwy sposób.
5. Spraw, aby sprzątanie domu stało się kolejny obowiązkiem
Już od pierwszych lat życia powinnaś uczyć swoje dziecko znaczenia pomagania w domu. Dziecko powoli zacznie przyjmować swoje obowiązki jako coś całkowicie normalnego, aż w końcu staną się one nawykami.
Jeśli wyznaczysz w każdym tygodniu czas na organizowanie i sprzątanie domu, uda Wam się wspólnie stworzyć nawyki dla całej rodziny.
Dzięki temu Twoje dziecko zrozumie, że pomaganie w obowiązkach domowych to konieczność. Koniec końców stwierdzi, że to część normalnej rutyny. Gdy zobaczy, że każdy członek rodziny przykłada się do utrzymania porządku w domu, znacznie utwierdzi się w tym przekonaniu.
“Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”
–Benjamin Franklin–
Wspólne troszczenie się o dom zbliża do siebie całą rodzinę
Na samym końcu warto zaznaczyć, że zachęcenie dziecka do włączenia się w wykonywanie obowiązków domowych może pomóc Wam zbudować mocniejsze więzi rodzinne. Sprawiedliwe rozdzielanie zadań i obowiązków zmniejsza obciążenie i napięcie odczuwane przez każdą osobę. Tym samym zmniejsza poziom stresu w rodzinie.
Podsumowując, jeśli uda Ci się zmotywować dziecko do pomocy w domu, poczuje, że jest częścią większej grupy, a jednocześnie nauczy się wartościowych umiejętności, które z pewnością przydadzą mu się w jego dorosłym życiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Knobel, J. (2013). El reto de ser padres. Ediciones B. España: Barcelona.
- Pink, D. H. (2009). Drive: the surprising truth about what motivates us. Riverhead Books. Estados Unidos: Nueva York.