Przerwa wakacyjna dla dzieci- jak ją zaplanować gdy pracujesz?

Letnia przerwa wakacyjna dla dzieci musi być prawdziwą odskocznią od ich codziennej rutynowej rutyny. Zajęcia relaksacyjne, kulturalne i fizyczne są najlepszymi opcjami do wyboru podczas planowania udanych wakacji dla swoich dzieci.
Przerwa wakacyjna dla dzieci- jak ją zaplanować gdy pracujesz?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Natalia Cobos Serrano

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zbliża się lato, a więc dzieci czeka przerwa wakacyjna, która będzie trwać co najmniej dwa miesiące. Czasami nawet jeśli bardzo tego chcesz, możesz nie być w stanie dać im całego tego czasu, którego potrzebują, z powodu swojej własnej pracy.

Ta sytuacja jest istotnym problemem, z którym wiele rodzin ma do czynienia, jeśli nie mają nikogo, kto mógłby zaopiekować się ich dziećmi. Poświęć kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, dzięki czemu będziesz mógł dowiedzieć się, dlaczego przerwa wakacyjna jest tak ważna dla dzieci i jak możesz im ją i zaplanować, jeśli pracujesz zawodowo.

Wiemy doskonale o tym, że telewizja i inne media cyfrowe są dla dzieci nie tylko atrakcyjną formą rozrywki. Oprócz zapewniania zabawy potrafią także uczyć. Wiemy jednak, że wykorzystywanie ich do zapewnienia dzieciom zajęcia nie jest dobre dla nikogo.

Wakacje powinny pomóc dzieciom oderwać się od żmudnej rutyny roku szkolnego, jak również życia codziennego. Oznacza to, że dzieci i nastolatki muszą wtedy wykonywać przeróżne i wyjątkowe zajęcia, które zapamiętają na zawsze.

Z pewnością przerwa wakacyjna dla dzieci jest bardzo długa. Wielu rodziców chce, aby ich dzieci wykorzystywały ten czas na jakieś produktywne zajęcia. Na przykład mogą chcieć, aby ich pociechy poprawiły swoje zdolności z tego przedmiotu szkolnego, który sprawia im największe trudności.

„Wakacje to konieczność, a nie luksus.”
–Linda Bloom–

Jednak dzieci również potrzebują przerw i relaksu. W trakcie roku szkolnego mają pełną rutynę obowiązków. Czyli zajęcia przez cały poranek i południe oraz prace domowe po południu. Ponadto mogą mieć też zajęcia pozalekcyjne.

Przerwa wakacyjna dla dzieci: dowiedz się jak ją zaplanować gdy pracujesz zawodowo

Letnia przerwa wakacyjna dla dzieci musi być prawdziwą odskocznią od ich codziennej rutynowej rutyny. Zajęcia relaksacyjne, kulturalne i fizyczne są najlepszymi opcjami do wyboru podczas planowania udanych wakacji dla swoich dzieci.

Obozy dzienne

Obozy jednodniowe to doskonała opcja, którą miasta oferują dzieciom w trakcie wakacji. Z początku mogą się one nie wydawać się aż tak kompletne lub interesujące jak typowe obozy letnie, ale nie może to być dalsze od prawdy.

Obozy jednodniowe to wygodna i ekonomiczna opcja oferująca wszelkiego rodzaju zajęcia: edukacyjne, kulturalne i rekreacyjne. Działania oferowane przez takie obozy obejmują warsztaty rękodzielnicze i czytelnicze, wycieczki, popularne gry i wiele innych atrakcyjnych zajęć.

Ponadto są bezpiecznym sposobem dla Twoich dzieci na budowanie nowych przyjaźni we własnym mieście.

Biwaki i obozy

Obozy letnie mogą być ulubioną częścią roku dla Twoich dzieci. Mogą być one dla nich naprawdę wyjątkowymi doświadczeniami, które zawsze będą pamiętać. Dla wielu będzie to też pierwszy raz, kiedy przez dłuższy czas będą przebywać z dala od rodziców, czyli otrzymają trochę swobody.

Dzieci na biwaku

Kontakt z naturą, ciągłe przebywanie w pobliżu tak wielu ludzi i spora ilość aktywności fizycznej sprawiają, że biwakowanie jest najlepszą opcją na zmianę nudnej rutyny w trakcie roku szkolnego.

Zaplanuj letnią przerwę dla dzieci w oparciu o kursy językowe za granicą

Dla niektórych dzieci i nastolatków nie jest to atrakcyjna opcja. Szczególnie gdy mają one problemy z nauką języków obcych. Mogą nawet z początku uważać to rozwiązanie za karę.

Jednak przerwa wakacyjna dla dzieci zaplanowana w oparciu o letnie kursy językowe za granicą ma naprawdę wiele zalet. Nie tylko będą uczyć się one nowego języka lub doskonalić obecny, ale będą miały też wspaniałe doświadczenia kulturowe.

Po prostu dzieci poznają i doświadczą nowej kultury, spotkają nowych przyjaciół i nauczą się takich umiejętności, jak odpowiedzialność i niezależność.

Zajęcia sportowe

Sport to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. W rzeczywistości jest to korzystne działanie w każdym wieku, które pozytywnie wpływa na rozwój. Właściwie to naukowcy podkreślają, że dobry rozwój fizyczny pomaga dzieciom lepiej uczyć się.

Dzieci w parku

Według profesora Pabla Garrido dzieci o dobrych umiejętnościach motorycznych mają również większą pewność siebie. Ponadto rozwijają się bardziej pewnie w kontaktach z innymi, zwiększając w ten sposób swoją zdolność do kontaktów towarzyskich.

Letnia przerwa wakacyjna: okazja do nauki

Letnie wakacje mogą być świetną okazją do nauki nowych zainteresowań zarówno u dzieci, jak i młodzieży. Pablo Garrido zwraca uwagę na znaczenie zachęcania dzieci do skupiania się na różnych hobby, takim jak na przykład fotografia lub malarstwo. W nich dzieci mogą odkryć swoje przyszłe pasje, a nawet zawód.

Bez wątpienia obozy, sport i zajęcia towarzyskie pomogą Twoim dzieciom czuć się bardziej komfortowo w swoim otoczeniu. Wynika to z prostego faktu, że zmiany w ich codziennej rutynie powodują nowe sytuacje. Dlatego właśnie dzieci stają wtedy przed nowymi wyzwaniami.

Tak więc to, co na pierwszy rzut oka mogło wydawać się problemem – czyli konieczność zaplanowania wakacji dla dzieci pomimo konieczności chodzenia do pracy – może być naprawdę doskonałą okazją do rozwoju. W ten sposób mogą nauczyć się nowych rzeczy, rozwijać towarzysko i poznawać wartości tak cenne jak odpowiedzialność i autonomia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garrido, P. (2010). Educar en el ocio y el tiempo libre. Ediciones Palabra. España: Madrid.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.