Dlaczego warto wpajać dzieciom dobre nawyki żywieniowe?
Czy wiesz, jak ważną kwestią są dobre nawyki żywieniowe u dzieci, aby zapewnić im przyszłe zdrowie? Na wczesnych etapach życia ludzie są bardziej otwarci na zmiany. Dlatego przyjęcie pewnych nawyków od najmłodszych lat jest łatwym zadaniem. Warto wykorzystać ten fakt, aby nauczyć nasze maluchy zasad zdrowego odżywiania.
W ostatnich latach wskaźniki nadwagi i otyłości wzrosły w alarmującym tempie. Wynika to z z powszechnego dostępu do niezdrowego jedzenia i dezinformacji na jego temat.
Żyjemy w świecie, w którym dobre nawyki żywieniowe nie zawsze są wpajane od samego początku, co z biegiem lat staje się coraz trudniejsze do skorygowania.
Wskazówki pozwalające skuteczniej zachęcać dzieci do dobrych nawyków żywieniowych
Oto kilka kluczowych strategii, które pomogą Ci zachęcić dzieci do dobrych nawyków żywieniowych.
Unikaj kupowania wysoko przetworzonej żywności
Według badań opublikowanych w czasopiśmie BMJ regularne spożywanie wysoce przetworzonej żywności zwiększa ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych i otyłości. Te produkty powinny być jak najbardziej ograniczone w diecie.
Najlepszym sposobem, aby dzieci nie przyzwyczajały się do ich jedzenia, jest po prostu ograniczanie dostępu do nich. Oznacza to, że najlepiej nie kupować ich nawet w supermarkecie. W ten sposób dzieci będą mogły jeść produkty niskiej jakości tylko wtedy, gdy są poza domem lub w określonych momentach, ale nie na co dzień.
Podsuwaj dzieciom różnorodne przeciery warzywne i owocowe
Niezbędne jest, aby dzieci spożywały warzywa, chociaż nie zawsze jest to łatwe zadanie. Czasem trudno przyzwyczaić się do ich konsystencji czy smaku, dlatego warto przygotować je w formie przecierów lub zup z urozmaiconymi warzywami.
Akceptacja tego typu żywności jest bardzo dobra, a dzięki temu dzieci będą mogły zapoznać się z cechami organoleptycznymi każdego warzywa.
Należy również pamiętać, że obecność czerwonych warzyw w diecie powinna być priorytetem. Ta żywność zawiera rodzaj składników odżywczych określanych jako antocyjany, które pomagają zapobiegać utlenianiu komórek i rozwojowi złożonych patologii w przyszłości. Potwierdzają to badania opublikowane w Antioxidants.
Zawsze pamiętaj o piciu wodę
Spożywanie soków i napojów gazowanych przez dzieci jest przedmiotem poważnych zmartwień pracowników służby zdrowia.
To jeden z najgorszych nawyków żywieniowych, jakie istnieją w tej grupie wiekowej. To dlatego, że produkty te mają wysokie stężenie cukrów prostych i sztucznych dodatków. Składniki te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie metaboliczne i wątrobowe dziecka, powodując problemy w perspektywie średnioterminowej.
Z tego powodu ważne jest zachęcanie dzieci do regularnego picia wody. Powinien to być napój pierwszego wyboru, który towarzyszy codziennym posiłkom. To najlepsze dostępne rozwiązanie, które zapewni odpowiednie nawodnienie i zapobiegnie niektórym chorobom.
W przypadku wprowadzenia do diety dziecka jakiegokolwiek innego składnika płynnego, najlepiej wybrać mleko pełne, ponieważ jest to pokarm o dużej gęstości odżywczej, dostarczający wysokiej jakości białka i tłuszczów. Ale nie zapominaj, że jest to również napój wysokokaloryczny, więc ważne jest, aby nie przesadzać z jego ilością.
Unikaj podawania jedzenia podczas oglądania telewizji
Odwracanie uwagi podczas posiłków przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ musisz zwracać uwagę na to, co naprawdę się liczy: na czynność jedzenia. Jedzenie podczas oglądania telewizji może prowadzić do nieefektywnego żucia lub może skończyć się jedzeniem bez prawdziwego głodu. Oba te nawyki są szkodliwe dla zdrowia.
Pora posiłków jest dobrą okazją do rozmowy i zapewnienia uprzywilejowanego miejsca związkom rodzinnym. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy unikali korzystania z urządzeń mobilnych i innych czynników, które mogą odwrócić naszą uwagę.
Dlaczego warto wpajać dzieciom dobre nawyki żywieniowe?
Jak wspomniano powyżej, kluczowe jest zachęcanie do dobrych nawyków żywieniowych na wczesnych etapach życia. Położy to podwaliny pod zdrową dietę w przyszłości. A to z kolei przyczyni się do zmniejszenia częstości występowania chorób przewlekłych i złożonych w wieku dorosłym.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości przy planowaniu jadłospisów, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą ds. żywienia. Będzie odpowiednią osobą, która dostarczy Ci najbardziej odpowiednich pomysłów i opcji żywieniowych zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Srour B, Fezeu LK, Kesse-Guyot E, et al. Ultra-processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (NutriNet-Santé). BMJ. 2019 May 29;365:l1451. doi: 10.1136/bmj.l1451. PMID: 31142457; PMCID: PMC6538975.
- Winter AN, Bickford PC. Anthocyanins and Their Metabolites as Therapeutic Agents for Neurodegenerative Disease. Antioxidants (Basel). 2019 Aug 22;8(9):333. doi: 10.3390/antiox8090333. PMID: 31443476; PMCID: PMC6770078.