Codzienne nawyki: korzystne dla dzieci!
Codzienne nawyki uczą dzieci ważnych zasad, które mogą przetrwać nawet całe ich życie. Te zasady to chociażby dyscyplina i odpowiedzialność.
Rozwijanie dobrych nawyków ma kluczowe znaczenie dla budowania charakteru dziecka. Chociaż rutynowe zadania mogą być postrzegane jako ograniczające, prawda jest taka, że są one niezbędne w wychowaniu dziecka.
Codzienne nawyki stanowią dla dzieci źródło wielu cennych lekcji. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych umiejętności, których dzieci uczą się dzięki tej, jakby się mogło wydawać, nudnej codzienności.
Codzienne nawyki pomagają nauczyć dzieci właściwych zachowań i dobrych przyzwyczajeń. W skuteczny sposób działają jako lekcje behawioralne, ponieważ ustalenie i przestrzeganie wszelkich procedur jest trudne. Na przykład dzieci mogą nauczyć się zawsze uczesać włosy przed wyjściem z domu lub myć zęby po każdym posiłku.
Dobre nawyki nie zawsze powstają naturalnie, wielu trzeba się nauczyć. Mogą również skazywać naszym dzieciom zdrowe wytyczne, których należy przestrzegać od najmłodszych lat.
Kiedy zacząć wprowadzać codzienne nawyki w życiu dziecka?
Nie musisz czekać zbyt długo, aby zacząć wprowadzać codzienne nawyki w życie Twojego dziecka. Można to zrobić niemal od momentu narodzin. Nie jest niczym niezwykłym, że dzieci przyswajają pierwsze nawyki przed ukończeniem pierwszego roku życia.
Jeśli będziemy zbyt długo zwlekać, dzieci mogą nabrać złych nawyków, które będzie trudno zmienić.
Ustalenie pory na jedzenie, kąpiel i sen od najmłodszych lat pomoże dzieciom przystosować się do nowych rutynowych czynności w miarę dorastania oraz w miarę zwiększania liczby zajęć w ciągu dnia.
W dużym stopniu ułatwi im to dostosowanie się do nowych zajęć, kiedy pójdą do przedszkola, potem do szkoły, a także kiedy zaczną uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych.
Od najmłodszych lat dzieci kopiują to, co widzą – nie ma znaczenia, czy są to dobre, czy złe zachowania. Wynika to z tego, że na początku nie potrafią odróżnić dobra od zła. To jest powód, dla którego najlepiej jest uczyć nawyków i rutyny, dając przykład własnym zachowaniem i codziennym wykonywaniem określonych czynności.
Znaczenie nawyków i rutyny w życiu dziecka
Postępowanie zgodnie z harmonogramem i przestrzeganie rutyny zapewnia dzieciom wiele korzyści, w tym:
- Uczy, jak być schludnym i zorganizowanym
- Sprzyja rozwojowi autonomii
- Buduje poczucie bezpieczeństwa i stabilności
- Tworzy spokojne otoczenie
- Obniża poziom niepewności i niepokoju, ponieważ kolejne wydarzenia stają się przewidywalne
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy ustalić z naszymi dziećmi, są godziny, w których jemy, kąpiemy się i śpimy. Wskazane jest trzymanie się wyznaczonych pór i codzienne przestrzeganie rodzinnego harmonogramu.
Im starsze dziecko, tym więcej zajęć w codziennym harmonogramie. Będzie trzeba znaleźć czas na naukę i zabawę, nie niszcząc wcześniej ustalonej rutyny.
Codzienne nawyki, rutyna i ich związek z nauką
Codzienne nawyki same w sobie stanowią formę uczenia się, która pomaga dzieciom samodzielnie dbać o ich odpowiednie zachowanie i przestrzegać dyscypliny. Na przykład dzięki nim dzieciom łatwiej dostosować się do systemu szkolnego. W klasie, szczególnie w wieku przedszkolnym, przyzwyczajanie dzieci do postępowania zgodnie z rutyną jest jednym z głównych celów nauczania.
W ten sam sposób tworzenie procedur i ustalanie harmonogramów sprzyja zrozumieniu sekwencji czasowych i przestrzennych. Ponadto pomaga dzieciom skoncentrować się na konkretnych zadaniach.
Codzienne nawyki pomagają dzieciom uczyć się planowania i pracy, aby osiąganie określonych celów stało się dla nich łatwiejsze. Dzięki temu dzieci mogą nauczyć się efektywnie rozpoczynać i kończyć działanie, zamiast zwlekać z wykonywaniem zadań na wpół wykonanych.
Korzyści, jakie dają dzieciom codzienne nawyki
Posiadanie wcześniej ustalonej rutyny pomaga najmłodszym członkom rodziny nauczyć się postępować odpowiednio do sytuacji. Powinno to mieć poparcie całej rodziny, gdzie każda osoba wykonuje swoje zadania, dając przykład innym.
Jednocześnie przyjęcie dobrych codziennych nawyków w ramach rutyny może pomóc dzieciom nauczyć się:
- Przewidywać, co ma nadejść i przez to łatwiej zarządzać lękiem.
- Dostosować się do różnych sytuacji.
- Zorganizować się, ucząc się w tempie, które będzie służyć również w dorosłym życiu.
- Docenić, że istnieją normy i ograniczenia, których należy przestrzegać.
Pamiętaj, że aby skutecznie nauczyć dzieci przestrzegać codziennych zajęć wymaga cierpliwego dawania przykładu. Co więcej, wymaga zespołowego wysiłku ze strony całej rodziny. W przeciwnym razie dzieci mogą przyjąć złe nawyki.
Twoje dzieci mają nieskończoną liczbę możliwości i talentów do odkrycia i rozwoju. Im więcej dobrych nawyków przyjmą, tym większe są szanse na sukces we wszystkim, co zechcą osiągnąć w przyszłości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tello, M. (2016). Beneficios de los hábitos y rutinas en niños. [online] Panorama. Disponible en: https://www.panorama.com.ve/pitoquito/Beneficios-de-los-habitos-y-rutinas-en-ninos-20161011-0063.html