Regresja snu dziecka - zrozum to zjawisko i pomóż mu je pokonać
Sen jest bardzo ważny dla rodziców, tak samo cenny jak powietrze, którym oddychają i jedzenie, które spożywają. Dla niemowląt spanie jest nawet jeszcze ważniejsze. Może się zdarzyć sytuacja, że Twoje dziecko zacznie w końcu lepiej spać, ale nagle zaczyna się u niego całkowicie zagadkowa regresja snu.
Jednak od teraz będziesz w stanie ją zrozumieć i wiedzieć, jak przezwyciężyć to zjawisko !
Typowe wzorce snu u dziecka
Jeśli wydaje się, że dzieci spędzają większość dnia śpiąc, to dlatego, tak się właśnie dzieje. Noworodki zwykle śpią co najmniej 16 godzin na dobę (zarówno w dzień, jak i w nocy). Ta ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, ale wciąż konieczne jest nieco ponad 14 godzin w wieku sześciu miesięcy. Kiedy dziecko kończy rok, nadal potrzebuje około 14 godzin snu na dobę.
Drzemki też liczą się jako część przesypianych godzin. Ale ze względu na to, że każde dziecko jest inne, wymagania dotyczące snu są różne dla każdego dziecka. Jest prawdopodobne, że minie co najmniej kilka miesięcy, zanim noworodek przyzwyczai się do pożądanej rutyny trzech drzemek dziennie.
Jeśli pierwsze tygodnie rodzicielstwa wydają się być dla Ciebie jedną wielką bezsennością, witaj w klubie. Twój noworodek częściowo dyktuje Ci, kiedy śpisz na podstawie tego, kiedy on sam śpi. Bądź pewna, że w wieku trzech miesięcy większość dzieci realizuje w nocy około dwóch trzecich swoich potrzeb w zakresie snu n a dobę.
Ale nowe wzorce snu Twojego dziecka mogą się zmieniać i zrobią to. Zjawisko to określane jest jako regresja snu i dotyczy zarówno niemowląt, jak i małych dzieci. Jest to faza, w której niemowlęta i małe dzieci zaczynają losowo budzić się w nocy i nie drzemią w dzień bez wyraźnego powodu.
Regresja snu i etapy i przyczyny tego zjawiska
U niemowląt i małych dzieci regresja snu obejmuje pięć typowych etapów:
- Cztery miesiące. W wieku czterech miesięcy dziecko ma krótsze drzemki i częściej budzi się w nocy. Ta regresja snu jest trwała.
- Osiem miesięcy. Kamienie milowe rozwoju, takie jak raczkowanie, występują w przedziale od ośmiu do dziesięciu miesięcy. Ponadto dzieci uczą się wielu nowych słów, gdy zaczynają ząbkować. To wszystko są realne powody do wywołania regresji.
- Jedenaście miesięcy. Można to nazwać regresją drzemki. Twoje dziecko może zacząć ucinać sobie drugą drzemkę każdego dnia. Właściwie nie będzie gotowe na jedną drzemkę, dopóki nie osiągnie wieku około 15 miesięcy.
- Osiemnaście miesięcy. Twoje dziecko jest teraz niemowlakiem i wiele czynników przyczynia się do rozwoju regresji snu. Jest teraz bardziej niezależne, gdy chodzi i rozmawia. Odkryło też sztukę napadów złości, połączoną z przerażającym słowem „nie”. I oczywiście ząbkowanie nadal jest istotnym Tak, regresja snu po osiemnastu miesiącach życia może szybko narastać.
- Dwa lata. Tej regresji można przypisać kilka czynników. Odstawienie pieluchy, przybycie na świat rodzeństwa, przejście z kołyski do łóżka itp.
Jak radzić sobie z regresją snu u dziecka?
Możesz wypróbować kilka metod, aby przywrócić dziecku właściwy rytm snu. Po pierwsze, spróbuj podawać mu więcej posiłków, w nocy lub w ciągu dnia. Przyspieszony wzrost nie dotyczy tylko nastolatków. Pamiętaj, że Twoje dziecko jest głodne i potrzebuje dodatkowych kalorii.
Nic nie sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej niż przytulanie od mamy lub taty. Pociesz swoje dziecko dodatkowymi pocałunkami i uściskami, ale unikaj tworzenia złych nawyków, takich jak kołysanie go, aby mogło zasnąć lub dawanie smoczka, gdy już go mu wcześniej odebrał a ś.
Brak snu sprawia, że wszyscy się męczą, więc postaraj się stosować nieco wcześniejszą porę snu. To sprawdzona strategia, jeśli często brakuje dziecku drzemek lub często budzi się w nocy. I na koniec, nie musisz przechodzić przez to sama. Porozmawiaj z innymi rodzicami i poproś ich o wskazówki i porady. I oczywiście zwróć się z tym do swojego partnera. Oboje siedzicie w końcu w tym razem.
Kiedy Twoje dziecko płacze, bo nie chce spać
Małe dzieci mogą być nieco trudniejsze do wychowywania, gdy dorastają, więc wypróbuj te wskazówki jak najwcześniej. Nawet, gdy Twoje dziecko płacze, ponieważ nie chce spać:
- Wyznaczaj granice. To Ty rządzisz w domu i Twoje dziecko musi o tym wiedzieć. Jesteś szefową. Kiedy nadchodzi czas spania, to znaczy, że czas spać.
- Bądź konsekwentna. Pamiętaj, że regresja snu to tylko przejściowa faza rozwoju.
- Opieraj się zmianom. Nie musisz drastycznie zmieniać harmonogramu dnia swojego dziecka. Wszystko to przecież
- Inne problemy. Zwróć szczególną uwagę na swoje dziecko, ponieważ jego problemy ze snem mogą nie być regresją, ale oznaką innego problemu ze zdrowiem.