Instynkt macierzyński to mit – bycie mamą to wybór
Instynkt macierzyński jest często postrzegany jako wrodzona siła, która pcha kobiety do ochrony dziecka i opieki nad nim.
Jednak dla niektórych mam instynkt macierzyński to mit. Jak jest naprawdę?
Instynkt macierzyński – fakt czy mit?
Mama z natury wie, jak opiekować się dzieckiem i jak je chronić. Te słowa doskonale opisują to, czym jest instynkt macierzyński. Jednak każdego dnia widzimy setki działań, które odbierają nam to przekonanie i obracają je w mit. Zaczynamy wierzyć, że “bycie mamą to wybór”.
Większość kobiet zostało wychowanych w kulturze, która nakazuje im znaleźć partnera, wyjść za mąż i rozmnażać się. Jednak obecnie widzimy dużą grupę kobiet, która wzięła swoje przeznaczenie we własne ręce. Z wielu różnych powodów nie mają motywacji, możliwości lub czasu, by spełniać to istotne “przykazanie miłości”.
Aby zostać mamą, kobieta powinna posiadać odpowiednią dozę dojrzałości emocjonalnej, która umożliwia podjęcie tak wymagającego zadania, jakim jest dbanie o nowo narodzone dziecko i kochanie go.
W zależności od znaczenia, jakie macierzyństwo ma dla nowej mamy i jej relacji z jej własną mamą i partnerem, to doświadczenie może być albo przyjemne, albo stanowić źródło konfliktu i poświęcenia.
Doświadczenia, emocje, edukacja i sytuacja społeczna również mogą wywrzeć wpływ na to, czy kobieta zdecyduje się zostać mamą, czy też nie.
Decyzję o posiadaniu dziecka każda mama musi podjąć samodzielnie. Aby jej dokonać, trzeba wiedzieć, co niesie ze sobą macierzyństwo. Ta świadomość jest kluczowa dla przyszłości dziecka.
Bardzo istotne jest posiadanie jasnego planu odnośnie tego, czego pragniemy, by móc spełnić nasze własne oczekiwania jako mamy i kobiety.
Niektóre kobiety wolą najpierw osiągnąć określony stopień zaawansowania profesjonalnej kariery, aby mieć porządną ekonomiczną podstawę i bezpieczeństwo, by zostać mamą. Bezpieczeństwo finansowe sprawia, że mogą poszukać kogoś do pomocy w opiece nad dzieckiem, gdy będą dalej rozwijały się zawodowo.
Dla innych kobiet macierzyństwo stanowi priorytet. Naturalnie podejmują zadania ochrony i opieki nad dzieckiem od chwili, gdy noworodek pojawia się w ich życiu.
Wsparcie członków rodziny i partnera jest zawsze kluczowe. Zapewni odpowiednie narzędzia emocjonalne i wsparcie finansowe, by zagwarantować dziecku świetny start w nowe życie.
Co powinnaś mieć na uwadze zanim zostaniesz mamą
Bycie mamą to wyjątkowe doświadczenie, które daje poczucie spełnienia. Nie istnieje idealny moment na zostanie mamą. Jednak warto mieć zagwarantowane bezpieczeństwo i rozważyć różne czynniki, aby podjąć odpowiedzialną decyzję:
- Bierz pod uwagę zdanie swojego partnera. Upewnij się, że to dobry moment w związku. Czy Twój partner chce mieć dziecko?
- Chociaż poleca się urodzić dziecko między 18. a 22. rokiem życia, kobieta w każdym wieku, która zdecyduje się być mamą, może zadbać o dziecko.
- Konsultacja z lekarzem to jeden z najważniejszych kroków, które należy podjąć, zanim rozpoczniesz starania, by zostać mamą.
- Przed podjęciem decyzji o posiadaniu dziecka należy rzucić wszystkie szkodliwe nałogi i nawyki, które mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka. Zaliczamy do nich: palenie, picie alkoholu, dietę bogatą w tłuszcze i cukry, itp.
Podpowiedzi
Oto dodatkowe podpowiedzi, które ułatwią Ci podjęcie decyzji o zostaniu mamą:
- Pomyśl, ile chcesz mieć dzieci i w jakim odstępie czasowym.
- Powinnaś porozmawiać z partnerem, by dowiedzieć się, czego pragnie. Spytaj go, czy jest gotowy na posiadanie dziecka i czy ma odpowiednie warunki, by pomóc w opiece nad nim.
- Jeśli jesteś singielką i chcesz mieć dziecko, rozważ założenie funduszu ze środkami na czarną godzinę. Pomoże Ci w przypadku niespodziewanych wydarzeń.
- Jeśli uważasz, że nie jesteś na tyle zaradna, by być dobrą mamą, ale mimo tego i tak chcesz mieć dziecko, zgłoś się na konsultację do profesjonalisty, który pomoże Ci znaleźć odpowiedni sposób, by zwalczyć strach i wątpliwości.
Największą rolę odgrywa świadomość, że macierzyństwo to bardzo ważna życiowa decyzja. Musisz mieć chętne serce i otwarty umysł. Takie nastawienie umożliwi Ci wychowanie dziecka z miłością i oddaniem.